Πικρή ήττα μετά από πλήρη ανατροπή στην πρεμιέρα της Εθνικής Εφήβων των τριών Εβριτών

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης

–  Κακό ξεκίνημα για την Εθνική Εφήβων των τριών Εβριτών στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα γνώρισε την ήττα με 3-2 επί της οικοδέσποινας Βουλγαρίας. Η ομάδα του Άρη Αγγελόπουλου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 σετ και 23-20 στο τρίτο αλλά η Βουλγαρία έφερε… τούμπα το ματς και πήρε την νίκη.

Οι έφηβοι που για τρία σετ τα πήγαιναν εξαιρετικά, είχαν πάρει τον αέρα των γηπεδούχων. Μάλιστα έφτασαν 2 πόντους μακριά από την νίκη, καθώς είχαν προηγηθεί και με 23-20 στο τρίτο σετ, ωστόσο η Βουλγαρία με σερί 5-0 άλλαξε την ροή του σετ και μείωσε σε 2-1.Η Βουλγαρία απάντησε με το ίδιο νόμισμα στην Ελλάδα, παίρνοντας τον πλήρη έλεγχο του τέταρτου σετ και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (2-2).

Στο τάι μπρέικ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με 4-2, για να απαντήσει άμεσα η Βουλγαρία με σερί 0-4 για το 4-6.Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, και έτσι η Βουλγαρία ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ως βασικός αγωνίστηκε ο Σταύρος Κασαμπαλής που πέτυχε μάλιστα και τρεις πόντους, καθώς και ο ορεστιαδίτης Παπάζογλου που σημείωσε επτά, ενώ ο Μούχλιας του Εβρου Σουφλίου έπαιξε ως αλλαγή και συνεισέφερε έναν πόντο.

Πλέον το μυαλό του Άρη Αγγελόπουλου και των νεαρών αθλητών είναι στην αυριανή αναμέτρηση με την Ολλανδία (19.30).

Τα σετ: 25-17, 25-22, 23-25, 18-25, 12-15

ΕΛΛΑΔΑ (Αγγελόπουλος): Κασαμπαλής 3 (3/4 επ), Κωστόπουλος 15 (15/39 επ, 27% υπ – 14% άριστες), Σπυριούνης 12 (9/22 επ, 3 άσσοι, 56% υπ – 39% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 19 (16/43 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 7 (4/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Καρασαβίδης (λ, 43% υπ – 32% άριστες), Ηλίας, Ιωαννίδης, Μούχλιας 1 (1/1 επ), Τουρνάκης 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ)