LIVE: Βέροια – Skoda Ξάνθη 3-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την μετάδοση του αγώνα ανάμεσα στην Βέροια και την Skoda Ξάνθη για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης μεταδίδει…

Καλησπέρα. Με αυτήν την σημαντική αναμέτρηση ανοίγει η εμβόλιμη 31η αγωνιστική της Super League, με την Ξάνθη να έχει αναβαθμισμένη ψυχολογία μετά τη νίκη της Κυριακής επί του Πανιωνίου και θα θέλει δεύτερη σερί νίκη για να σφραγίσει την παραμονή. Ωστόσο κάτι τέτοιο θα είναι καταδικαστικό για την Βέροια, που καίγεται για τους βαθμούς.

Ωρα 14:40  Πάμε να δούμε τις συνθέσεις

Βέροια (Ράτκο Ντόστανιτς): Καντιμοίρης, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης. Βέρτζος, Ζεζίνιο, Όστοϊτς, Παυλίδης, Βεργώνης, Καλτσάς, Μπαργκάν, Γκονσάλβες.

Skoda Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς):Κυριακίδης, Βεσιλακάκης, Ντε Γκούζμαν, Γούτας, Μπέρτος, Σολάρι, Μάρτινς, Μάνταλος, Χοσέμι, Τριάδης, Σολτάνι

Ωρα 14:45  Τεράστια απώλεια για την Βέροια ο Μπεν, μιας και η «βασίλισσα του βορρά» έχει σκοράρει συνολικά 25 φορές, με τον επιθετικό της που απουσιάζει λόγω της αποβολής του να πετύχει τα 14 από αυτά.

Ωρα 14:52  Εχουν αποχωρήσει οι δυο ομάδες από τον αγωνιστικό χώρο

Ωρα 14:58  Μπαίνουν οι δύο ομάδες και πάμε για έναρξη του αγώνα, ένα με δυο λεπτά πριν την προγραμματισμένη του

1′ Εναρξη του αγώνα

3′ Πρώτη μεγάλη στιγμή για την Βέροια με τον Μπαργκάν να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ

5′ Κίτρινη στον Βασιλακάκη

6′ Γκολ η Βέροια. Ο Όστοΐτς εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ και έκανε το Βέροια – Ξάνθη 1-0.

13′ Καλή προσπάθεια του Τριάδη από δεξιά, έδωσε για το Μπέρτο στην περιοχή, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να βγάλει τη σέντρα.

22′ Κίτρινη κάρτα στον Τριάδη για τράβηγμα σε αντίπαλο.

24′ Σέντρα του Παΐτο, βγήκε και μπλόκαρε τη μπάλα ο Καντιμοίρης.

26′ Φάουλ της Ξάνθης σε καλή θέση έξω από την περιοχή αριστερά.

27′ Σέντρα του Βασιλακάκη, έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί της Βέροιας.

30′ Η Ξάνθη αιφνιδιάστηκε από το γκολ όμως κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι. ‘Εχει την πρωτοβουλία αλλά δεν βρίσκει διαδρόμους για την εστία της Βέροιας που έχει δημιουργήσει διπλή ζώνη άμυνας.

33′ Γκοοοολ!!! 1-1…Ισοφαρίζει η Ξάνθη. Πολύ όμορφη επιθετική ανάπτυξη της Ξάνθης που ξεκίνησε από αριστερά με τον Ντε Γκουζμάν, η μπάλα κατέληξε στο Βασιλακάκη που βγήκε σαν κρυφός κυνηγός, μπήκε στην περιοχή πλάσαρε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Καντιμοίρη.  Βέροια – Ξάνθη 1-1.

38′ Σουτ του Παυλίδη έξω από την περιοχή του Κυριακίδη, η μπάλα καταλήγει άουτ.

42′ Αποβολή για τον Βασιλακάκη. Ο μέσος της Ξάνθης αντίκρισε πολύ αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Σπάθα για φάουλ στο χώρο του κέντρου.

43′ Σουτ του Μπαρκάν, σε κόρνερ ο Καντιμοίρης.

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος.

45+1 Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην πρωτεύουσα της Ημαθίας. Βέροια – Ξάνθη 1-1

46′  Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο παιχνίδι ανάμεσα σε Βέροια και Ξάνθη.

47′  Τραυματισμός του Παΐτο. Ο παίκτης της Ξάνθης κουτούλησε στην πλάτη του Καλτσά.

50′ Κίτρινη κάρτα στο Βεργώνη.

51′ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, η μπάλα με την παρέμβαση του Καντιμοίρη βρήκε και στο δοκάρι και έφυγε πλάγιο.

58′ Γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Μπαργκάν με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και αφού πρώτα κέρδισε τις κόντρες νίκησε τον Κυριακίδη και έγραψε το 2-1. Βέροια – Ξάνθη 2-1

60′ Αλλαγή για την Ξάνθη… Ο Κάλβο στη θέση του Τριάδη.

62′ Λάθος του Όστοϊτς, ο Καντιμοίρης με τα πόδια έδιωξε σε πλάγιο.

66′ Αλλαγή για την Βέροια… Ο Σισοκό στη θέση του Καλτσά.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Όστοϊτς.

Η Ξάνθη εξέδωσε ανακοίνωση διαμαρτυρίας για τη διαιτησία του κ. Σπάθα. Δείτε αναλυτικά εδώ: http://www.thrakisports.gr/component/k2/8902-anakoinosi-tis-pae-skoda-ksanthi-gia-osa-symvainoun-sto-mats-tis-veroias.html

70′  Γκολ 3-1 για τη Βέροια. Ο Γκονσάλβες έβγαλε την μπάλα για το Ζεζίνιο, ο Κυριακίδης βγήκε να τον κόψει, ο παίκτης της Βέροιας όμως ωραία έστρωσε στον Παυλίδη και αυτός με πλασέ στην κενή εστία έγραψε το 3-1. Βέροια – Ξάνθη 3-1

74′ Κίτρινη κάρτα στο Χοσέμι.

75′ Αλλαγή για την Ξάνθη… Ο Μαρίν στη θέση του Μάνταλου.

78′ Κίτρινη κάρτα στον Αμαραντίδη.

80′ Αλλαγή για τη Βέροια… Ο Κομόλοφ στη θέση του Γκονσάλβεζ.

84′ Αλλαγή για τους γηπεδούχους… Ο Τράπ στη θέση του Ζεζίνιο.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+3′ Γκοοολ!!! 3-2 μειώνει η Ξάνθη. Ο Νάκας με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μαρίν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Βέροια – Ξάνθη 3-2

90+3′ Λήξη του αγώνα με την Βέροια να επικρατεί της Ξάνθης με 3-2. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έχουν δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία, για τη δεύτερη κίτρινη στον Βασιλακάκη, καθώς και για ένα πέναλτι που δεν έδωσε στην ομάδα της Θράκης, μετά από χέρι παίκτη της Βέροιας μέσα στην περιοχή. Τελικό αποτέλεσμα: Βέροια – Ξάνθη 3-2