Θρίαμβος του ΓΑΣ! Διέλυσε την Βόνιτσα στο μπαράζ και ατενίζει την Β’ Εθνική!

Ανταπόκριση από την Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

–  Ένα ευχάριστο απόγευμα πέρασε στο κλειστό της Μίκρας στη Θεσσαλονίκη, η ομάδα του ΓΑΣ Κομοτηνής εναντίον της ΑΟ Βόνιτσας με 82-63, σε αγώνα μπαράζ που υπό προϋποθέσεις θα φέρει την άνοδο στην Β’ Εθνική Κατηγορία. Πλέον η ομάδα της Κομοτηνής θα πρέπει να περιμένει μήπως τυχόν κάποιες ομάδες δεν δηλώσουν συμμετοχή για οικονομικούς λόγους στο νέο πρωτάθλημα , πράγμα διόλου απίθανο (πέρυσι για οικονομικούς κυρίως λόγους τέσσερις ομάδες δε δήλωσαν συμμετοχή στην Β’ Εθνική Κατηγορία).

Οι τυπικά φιλοξενούμενος ΓΑΣ, στον αγώνα που έγινε στη Θεσσαλονίκη, μπήκε από την αρχή της αναμέτρησης σε θέση οδηγού, προηγήθηκε 0-12 και 1-20 στο 9ο λεπτό και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +15 (5-20), δεχόμενη μόνο ένα καλάθι εντός πεδιάς στο δεκάλεπτο με κορυφαίους τους Ντίνα και Βελή.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε πιο χαλαρά στην άμυνα, παρόλο αυτά διατήρησε μια μεγάλη διαφορά. Προ στιγμήν η Βόνιτσα μείωσε στο 17′ στους 10 πόντους, 23-33 κάνοντας ένα σερί 8-0, όμως γρήγορα ο ΓΑΣ ανέκαμψε και έκλεισε το ημίχρονο με 18 πόντους διαφορά 25-43 ουσιαστικά καθαρίζοντας το παιχνίδι, έχοντας ως πρώτους σκόρερ τον Κώστα Ντίνα με 12 πόντους και τον Βελή Χασάν με 11 πόντους.

Απομένοντας 20 λεπτά για να σφραγίσει μια επιτυχημένη πορεία και να αποκτήσει προβάδισμα ανόδου, στις δυο τελευταίες περιόδους συντήρησε μια μεγάλη διαφορά γύρω στους 20 πόντους, την έφτασε στους  25, με σκορ το 41-66 και έκλεισε την τρίτη περίοδο με 44-66 με τρίποντο του Καραμπά στην εκπνοή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 27 πόντους 50-77 με καλάθι του Καλατζή λίγο μετά το 35′ και ενώ ο προπονητής του ΓΑΣ Νεοκλης Λεμονίδης έβαλε όλους τους αναπληρωματικούς του παίχτες να χαρούν τη μεγάλη νίκη, δίνοντας στη Βόνιτσα την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά και να έχουμε το 63 – 82 στο τέλος του αγώνα.

Στο άλλο παιχνίδι η Ευκαρπία  διέλυσε τους Διόσκουρους Κοζάνης με 88-58. Ο ΓΑΣ είναι πρώτος επιλαχών για άνοδο, η Βόνιτσα δεύτερη, τρίτη επιλαχούσα η Ευκαρπία και τέταρτοι οι Διόσκουροι Κοζάνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-20, 25-43, 44-66, 63-82

Διαιτητές: Τζίμα- Τσιοπάνος
ΒΟΝΙΤΣΑ (Πανούλιας): Σερεμέτης, Κορόζης 1, Μάρης, Χρύσης 16, Πέρλης 6, Καράμπας 12 (2), Παπαμιχαήλ, Μπουρσίνος , Πετρόπουλος, Μαρκόπουλος 15 (2), Πολίτης 13.
ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής 3, Σταματέλος 4, Διαμαντίδης 7, Μασλαρινός 10 (2), Λεχούδης 13 (1), Ντίνας 15 (3), Ζήκας, Μπεκρής 5, Καλατζής 2, Βελή 17, Χαλίλ 6.