A2 Γυναικών: Ήττα για τη Νίκη από το πρωτοπόρο Ανατόλια

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Για την 23η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Α2 Γυναικών η  Νίκη Αλεξανδρούπολης ηττήθηκε εκτός έδρας από το πρωτοπόρο Ανατόλια με 3-0, πραγματοποιώντας πάντως αξιοπρεπή εμφάνιση.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-18 απέναντι στη Νίκη, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση. Το δεύτερο σετ κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τις φιλοξενούμενες να προσπαθούν να αντιδράσουν, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να το διεκδικήσουν, λόγω της καλής λειτουργίας των γηπεδούχων σχεδόν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

Στο τρίτο σετ η Νίκη έμεινε από δυνάμεις και ηττήθηκε εύκολα με 25-11, όμως απέναντι στην καλύτερη ομάδα της κατηγορίας, η οποία βρίσκεται πλέον αγκαλιά με την άνοδο στην Α1 Γυναικών τρεις  αγωνιστικές πριν το τέλος της φετινής αγωνιστικής περιόδου. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια της Νίκης, που προσπαθούν και παλεύουν σε κάθε ματς, παρά τον υποβιβασμό της ομάδας εδώ και αρκετές αγωνιστικές. Είναι σίγουρο πως σύντομα με θέληση, επιμονή και υπομονή θα επιστρέψει στην Α2 κατηγορία ακόμα πιο δυνατή.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα: ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΓΣΓ Νίκη 3-0 (25-18, 25-17, 25-11), ΑΣ Άρης – ΑΟ Ηρακλής Ιωαν. 3-1 (22-25, 25-20, 25-14, 25-11), ΓΣ Γρεβενών – ΑΠΣ Ν. Βότση 0-3 (18-25, 16-25, 20-25), ΔΑΣ Ωραιοκάστρου-ΑΠΣ Αίας 1-3, ΓΣ Γρεβενών – ΑΠΣ Ν. Βότση 0-3 (18-25, 16-25, 20-25)

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Τζιουμάκας): Χοτοκουρίδου, Καλτουρμίδου, Νικολαΐδου, Καλούδη, Χαλιαμπάλια, Τσοπούλου, Κανταρτζή (λ), Ρεϊζόγλου (λ), Ζαμπουρλή, Τσιούκαρη, Μπούρα, Παππά

ΝΙΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (-): Βενέτη, Καλογεροπούλου, Λαμπρίδου, Τσιογγίδου, Καραμπάλη, Παπάζογλου, Λυμπεροπούλου (λ), Δεδούση, Βαρέλα, Δαούκη, Τσιακίρη, Λαμπροπούλου