LIVE από το Αγρίνιο ο ημιτελικός των Κ17: Skoda Ξάνθη – Πανιώνιος 1-0 (τελικό στην παράταση)

Μεταδίδει ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος Κ17 της Super league ανάμεσα σε Skoda Ξάνθη και Πανιώνιο. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης μεταδίδει…

Καλησπέρα. Στο Αγρίνιο διεξάγεται το φάιναλ φορ του πρωταθλήματος υποδομής Κ17 στο οποίο μετέχει για δεύτερη σερί χρονιά η Ξάνθη, που πέρυσι το είχε φιλοξενήσει στα Πηγάδια. Στις 4.00 ξεκινά ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα σε Skoda και Πανιώνιο, τρεις ώρες μετά παίζουν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ

Ωρα 15:40  Ο τελικός θα διεξαχθεί στις επτά το απόγευμα της Δευτέρας.

Ωρα 15:45 Η ομάδα της Ξάνθης συμμετέχει για δεύτερη φορά σε φάιναλ φορ του πρωταθλήματος υποδομής Κ17 της Super league. Την περσινή χρονιά όταν μάλιστα το φάιναλ φορ είχε γίνει στην πόλη της Ξάνθης,  με τους Θρακιώτες να χάνουν στον ημιτελικό από τον Ολυμπιακό.

Ωρα 15:48 Για πέμπτη συνεχόμενη φορά η τελική φάση του πρωταθλήματος Κ17 διεξάγεται σε επαρχιακή πόλη μια και πέρα από την περσινή διοργάνωση της Ξάνθης, νωρίτερα είχαμε το φάιναλ φορ στα γήπεδα των Παγκρήτιο Στάδιο, AEL FC Arena, Γηπ. Αστέρα Τρίπολης. Ενώ η πρώτη διοργάνωση είχε διεξαχθεί στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Ωρα 15:51 Μοναδική απουσία για την ομάδα της Ξάνθης ο Ραφαήλ Μελισσόπουλος που είχε αποβληθεί στο ματς της τελευταίας αγνωστικής της κανονικής περιόδου με τον ΠΑΟΚ. Πλήρης αγωνίζεται ο Πανιώνιος.

Ωρα 15:54 Λίγα λεπτά ακόμη για την έναρξη του πρώτου ημιτελικού, ας δούμε τους 11 που επέλεξε ο Κώστας Μπεδρελής: Σταθάκης, Ζώτος, Ψεμματάς, Θεοδορίδης, Πουλουκτσής, Μπουνταγκίδης, Χαμδή, Δημητριάδης, Τουμαντζίδης, Παπανικολάου, Χατζής.

Ωρα 15:54 Στον πάγκο είναι οι: Νομικός, Σπανός, Μπουναρτζής, Σαμπανίδης, Παπαδόπουλος, Βαφειάδης, Καψημάλης.

1’ Έναρξη του αγώνα

10’ Συμπληρώθηκαν 10 λεπτά αγώνα τίποτα το ιδιαίτερο ακόμη, σε ένα παιχνίδι κέντρου έως τώρα.

20’ Έχει την κατοχή της μπάλας η ομάδα του Κώστα Μπεδρελή, χωρίς ωστόσο να είναι απειλητική προς την εστία του Πανιωνίου.

30’ Μισή ώρα αγώνα στο Αγρίνιο πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες, με τον Πανιώνιο να έχει ισορροπήσει.

40’ Ψάχνει το γκολ η ομάδα της Ξάνθης, που επιτίθεται κυρίως από τα άκρα.

42’ Πρώτη κίτρινη για παίκτη της Ξάνθης, πιο συγκεκριμένα την κάρτα είδε  ο Δημητριάδης, ενώ μια κάρτα έχει και ο Πανιώνιος με τον Βουκελάτο.

45’ Τέλος πρώτου μέρους, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. SkodaΞάνθη – Πανιώνιος 0-0

46’ Έναρξη δευτέρου μέρους

50’ Πολύ μεγάλη φάση για την Ξάνθη με τον Παπανικολάου να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

52’ Ακόμη μια καλή στιγμή για την Ξάνθη  που έχει μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος με τον Μπουνταγκίδη

58’ Δεύτερη κίτρινη για παίκτη της Ξάνθης με τον Μπουνταγκίδη να κάνει δυνατό φάουλ.

58’ Καλή στιγμή για τον Πανιώνιο με τον Παναγιωτόπουλο.

65’ Έπεσε κάπως ο ρυθμός μετά το δυνατό ξεκίνημα της ομάδας του Κώστα Μπεδρελή.

68’ Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο με τον Μαρούδα να μπαίνει στην θέση του Βουκελάτου.

70’ Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Σαμπανίδη να περνά στην θέση του Παπανικολάου

75’ Δεκαπέντε λεπτά ακόμη για να δούμε ποια θα είναι η πρώτη ομάδα που θα περάσει στον τελικό, πολύ ισορροπημένο το παιχνίδι έως τώρα.

76’ Απίστευτη ευκαιρία για την Ξάνθη να ανοίξει το σκορ, με τον νεοεισελθών Σαμπανίδη να προσπαθεί να κρεμάσει τον κιπερ του Πανιωνίου το σουτ όμως πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

81’ Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο με τον Μπόκια να περνά στην θέση του Παναγιωτόπουλο.

85’ Πέντε λεπτά ακόμη για το τέλος, αν μείνει έτσι το σκορ θα ακολουθήσει παράταση.

90’ Καθυστερήσεις παίζουμε με της δύο ομάδες να μοιάζουν να περιμένουν την παράταση.

Τέλος της κανονικής διάρκειας με της δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν. Ακολουθεί παράταση και αν δεν βγει και εκεί νικητής πέναλτι. SkodaΞάνθη – Πανιώνιος 0-0

Είναι εμφανής η απουσία του πρώτου σκόρερ της Ξανθιώτικη ομάδας Ραφαήλ Μελισσόπουλου(24 γκολ), μια και αυτό που λείπει για τους παίκτες του Κώστα Μπεδρελή είναι το γκολ.

91’ Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης

101’ Γκοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Κεφαλιά του Βαφειάδη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζώτου με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. SkodaΞάνθη – Πανιώνιος 1-0

104’ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Σπανό να περνά στην θέση του Σαμπανίδη.

105’ Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης, 15 λεπτά χωρίζουν τους παίκτες της Ξάνθης από τον μεγάλο τελικό

106’ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

110’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη να καθαρίσει το ματς, αλλά ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου Αστράς σταμάτησε το πλασέ του Τουματζίδη

115’ Πέντε λεπτά για το τέλος, με τους παίκτες του Κώστα Μπεδρελή όχι μόνο να ην κλείνονται για να κρατήσουν το σκορ αλλά κυνηγούν ακόμη ένα.

117’ Κίτρινη κάρτα στον μέσο της Ξάνθης Χατζή.

118’ Ακόμη μια καλή ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Αστρά να αποκρούει ακόμη ένα σουτ του Τουμαζίδη

120’ Τέλος του αγώνα. Σπουδαία νίκη με 1-0 χάρις το τέρμα του Βαφειάδη με τους Έφηβους της Ξάνθης να προκρίνονται στον τελικό.  SkodaΞάνθη – Πανιώνιος  1-0

Ακολουθεί ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού, που θα αναδείξει τον αντίπαλο της Ξάνθης στον τελικό της Δευτέρας.