Παρόντες οι Εβρίτες στην απρόσμενη ήττα της Εθνικής απο την Ρουμανία

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης

– Μια πολύ βελτιωμένη Ρουμανία επικράτησε με 3-2 της κακής Εθνικής μας ομάδας, η οποία παρά το καλό της σέρβις και το γεγονός ότι προηγήθηκε, έχασε τελικά στο τάι μπρέικ. Με μεγάλη διαφορά έχασε στα σετ η Εθνική, στην οποία αγωνίστηκαν ο καλός Δαλακούρας (9/19 επιθέσεις), ο Κουμεντάκης (επέστρεψε στον πάγκο) και ο Αγγελόπουλος. Απών ξανά ο Τζούριτς.

Οι Ρουμανοι παίκτες του Πάσκου στο πρώτο σετ σύμφωνα με το volleynews παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στο μπλοκ και βγάζοντας άμυνες προηγήθηκαν με 8-7 και 12-9 (τρία μπλοκ άουτ από την ελληνική ομάδα), για να ανεβάσουν τη διαφορά στο 16-9 (τρεις άσους ο Μπόροτα). Η ελληνική ομάδα με προβλήματα στο μπλοκ δυσκολευόταν να πάρει πόντους, έγιναν και λάθη στην άμυνα, με αποτέλεσμα όχι μόνο να μη μπορέσει να πλησιάσει στο σκορ, αλλά βρέθηκε να χάνει και με 20-12 και τελικά οι Ρουμάνοι πήραν το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ η ελληνική ομάδα βελτιώθηκε στο σερβίς, εξακολούθησε όμως να έχει πρόβλημα με το μπλοκ, αλλά κατάφερε να πάρει το σετ με 25-22 και να ισοφαρίσει σε 1-1. Η Εθνική μας προηγήθηκε 8-7 και 11-9, ισοφάρισαν οι Ρουμάνοι σε 13-13, με τον Τζιουμάκα να παίρνει σημαντικούς πόντους και να κάνει τη διαφορά σε 18-16. Στη συνέχεια το 21-19 για την Εθνική μας με δύο λάθη έγινε 21-21, αλλά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να κάνουν τα δικά τους λάθη, έτσι διαμορφώθηκε το 23-21 για την ελληνική ομάδα. Με ένα επιτυχημένο μπλοκ του Τακουρίδη έγινε το 24-21 και ο Τζιουμάκας, που βοήθησε σημαντικά σε αυτό το σετ, έδωσε τον τελευταίο πόντο και διαμόρφωσε το τελικό 25-22 .

Στο τρίτο σετ η εθνική μας ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, έγιναν πάλι αρκετά λάθη, αλλά κατάφερε να το κερδίσει με 25-23 και να κάνει το 2-1.Αρχικά προηγηθήκαμε 8-4 με τρεις άσους και δύο χαμένα σερβίς των γηπεδούχων. Η διαφορά ανέβηκε σε 12-5, αλλά με ένα σερί 5-1 οι Ρουμάνοι μείωσαν σε 13-10. Νέα διαφορά για την Εθνική μας με 18-14, όμως τα προβλήματα στο μπλοκ και στην άμυνα έφεραν το ματς στον πόντο 19-18. Η μικρή διαφορά παρέμεινε για λίγο, καθώς με ένα μπλοκ του Τακουρίδη έγινε το 23-20 και ο Τζιουμάκας έκανε το 25-23.

Καρμπόν με το πρώτο σετ ήταν το τέταρτο για την Εθνική μας, που το έχασε με 25-16 και έγινε το 2-2. Πολλά λάθη σε όλους τομείς, τίποτε δεν λειτούργησε σωστά, με τους Ρουμάνους να κάνουν σωστά σερβίς, να βγάζουν μπλοκ, παίρνοντας συνεχώς πόντους. Αρχικά η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 5-4, αλλά εκεί σταμάτησε. Οι Ρουμάνοι με ένα σκορ 6-2 έκαναν το 11-6, με νέο 6-2 διαμορφώθηκε το 17-8, μειώσαμε απλά στη συνέχεια σε 20-12 , πήραμε ακόμη τέσσερις πόντους 24-16 και το σετ έκλεισε με 25-16.

Οι δύο ομάδες στο κρισιμο τελευταίο  σετ στην αρχλη πήγαιναν πόντο πόντο, με τους Ρουμάνους να προηγούνται 8-6, ισοφαρίσαμε σε 10-10 μετά από λάθος του Ολτεάνου, το σκορ έγινε 12-12, περάσαμε μπροστά με 14-13, αλλά με τρία συνεχόμενα μπλοκ οι Ρουμάνοι πήραν ισάριθμους πόντους και επικράτησαν με 16-14.

Τα σετ: 25-18, 22-25, 23-25, 25-16, 16-14

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Πάσκου): Τέμπιες 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Ολτεάνου 11 (7/14 επ, 4 μπλοκ), Μιχαλκέα 5 (3/8 επ, 2 μπλοκ), Ντουμιτράτσε 14 (12/21 επ, 2 μπλοκ), Μπάρθα 4, 2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπορότα 11 (8/17 επ, 3 άσσοι, 68% υπ – 52% άριστες) / Μάριες (λ, 79% υπ – 43% άριστες), Ματέι 14 (10/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπάλα 8 (7/14 επ, 1 άσσος, 59% υπ – 55% άριστες), Ακιομπανιτέι 7 (4/8 επ, 3 μπλοκ), Βολόγκα 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ)

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Παπαγγελόπουλος 2 (1/10 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 16 (13/32 επ, 3 άσσοι, 90% υπ – 62% άριστες), Πρωτοψάλτης 5 (5/10 επ, 74% υπ – 61% άριστες), Τζιουμάκας 18 (12/34 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (5/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 62% υπ – 48% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ), Πελεκούδας, Κουμεντάκης, Δαλακούρας 12 (9/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ – 32% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ)