Κυπελλούχος με τον ΠΑΟΚ η (τραυματίσμένη) Προκοπίδου

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

–  Κυπελλούχος με τον ΠΑΟΚ στέφθηκε αν και δεν αγωνίστηκε η Ξανθιώτισσα Ελένη Προκοπίδου στο κυριακάτικο 28ο Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος χαντμπολ γυναικών,ανάμεσα στη πολυνίκη του θεσμού Αναγέννηση Άρτας και τον ΠΑΟΚ που έγινε στο ΔΑΚ Βικέλας Βέροιας. Έτσι η διεθνής αριστερή εξτρέμ, εκτός από μέλος της περσινής ομάδας του ΠΑΟΚ που στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας για πρώτη φορά στην ιστορία της, σήκωσε και φέτος τη κούπα του Κυπέλλου Ελλάδος χαντμπολ γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν περίπου 1.000 φίλαθλοι στο ΔΑΚ Βικέλας ήταν εντυπωσιακή, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά γιατί η Βέροια είναι η «μητρόπολη» του ελληνικού χάντμπολ.

Οι δύο ομάδες ήθελαν πολύ το τρόπαιο και αυτό αποτυπώθηκε και στο ματς που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με δύο τέρματα (6-8) για πρώτη φορά στο 25′, αλλά η Αναγέννηση απάντησε με ένα επί μέρους 4-1 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά με 10-9.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Άρτας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο (13-11). Από εκεί και πέρα ο «δικέφαλος» αντέδρασε και με κρίσιμα γκολ από την Μούρνου και την Στρατάκη πέρασε μπροστά στο σκορ 16-15 στο 45′.

Η Άρτα ισοφάρισε στο 48′, όμως με τέρμα από την Νούλα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και πάλι με δύο γκολ δύο λεπτά αργότερα. Η ομάδα της Γρηγορίας Γκόλια ξέφυγε με τρία γκολ (18-21) πέντε λεπτά πριν το φινάλε, αλλά η ομάδα της Αναγέννησης μείωσε 20-21 στο τελευταίο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με καθαρό μυαλό και κατάφερε στην τελευταία του επίθεση να σκοράρει και να «κλειδώσει» την νίκη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ – ΠΑΟΚ 20-22
Τα δεκάλεπτα: 3-2, 5-6, 10-9 (ημίχρονο), 14-13, 17-19, 20-22 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Ντάρας): Μπαλάφα, Σκουτέλα 6, Βέμη, Ιωάννου 3, Σκάρα 3, Στανκούτε 3, Δήμου, Βράτσεβα, Δημητρίου, Ματαρώνα, Κολιού, Ποιμενίδου 5, Μαυρομάτη.
ΠΑΟΚ (Γκόλια): Καβαζοπούλου, Παπαβασιλείου, Νούλα 4, Παπαδοπούλου 5, Ανθίτση, Σελεμίδου, Παυλίδου, Κορέια, Μούρνου 3, Ελευθεριάδου, Ράτσικα, Προκοπίδου, Καρσανίδου, Στρατάκη 4, Παπάζογλου 2, Μάστακα 4
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος, Μπέτμαν Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 2/2 – 5/6.

Τίτλοι (σε παρένθεση φιναλίστ)
Αναγέννηση Άρτας: 10 (8): 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008
ΓΕ Βέροιας: 7 (0): 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1996)
Ορμή Λουξ: 4 (5): 2007, 2009, 2010, 2012
Αθηναϊκός: 3 (1): 1988, 1995, 1996
ΟΦ Νέας Ιωνίας: 2 (6): 2011, 2013