LIVE τα μπαράζ για την Γ’ Εθνική: Εθνικός – Ίασμος και Πέρνη – Άβατο

Μεταδίδουν από την Αλεξανδρούπολη ο Λεωνίδας Κάλφας και από την Χρυσούπουλη ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στους αγώνες της πέμπτης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου στην Γ’ Εθνική. Στο Στάδιο “Φώτης Κοσμάς” της Αλεξανδρούπολης για το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου βρίσκεται ο Λεωνίδας Κάλφας, ενώ στην Χρυσούπολη για την αναμέτρηση του Κεραυνού Πέρνης με τον Άρη Αβάτου ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης, οι οποίοι και μας μεταδίδουν όλες τις εξελίξεις…

Καλησπέρα. Πέμπτη και προτελευταία αγωνιστική η σημερινή, αλλά μπορεί να αναδείξει πρωταθλητή. Τα βλέμματα όλων στρέφονται στο “Φώτης Κοσμάς” της Αλεξανδρούπολης, όπου ο Εθνικός έχοντας αέρα τεσσάρων βαθμών φιλοξενεί τον πρωταθλητή της ΕΠΣ Θράκης Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου και αν νικήσει, στέφεται πρωταθλητής και ανέρχεται στην Γ’ Εθνική. Αλλά και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος μπορεί ευνοηθεί η ομάδα του Έβρου, αν την ίδια ώρα δεν νικήσει η Πέρνη. Σε περίπτωση νίκης του Ιάσμου θα έχουμε παράταση αγωνίας, με τον Εθνικό να έχει πάντα το πάνω χέρι αλλά να νιώθει την καυτή ανάσα των αντιπάλων του.

Ωρα 16:40  Πάμε στις συνθέσεις στην Αλεξανδρούπολη

Εθνικός: Φυσέκης, Θάνος, Τσικάκης, Δούπας, Καβατζικιώτης, Σαραντάκης, Κιριτζάκης, Κοιλιάρης, Πετκίδης, Φλώρος, Αγγελακάκης

Ιασμος: Μπράνος, Αχμέτ, Γιαπρακτσής, Γιαννόπουλος, Προδρομίτης, Ξενάκης, Αρχοντής, Χατζητουλούσης, Αμέτ Ερκάν, Κακουλίδης, Μορφακίδης

Ωρα 16:46 Ας δούμε και τις συνθέσεις

Πέρνη: Γαβριηλ, Ρούντι, Μπουλγκούρας, Παπαδόπουλος, Γεωργιάδης, Σουκρήογλου, Μοσχοφίδης, Θωμαΐδης, Σαββίδης, Μουραίδης, Κοντοτόλης

Αβατο: Ράπτης, Δόντσος, Μπουνταγκίδης, Καρασερίδης, Μπαϊρακταρίδης, Μαραντάς, Βασιλειάδης Χ, Κοτόπουλος, Παλατίν, Χιονίδης και Βασιλειάδης Γ.

Ωρα 16:51  Αξίζει να σημειωθεί ότι στον πάγκο του Αβάτου κάθεται για πρώτη φορά μετά το ματς της πρεμιέρας ο Κομεσίδης

Ωρα 16:55  Στην Αλεξανδρούπολη, οφείλουμε να τονίσουμε ότι είχαμε μια αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό πριν την έναρξη του ματς. Ο Κυριάκος Δαμιανίδης που είχε τραυματιστεί την περασμένη Τετάρτη δηλώθηκε αρχικά για να ξεκινήσει, δοκίμασε το πόδι του αλλά διαπίστωσε ότι δεν είναι καλά και αντικαταστάθηκε από τον Πετκίδη στην αρχική ενδεκάδα.

Ωρα 17:00  Εναρξη και στα δύο παιχνίδια

Ωρα 17:05  Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι φίλαθλοι στην Χρυσούπολη τα έχουν βάλει από πριν την έναρξη του αγώνα με τον εβρίτη διαιτητή Συμεωνίδη, στον οποίο χρεώνουν δύο κακές διαιτησίες σε βάρος του Νέστου που ως γνωστόν υποβιβάστηκε στα ερασιτεχνικά. Βοηθοί του Συμεωνίδη που τυπικά ανήκει στον Σύνδεσμο Πιερίας είναι οι Καράμπελας και Γιαμούζας, επίσης από την Κατερίνη.

Ωρα 17:10 Γκολ για τον Εθνικό. Στο 5ο λεπτό ανοίγει το σκορ ο αρχηγός της ομάδας Φλώρος με κεφαλιά ψαράκι, από σέντρα του Θάνου. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 1-0

Ωρα 17:20 Στην Χρυσούπολη, συμπληρώνεται σε λίγο το πρώτο εικοσάλεπτο και η μοναδική αξιόλογη φάση ήταν για το Άβατο, με τον Κοτόπουλο να βγαίνει από πλεονεκτική θέση στο 12 αλλά να μην στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ωρα 17:28  Γκολ για τον Εθνικό. Με πλασέ του Κιριτζάκη στο 24ο λεπτό, η ομάδα του Έβρου διπλασιάζει τα τέρματά της και φτάνει ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στην άνοδο. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 2-0

Ωρα 17:32  Μισή ώρα συμπληρώνεται στην Χρυσούπολη, πάντα χωρίς σκορ. Αλλες δυο ευκαιρίες για το Άβατο, στο 26′ τετατετ Παλατίν στο 26 και στο 30′ σουτ του Κοτόπουλου που απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

Ωρα 17:40  Γκολ για τον Εθνικό. Μετατρέπει σε περίπατο και τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο και τον επόμενο αγώνα. Σκόρερ χρίζεται στο 37ο λεπτό και ο Αγγελακάκης με σουτ από πάσα του Φλώρου.  Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 3-0

Ωρα 17:45  Γκολ η Πέρνη. Ο Σαββίδης σκόρερ με σουτ στο 44ο λεπτό. Κεραυνός Πέρνης – Άρης Αβάτου 1-0

Ωρα 17:47  Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην Χρυσούπολη. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Κεραυνός Πέρνης – Άρης Αβάτου 1-0

Ωρα 17:49  Γκολ ο Εθνικός. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ανατράπηκε ο Αγγελακάκης από τον τερματοφύλακα Μπαϊράμ, που μπήκε ως αναγκαστική αλλαγή νωρίτερα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φλώρος, που διαμόρφωσε το Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 4-0

Ωρα 17:50  Ημίχρονο και στο Φώτης Κοσμάς. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 4-0

Ωρα 18:05  Εναρξη των δευτέρων ημιχρόνων και στα δύο παιχνίδια

Ωρα 18:10  Γκολ για το Άβατο. Στο 48ο λεπτό καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Χιονίδι, που μπήκε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε. Αμέσως υπέδειξε το πέναλτι ο διαιτητής, το εκτέλεσε ο ίδιος και ισοφάρισε. Κερυανός Πέρνης – Αρης Αβάτου 1-1

Ωρα 18:20  Γκολ για το Άβατο. Απόλυτη ανατροπή. Στο 54′ σέντρα Κραϊσαρίδης, ο Θωμαΐδης στην προσπάθειά του να διώξει στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και με αυτογκόλ γράφει το Κεραυνός Πέρνης – Άρης Αβάτου 1-2

Ωρα 18:30  Στην Αλεξανδρούπολη έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα, λογικό μετά το καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο για τον Εθνικό που εξασφαλίζει από σήμερα την άνοδο στην Γ’ Εθνική

Ωρα 18:33 Δοκάρι για την Πέρνη. Αυτός που καταλάθος παραλίγο να βάλει γκολ στην ομάδα του είναι ο Γ. Βασιλειάδης αλλά για καλή του τύχη η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Ωρα 18:40  Γκολ για τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου. Στο 72ο λεπτό ο Λιάρος με ατομική προσπάθεια μειώνει το σκορ και διαμορφώνει το Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 4-1

Ωρα 18:50  Δοκάρι για την Πέρνη. Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Σαββίδης για να ισοφαρίσει, αλλά η μπάλα σταματά και πάλι στο δοκάρι και διατηρείται το 1-2 υπέρ του Αβάτου.

Ωρα 18:55  Τέλος του αγώνα στην Χρυσούπολη. Τελικό αποτέλεσμα: Κερυανός Πέρνης – Άρης Αβάτου 1-2

Ωρα 18.57  Τέλος του αγώνα και στην Αλεξανδρούπολη. Τελικό αποτέλεσμα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 4-1