Του χαρίζει το πρωτάθλημα! Νέα ήττα στο τάι μπρέικ με νέα «θρυλική» ανατροπή…

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης

–  Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοβ, ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους αν και είχε μόλις… έξι μετά τα δύο πρώτα σετ, ο Ολυμπιακός ανέτρεψε ξανά τα εις βάρος του δεδομένα και επικρατώντας στο τάι μπρέικ έκανε το 2-0 σειρά των τελικών με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, που δείχνει να… αυτοκτονεί και να χαρίζει το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό. Πλέον, το νέο ραντεβού των δύο ομάδων έχει δοθεί για το Σάββατο (3/5, 19:00) στο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” με την ομάδα του Έβρου να αγωνίζεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου σετ, αλλά η εκπληκτική παρουσία του Ιβάν Ράιτς και κυρίως η άμυνα στη φάση που οι δύο φιναλίστ πάλευαν για τον 24ο πόντο, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Εθνικού, ο οποίος επικράτησε 28-26 χάρη στο μπλοκ του Γιώργου Παπάζογλου στον Μίλαν Γιούρισιτς. Στις αρχές του δεύτερου σετ έλαμψε το άστρο του Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς, αν και όχι ιδιαίτερα καλού στο σύνολο των δύο αγώνων. Οι  “ερυθρόλευκοι” πήραν να ηνία μέχρι το μικροτραυματισμό του Κώστα Χριστοφιδέλη, αλλά ένα σερί 3-0 ανέτρεψε τα δεδομένα με τον σύλλογο της Αλεξανδρούπολης να αναδεικνύεται εκ νέου νικητής με 30-28.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το τρίτο σετ του δεύτερου τελικού, με τη μόνη διαφορά ότι αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση και χάρη σε μία λάθος αντίδραση του Ανδρεάδη μείωσε με 25-23, στην φάση που σημάδεψε το ματς. Με κακή ψυχολογία, το τέταρτο σετ ήταν το μοναδικό που μία από τις δύο ομάδες κυριάρχησε, αφού οι “ερυθρόλευκοι” νίκησαν εύκολα με 25-15. Το τάι μπρέικ δεν διέφερε από τα πρώτα τρία σετ, αφού οι δύο φιναλίστ βάδιζαν χέρι-χέρι μέχρι το 12-12, όπου ένα διαιτητικό λάθος δεν επέτρεψε στον Εθνικό να πάρει προβάδισμα δύο πόντων). Η κόκκινη κάρτα του Μιγιαΐλοβιτς και οι δύο συνεχόμενες λάθος επιθέσεις του Ράιτς χάρισαν τη νίκη στο σύλλογο του Πειραιά.

Το νέο ραντεβού των δύο ομάδων έχει δοθεί για το Σάββατο (3/5, 19:00) στο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” της Αλεξανδρούπολης και σε περίπτωση που ο Ολυμπιακός επικρατήσει, θα κατακτήσει το 27ο πρωτάθλημα της ιστορίας του. Αλλιώς θα ακολουθήσει τέταρτο ματς στην πρωτεύουσα του Έβρου την Κυριακή (4/5) και αν χρειαστεί το πέμπτο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (8/5) στου Ρέντη. “Καλή αντάμωση την άλλη Πέμπτη”, είπε στο τέλος της συνέντευξης Τύπου ο Σάκης Μουστακίδης, την ίδια ώρα που ο Καζάζης έδωσε το σύνθημα για νίκη στην Αλεξανδρούπολη και τέλος της σειράς των τελικών με 3-0.

Τα σετ: 26-28, 28-30, 25-23, 25-15, 15-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χριστοφιδέλης 12 (12/28 επ, 67% υπ – 56% άριστες), Γιούρισιτς 13 (8/15 επ, 5 μπλοκ), Καλντέιρα 17 (16/30 επ, 1 άσσος, 67% υπ – 42% άριστες), Κιόσης 8 (5/7 επ, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 34 (30/46 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 61% υπ – 52% άριστες), Κοκκινάκης 6 (4/8 επ, 2 άσσοι, 57% υπ – 46% άριστες), Σωτηρίου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: Ράιτς 23 (23/49 επ), Μιγιαήλοβιτς 15 (14/32 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ – 45% άριστες), Σιδηρόπουλος 1 (1/3 επ), Παπάζογλου 10 (7/10 επ, 3 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 12 (11/27 επ, 1 άσσος, 39% υπ – 26% άριστες), Ανδρεάδης 16 (9/14 επ, 7 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 35% υπ – 30% άριστες), Κ. Δαλακούρας, Αγγελόπουλος.