Μεγάλη νίκη της Εθνικής με έναν εκπληκτικό Τζούριτς

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης

–   Μεγάλη νίκη πήρε η Εθνική μας ομάδα επί της Σλοβακίας με 3-0 σετ στον τελευταίο της αγώνα στην Σλοβακία για τα προκριματικά του Euro 2014. H Ελλάδα που ξεκίνησε με Πετρέα, Αρμενάκη, Φιλίποφ (στο 5-5 έδωσε τη θέση του στον Κουρνέτα μετά από τράβηγμα στο ισχύο), Κοκκινάκη, Πρωτοψάλτη, Στεφάνου (λ), Τζούριτς, έκανε πολύ καλό παιχνίδι με την Σλοβακία να εμφανίζεται πολύ ανταγωνιστική στο τρίτο σετ και να πιέζει την Ελλάδα περνώντας μπροστά σε όλο το σετ, αλλά η ομάδα μας κατάφερε να ισοφαρίσει στο 20-20 κι εκεί άλλαξαν όλα, ανέβηκε κατακόρυφα και πήρε τη νίκη με 3-0 και να ισοφαρίζει βαθμολογικά με Σλοβακία και Εσθονία με 6 βαθμούς (απόλυτη ισοβαθμία σε σετ με την Εσθονία 6-4).

Ο Εβρίτης Δημήτρης Τζούριτς πραγματοποίησε φανταστική εμφάνιση πετυχαίνοντας 23 πόντους με 22/39 επιθέσεις και 1 μπλοκ, ο επίσης Θρακιώτης Ραφαήλ Κουμεντάκης πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, ενώ ο Ανέστης Δαλακούρας δεν αγωνίστηκε.

Πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο σετ για την Εθνική μας ομάδα που πήρε από νωρίς το προβάδισμα και ήταν πολύ αποτελεσματική στις επιθέσεις της, έχοντας πλουραλισμό και δύναμη. Ο Γκουλινέλι πήρε και τα δύο τάιμ άουτ νωρίς αλλά δε μπορούσε να βρει λύσεις. Με Τζούριτς, Πετρέα, Πρωτοψάλτη η Εθνική έβρισκε λύσεις έχοντας πολύ καλή πίσω ζώνη, ο Τζούριτς έκανε το 16-11 και το 21-17, ο Πρωτοψάλτης με μονό μπλοκ στον Πατάκ το 22-17,  με αποτέλεσμα να κρατήσει διαφορά ως το τέλος και να πάρει εύκολα το σετ 25-18.

Στο δεύτερο σετ το σερβίς των Σλοβάκων δυσκόλεψε την Εθνική μας, και με καλό πρώτο χρόνο πέρασαν μπροστά 5-7 αναγκάζοντας το Δρίκο σε τάιμ άουτ. Η Εθνική ισοφάρισε στο 7-7 και 7-8 η Σλοβακία στο α’ τεχνικό μετά από λάθος σερβίς του Πρωτοψάλτη. 8-9 άουτ σερβίς ο Τζούριτς, 9-9 άουτ σερβίς Σλοβακία, και 10-9 , ο Γιάνουτσεκ ισοφάρισε 10-10, και η Εθνική μας ξέφυγε 13-10 στη συνέχεια διαφορά που κράτησε (17-14, 20-16, 21-18, 22-18, 22-19, 23-19) καθώς η Σλοβακία έκανε λάθη ενώ η Ελλάδα ήταν πιο σταθερή και κάναμε το 2-0 κατακτώντας το σετ 25-21 με επίθεση του Τζούριτς.

Στο τρίτο σετ η Σλοβακία πήρε προβάδισμα από την αρχή καθώς η εθνική φάνηκε να μην έχει ανάσες και να είναι πιο αποτελεσματικοί οι επιθετικοί της Σλοβακίας, πίεσαν σε μπλοκ και σερρβίς και κράτησαν τη διαφορά για αρκετή ώρα (6-8, 6-9 Τ/Ο η Ελλάδα, 10, 12-13, 14-16, 16-19) αλλά η Ελλάδα ισοφάρισε 20-20 για να πάρει τάιμ άουτ ο Γκουλινέλι καθώς έβλεπε πάλι την Ελλάδα να πιάνει ρυθμό και να ανεβαίνει και να περνάει μπροστά 22-21. Η Σλοβακία ισοφάρισε και πάλι 22-22, με μπλοκ του Πετρέα 23-22, 23-23 η Σλοβακία, άουτ σερβίς η Σλοβακία 24-23, και τελικά με 25-23 πήραμε το σετ και τη μεγάλη νίκη.

Τα σετ: 25-18, 25-21, 25-23.

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 23 (22/39 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 4 (1/4 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (4/9 επ.), Φιλίποφ, Κοκκινάκης 8 (8/12 επ., 78% υπ. – 44% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/27 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 50% υπ. – 36% άριστες), Στεφάνου –λ (75% υπ. – 25% άριστες) / Κουρνέτας 1, Τζιουμάκας, Κουμεντάκης, Τακουρίδης 1 (1/1)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Γκουλινέλι): Μπεντζ 8 (8/19 επ.), Κόχουτ 10 (7/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μάσνι 3 (2/2/ επ., 1 μπλοκ), Τσέρβεν 8 (7/9 επ., 1 άσο), Πάτακ 4 (2/15 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. – 20% άριστες), Γιάνουσεκ 8 (7/12 επ., 1μπλοκ. 67% υπ. – 37% άριστες), Κουμπς –λ (53% υπ. – 27% άριστες) / Κρίστο, Ζάτκο, Κοστολάνι