LIVE από το Μπέλο Οριζόντε της Βραζιλίας: Κολομβία – Ελλάδα

Μεταδίδει από το Στάδιο Μινεϊράο του Μπέλο Οριζόντε της Βραζιλίας ο Γιάννης Γιαγκίνης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την πρεμιέρα της Εθνικής Ομάδας στο Μουντιάλ με την Κολομβία. Ο Γιάννης Γιαγκίνης (ένας από τους ελάχιστες Έλληνες δημοσιογράφους που έχουν παρακολουθήσει από κοντά όλη αυτήν την πορεία της Εθνικής Ομάδας μέχρι την Βραζιλία) βρίσκεται στην Βραζιλία, στο Μπέλο Οριζόντε και στο Στάδιο Μινεϊράο της ιστορικής Κρουζέιρο και μεταδίδει όλες τις εξελίξεις από τον μεγάλο αγώνα, με στυλ… θρακικό. Καλή επιτυχία ΕΛΛΑΔΑ!

Καλησπέρα στην Ελλάδα, αν και πρωί εδώ στην Βραζιλία. Το ThrakiSportS κοντά σε όλα τα μεγάλα αθλητικά γεγονότα, είναι και στην Βραζιλία, παρακολουθεί από κοντά την προσπάθεια της Εθνικής Ομάδας και θα σας μεταφέρει με στυλ θρακικό ΟΛΑ όσα θα συμβούν στον μεγάλο αγώνα με την Κολομβία, που αρχίσει στη μία το μεσημέρι τοπική ώρα.

Ωρα 17:22  Φωτογραφίες από την προσέλευση των Ελλήνων και των Κολομβιανών μπορείτε να δείτε κάνοντας κλικ ΕΔΩ. Ανάμεσά τους και ένας πιτσιρικάς που μένει με την οικογένειά του στο Σάο Πάολο, κατάγεται από την Κύπρο και έχει φανέλα του “δικού μας” Βασίλη Τοροσίδη.

Ωρα 17:26  Οι συνθέσεις δεν είναι γνωστές ακόμα επισήμως, ωστόσο στις έξι δική σας ώρα, μία ώρα πριν την έναρξη, θα τις μάθουμε από την FIFA και αμέσως θα τις μεταφέρουμε. Όλα δείχνουν πάντως ότι ο Τόρο φυσικά και μετέχει στο βασικό σχήμα, ενώ προτιμάται στην μέση ο Κονέ από τον Τζιόλη (;). Αλλά ας περιμένουμε λίγα λεπτά, μην προδικάζουμε.

Ωρα 17:31  Κάποιες πληροφορίες που ακούγονται στα δημοσιογραφικά αναφέρουν ότι μιάμισι ώρα πριν την έναρξη του ματς, δεν έχει φτάσει ακόμα στο γήπεδο η ομάδα της Κολομβίας! Εχει κολλήσει το λεωφορείο στους γύρω δρόμους. Φταίει η προσέλευση των πολλών κολομβιανών φαίνεται.

Ωρα 17:44 Πρώτες ανεπίσημες πληροφορίες για ενδεκάδα της Εθνικής Ομάδας, που φτάνουν στο κέντρο τύπου. Καρνέζης, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Κονέ, Μανιάτης, Σαμαράς, Σαλπιγγίδης, Γκέκας

Ωρα 17:54 Οι Κολομβιανοί θα είναι περίπου 30.000, ενώ οι φίλοι της Εθνικής ομάδας πάνω από 1.000 άτομα!!!

Ωρα 17:56 Η εντεκάδα είναι, όπως είπαμε παραπάνω και βλεπαμε από τις προπονήσεις του Σάντος. Εκτός ο Μήτρογλου!!!

Ωρα 17:57 Η εντεκάδα της Εθνικής (Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Κονέ , Μανιάτης, Σαμαράς, Σάλπι, Γκέκας

Ωρα 18:09 Η εντεκάδα της Κολομβίας (Πέκερμαν): Οσπίνα, Ζουνίγια, Γιέπες, Ζαπάτα, Αρμέρο, Κουαδράδο, Σάντσες, Αγκουιλάρ, Τζέιμς, Ροντρίγκεζ, Γκουτιέρεζ, Ιμπάρμπο.

Ωρα 18:31 Το σύστημα της Εθνικής θα είναι 4-1-2-2-1, με τον Καρνέζη κάτω από τα δοκάρια, τους Τοροσίδη, Χολέμπας από δεξιά και αριστερά, τους Μανωλά-Παπασταθόπουλο στο κέντρο της άμυνας και τον Κατσουράνη αμυντικό χαφ. Μανιάτης-Κονέ θα είναι μπροστά του, ενώ οι Σαλπιγγίδης, Σαμαράς θα είναι δεξιά και αριστερά αντίστοιχα από τον Γκέκα.

Ωρα 18:50 Οι δύο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια και ετοιμάζονται για την επίσημη έξοδό τους στον αγωνιστικό χώρο…

Ωρα 18:55  Ωρα για τους Εθνικούς ύμνους, πρώτα η Κολομβία με εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από τους Κολομβιανούς. Ακολουθεί της Ελλάδας

Ωρα 19:00  Πάμε για την σέντρα. Καλή επιτυχία ΕΛΛΑΔΑ

1′  Εναρξη του αγώνα, στην σέντρα η Ελλάδα

3′  Πιέζουν ασφυκτικά οι κολομβιανοί στα πρώτα λεπτά. Κυρίως από αριστερά, την πλευρά του Χολέμπας

5′ Σουτ του Μανιάτη για την Ελλάδα και μπλοκάρει ο Οσπίνα Δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας της Κολομβίας.

6′ Γκολ για την Κολομβία με σουτ από τον Αρμέρο Ο Κουαρδάδο γύρισε στην περιοχή, ο Χάμες άφησε έξυπνα κοντά στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον Αρμέρο και αυτός με σουτ νίκησε τον Καρνέζη. Η μπάλα κόντραρε και στον Μανωλά. Κολομβία – Ελλάδα 1-0

7′  Άστοχο σουτ του Κονέ για την Ελλάδα Καλή ευκαιρία για την Ελλάδα να απαντήσει γρήγορα στο γκολ. Ο Σαμαράς γύρισε προς το πέναλτι, ο Κονέ πέφτοντας σούταρε, με τη μπάλα να περνά για λίγο άουτ.

10′  Στο τείχος το φάουλ που κέρδισε ο Τόρο από την δεξιά πλευρά, μεταξύ σέντρας και μεγάλης περιοχής και έφερε κόσμο στα καρέ της Κολομβίας. Συμπληρώσαμε δεκάλπεπτ, η ατμόσφαιρα φανταστική, αλλά δυστυχώς αυτό οφείλεται και στο γεγονός ότι η Εθνική είναι πίσω στο σκορ.

20′  Προσπαθεί να ισορροπήσει το παιχνίδι η Εθνική Ομάδα, αλλά κλείνουν τους διαδρόμους οι κολομβιανοί.

28′  Αααααααχ. Λίγο άουτ περνά η κεφαλιά του Τόρο στην καρδιά της περιοχής, από φάουλ που εκτέλεσε ο Χολέμπας

32′  Καλό σουτ από αριστερά ο Σαμαράς, που μπήκε από πλάγια στην περιοχήβ μετά την ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά από Τόρο και την πάσα που δέχτηκε

35′ Ο Τόρο κέρδισε το πρώτο κόρνερ για την Εθνική Ομάδα, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο

45‘ Τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα. Μετά από ωραία ανάπτυξη από δεξιά και λίγο τυχερή, η μπάλα πέρασε στον Σαμαρά που έκανε τις ντρίπλες και η μπάλα την κατάλληλη στιγμή βγήκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής όπου ο Κονέ έκανε εντυπωσιακό σουτ, αλλά εξίσου εντυπωσιακά απέκρουσε ο Οσπίνα. Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

45+1′  Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Δυστυχώς η Εθνική Ομάδα είναι πίσω στο σκορ με 1-0. Αλλά από το 20 και μετά δείχνει ότι μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση. Αδύναμος κρίκος ο Φάνης Γκέκας μέχρι στιγμής, πολύ καλός ο Τοροσίδης,έχει κλείσει την δεξιά πλευρά και έτσι η περισσότερη ανάπτυξη της Κολομβίας γίνεται από την δική μας αριστερή πλευρά, αυτήν του Χολέμπτας. Από εκεί προήλθε και το γκολ. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Κολομβία – Ελλάδα 1-0

Ωρα 19:53  Πλάκα έχει καθώς προθερμαίνονται οι αναπληρωματικοί για το δεύτερο ημίχρονο, που άνοιξαν τα… ποτιστήρια και τους έλουσαν με νερό

46′ Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Χωρίς αλλαγές για την Ελλάδα αλλά και για την Κολομβία

47′  Πέφτει μέσα στην περιοχή ο Σαμαράς. Τίποτα λέει ο διαιτητής και έχει δίκιο.

49′ Σουτ του Κάρλος Σάντσες για την Κολομβία και απόκρουση από τον Καρνέζη

51′ Σουτ του Χολέμπας για την Ελλάδα μετά από καλή χαμηλή σέντρα σουτ του Τορο,  μπλοκάρει ο Οσπίνα

53′ Κίτρινη Κάρτα στον Παπασταθόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα στον Ιμπάρμπο.

55′ Κίτρινη Κάρτα στον Σαλπιγγίδη που γύρισε πίσω αλλά ανέτρεψε αμυνόμενος τον Αρμέρο

57′ Αλλαγή για την Ελλάδα. O Φετφατζίδης αντικαθιστά τον Σαλπιγγίδη

58′ Γκολ για την Κολομβία με σουτ από τον Τεόφιλο Γκουτιέρες Εκτέλεση κόρνερ από δεξιάτου Χάμες, ο Αγκιλάς θα την τσιμπήσει όσο χρειαζόταν και ο Γκουτιέρες από κοντά θα κάνει το Κολομβία – Ελλάδα 2-0.

60‘ Καλή σέντρα του Τοροσίδη (μία ακόμα), ο Σαμαράς δεν θα προλάβει τελευταία στιγμή.

63′  Δοκάρι για την Ελλάδα με τον Γκέκα που πιάνει την κεφαλιά μόνος, ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής και την στέλνει στο… οριζόντιο. Τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα που προήλθε από άλλη μία σέντρα του Τοροσίδη.

65′  Αλλαγή για την Ελλάδα. Έξω ο Γκέκας, μέσα ο Κώστας Μήτρογλου.

68′  Πρώτη αλλαγή για την κολομβία. Ο Μεχία αντικαθιστά τον Αγκιλάρ. Εχουν αρχίσει και τα “όλε όλε” οι κολομβιανοί.

70′  Ωραία ανάπτυξη και άλλον αέρα φέρνει ο Φέτφα, με τις ενέργειές του, αλλά δυστυχώς είμαστε πίσω με 2-0 και τα χρονικά περιθώρια στενεύουν. Είναι όμως σημαντικό να μην δεχτούμε και τρίτο τέρμα, γιατί και η διαφορά των γκολ μπορεί να παίξει καθοριστό ρόλο

74′ Δευτερη αλλαγή για την Κολομβία. Αντί του Αρμέρο στο γήπεδο ο Αρίας

76′ Ο Μαρτίνες μπαίνει στη θέση του Γκουτιέρες

78′ Εκτός ο Κονέ, μέσα ο Γιώργος Καραγκούνης

79′  57.174  οι θεατές του αγώνα, μόλις ανακοινώθηκαν, Τα τέσσερα πέμπτα κολομβιανοί…

80′  Και εσωτερική αλλαγή. Ο Τοροσίδης έχει περάσει μπροστά να βοηθήσει στο δημιουργικό – επιθετικό κομμάτι, στο δεξί φτερό της επίθεσης. Ο Μανιάτης στο άκρο της άμυνας. Προωθημένος ο Μήτρογλου, πισω του αριστερά ο Σαμαράς και δεξιά ο Φέτφα. Στα χαφ Κατσουρ και Κάρα

84′  Ευκαιρία για την Ελλάδα. Μπήκε ο Τόρο καυά μέτωπον στην περιοχή, κόπηκε από δύο, η μπάλα στο Σαμαρά, ωραίο σουτ αλλά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

85′ Μπήκαμε στο πεντάλεπτο, πανηγυρική εορταστική ατμόσφαιρα από τους κολομβιανούς. Τραγουδάνε, χορεύουν, πραγματικά μοναδική λατινοαμερικάνικη ατμόσφαιρα. Μπορεί να χάνουμε, αλλά είμαστε ευλογημένοι που ζούμε από κοντά τέτοιες στιγμές

90′  Τίποτα δεν δείχνει να αλλάζει. τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+2  Γκολ για την Κολομβία. Είχαν περάσει μπροστά οι περισσότεροι Έλληνες και σε μια υποδειχγματική αντεπίθεση η Κολομβία κάνει το 3-0 μέσα σε πανζουρλισμό. Αποτέλεσμα που δεν το αξίζουμε – αλλά αυτό έρχεται λόγω της επιθετικής δυστοκίας και προφανώς των λαθών στην άμυνα και του γρήγορου τέρματος στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου.

90+4  Τέλος του αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα: Κολομβία – Ελλάδα 3-0

Ωρα 20:54  Δεν τα καταφέραμε. Απίστευτη ατμόσφαιρα στο στάδιο. Ο Καραγκούνης και ο Τόρο παροτρύνουν και ντους υπόλοιπους παίκτες και πάνε στους έλληνες οπαδούς να τους χειροκροτήσουν

Ωρα 20:56  Ο Ορέστης Καρνέζης μιλάει αυτή τη στιγμή στην κάμερα της ΝΕΡΙΤ και μετά θα πάει και ο Βασίλης Τοροσίδης όπως βλ΄πεπουμε στον αγωνιστικό χώρο. Οι κολομβιανοί συνεχίζουν να χορεύουν, δεν περιγράφεται η ατμόσφαιρα.

Ωρα 20:58  Ολοκλήρωσε τις δηλώσεις του ο Τόρο (δεν ξέρουμε τι είπε). Ο κόσμος αρχίζει σιγά σιγλα να αποχωρεί από το στάδιο, ενθουσιασμένος από την μεγάλη νίκη της Κολομβίας επί της Ελλάδας με 3-0. Η Εθνική ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις της σε αυτή την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά τίποτα δεν έχει τελειώσει. Φτάνει να το πιστέψουν οι διεθνείς και να μην απογοητευθεί ο κόσμος, που ταξίδεψε χιλιάδες χιλιόμετρα για να της συμπαρασταθεί.

Ωρα 21:03  Κάπου εδώ κλείνουμε το ive. Η Ελλάδα σε δυο ώρες αναχωρεί αεροπορικώς για την βάση της στο Αρακαζού. Το ίδιο και εμείς, θα προσπαθήσουμε να έχουμε δηλώσεις από μιεκτή ζώνη και ρεπορτάζ αλλά σε κάθε περίπτωση τις επόμενες ώρες θα ανέβουν φωτογραφίες και πλούσιο ρεπορτάζ από το Μπέλο Οριζόντε και γενικά όσα συμβαίνουν στα γήπεδα της Βραζιλίας.