LIVE: Νίκη Αιγινίου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης (και οι αγώνες ΑΟΟ, ΓΕΑ)

Μεταδίδει από την Αλεξανδρούπολη ο Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη από τον αγώνα της ουραγού Νίκης Αιγινίου με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League. Ο Ζαχαρίας Μπαλτζής από την Αλεξανδρούπολη παρακολουθεί την εξέλιξη της αναμέτρησης και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Κρίσιμο παιχνίδι, με τον Εθνικό να θέλει απαραίτητα το τρίποντο ώστε να εκμεταλλευθεί ενδεχόμενο στραβοπάτημα των πρωτοπόρων Κηφισιάς και Ολυμπιακού, με τους οποίους παίζει στις δύο τελευταίες αγωνιστικές έχοντας στο χέρι του την υπόθεση πρώτη θέση και πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ωρα 18:10  Το ματς ξεκινά στις 7.30 και θα το μεταδίδουμε με βάση την ενημέρωση από την Volley League. Παράλληλα όμως θα σας ενημερώνουμε και για τους αγώνες της Ορεστιάδας που αγωνίζεται στις 7.00 στην Λήμνο αλλά και της ΓΕΑ που παίζει με Ηρακλή. Πιο πριν, μόλις ξεκίνησε στο Κλειστό της Αλεξανδρούπολης το παιχνίδι Νίκης Αλεξανδρούπολης – ΓΣ Δράμας.

Ωρα 18:15  Η Νίκη, στα πλαίσια της 21 αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο της Α2 Γυναικών, υποδέχεται την ουραγό της βαθμολογίας Δράμα, με στόχο την κατάκτηση του τριπόντου, ώστε να αποχαιρετίσει με ψηλά το κεφάλι την κατηγορία, κερδίζοντας όσο περισσότερους βαθμούς μπορεί τις εναπομείναντες αγωνιστικές. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ξεκίνησε τον αγώνα με τις: Καλογεροπούλου, Καράμπαλη, Βαρελά, Παπάζογλου, Βενέτη, Δεδούση και λίμπερο την Λυμπεροπούλου.

Ωρα 18:24  Τέλος πρώτου σετ. Η διακύμανση: 6-2, 8-4 (μπροστά η Νίκη με 4 πόντους απέναντι στη Δράμα), 10-5, 11-7, 14-9 (η ομάδα της Αλεξανδρούπολης προηγείται με 5 πόντους), 16-13, 20-13,  22-15, 25-17 με την Νίκη να κατακτά εύκολα το πρώτο σετ απέναντι στη Δράμα, παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ. Νίκη Αλεξανδρούπολης – Δράμα 1-0

Ωρα 18:50  Τέλος δεύτερου σετ στην Αλεξανδρούπολη. 3-1, 5-5 (ισοφαρίζουν οι φιλοξενούμενες), 8-8, 11-8, 15-11 (σταθερά μπροστά η Νίκη), 18-12, 19-16 (πλησιάζει στους 3 πόντους η Δράμα), 20-21, 21-23, 21-25 με τη  Δράμα να επικρατεί στο δεύτερο σετ, εκμεταλλευόμενη τα αρκετά λάθη των κοριτσιών της Νίκης. Νίκη Αλεξανδρούπολης – Δράμα 1-1

Ωρα 19:00  Ξεκινά ο αγώνας στην Λήμνο ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον ΑΟ Ορεστιάδας για την 20η αγωνιστική της Α2 Ανδρών

Ωρα 19:25  Τέλος τρίτου σετ στην Αλεξανδρούπολη και αρνητική εξέλιξη για τη Νίκη. 3-0, 6-3 (οι παίκτριες της Νίκης ξεκινούν δυνατά το σετ), 8-6, 11-9 (φοβερός πόντος από την Λυμπεροπούλου, έσωσε μια χαμένη μπαλιά, κερδίζοντας και τον πόντο για την ομάδα της), 13-15, 18-18, 20-21 (οι φιλοξενούμενες προηγούνται με 1 πόντο σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ), 21-23, 23-24, 25-25 (μεγάλη μάχη στο τρίτο σετ), 26-28 με την ομάδα της Δράμας να κερδίζει το τρίτο σετ στις λεπτομέρειες απέναντι στη Νίκη. Νίκη Αλεξανδρούπολης – Δράμα 1-2

Ωρα 19:30  Ξεκινά και ο αγώνας στο Αιγίνιο, το μεγάλο ματς της αγωνιστικής για εμάς. Θα το παρακολουθούμε και θα σας ενημερώνουμε. Παράλληλα όλα τα ματς. Αυτήν την ώρα υποτίθεται ιθα ξεκίνα και το ΓΕΑ – Ηρακλής, αλλά αφού ακόμα διεξάγεται ο αγώνας της Νίκης Αλεξανδρούπολης, είναι προφανές ότι θα πάει περίπου μία ώρα πίσω.

Ωρα 19:36 Στο Αιγίνιο, η Νίκη Αιγινίου φτάνει πρώτη στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Προηγείται του Εθνικού 8-5

Ωρα 19:40  Στην Λήμνο, τέλος πρώτου σετ στην αναμέτρηση της τοπικής ομάδας με την Ορεστιάδα. Ο ΑΟΟ κατακτά το πρώτο σετ μετά από δραματικό αγώνα με 22-25. Λήμνος – ΑΟΟ 0-1

Ωρα 19:44  Στο Αιγίνιο, ο Εθνικός παίρνει μπροστά και περνάει μπροστά, στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ άουτ. Προηγήθηκε με 13-14 και έφτασε στο τεχνικό ταϊμ άουτ μπροστά με δύο πόντους, ο Εθνικός προηγείται της τοπικής Νίκης με 13-16.

Ωρα 19:49  Μια μεγάλη επιτυχία για τον Μίταρ Τζούριτς, τον Ορεστιαδίτη άσο, που με 12 δικούς του πόντους βοήθησε την Χαλκμπάνκ να προκριθεί στον μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Τζούριτς τελικά όχι μόνο συμπεριελήφθη στην αποστολή αλλά αγωνίστηκε κιόλας, ρεπορτάζ σε λίγο.

Ωρα 19:51  Στο Αιγίνιο, τέλος πρώτου σετ. Το κατακτά με 17-25 σχετικά εύκολα σε 21 λεπτά ο Εθνικός, που πήρε μπροστά μετά το πρώτο τεχνικό ταϊμ άουτ. Νίκη Αιγινίου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-1.

Ωρα 19:55  Στην Λήμνο, στο δεύτερο σετ η γηπεδούχος ομάδα προηγείται της Ορεστιάδας με 22-14. Μάθαμε και συνθέσεις. Η Λήμνος ξεκίνησε με Ναλμπάντης Απ., Ναλμπάντης Κων., Μαμαλίγκας, Βανδόρος, Μούρτζιος και λίμπερο Φωτιάδης. Η Ορεστιάδα αγωνίζεται με Δημητρούδης, Κεμανετζής, Βλασακίδης, Καρδαμανίδης, Ποτολίδης, Χουσίδης, Κων/νίδης(Λ), Πεντίδης, Διαμαντίδης, Προδρομίδης, Κοφίδης, Σκαρλατίδης.

Ωρα 19:57  Στην Αλεξανδρούπολη, τέλος του αγώνα για την Α2 Γυναικών. Μια ακόμα πικρή ήττα για τη Νίκη από την ουραγό Δράμα. Εξέλιξη στο τέταρτο σετ: 2-3, 5-8, 9-11, 11-14, 14-18, 15-20, 17-23, 20-24, 20-25 με την Δράμα να επικρατεί και στο τέταρτο σετ και να παίρνει έτσι το τρίποντο απέναντι στη Νίκη. Τελικό αποτέλεσμα: Νίκη Αλεξανδρούπολης – Δράμα 1-3.

Ωρα 19:59  Στην Λήμνο, τέλος του δεύτερου σετ με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν. Η Ορεστιάδα πλησίασε από το 23-16 στο 24-23, αλλά τελικά έχασε το σετ με 25-23. Μέχρι στιγμής αποτέλεσμα: Λήμνος – ΑΟ Ορεστιάδας 1-1

Ωρα 20:10  Στο Αιγίνιο, δυστυχώς δεν υπάρχει από την Volley League νεώτερη ενημέρωση. Θυμίζουμε ότι ο Εθνικός κατέκτησε το πρώτο σετ. Η εξέλιξη:  6-4, 6-5, 7-5, 8-5, 11-9, 12-9, 12-10, 12-11, 13-11, 13-12, 13-13, 13-14, 13-15, 13-16, 17-24, 17-25 σε 21′

Ωρα 20:15  Στην Λήμνο, η Ορεστιάδα παίρνει μπροστά. Στα μισά του τρίτου σετ προηγείται 11-14 και τώρα μαθαίνουμε ότι είναι μπροστά με 13-17.

Ωρα 20:17   Στο Αιγίνιο, μόλις υπήρξε ενημέρωση και δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά για τον Εθνικό. Η Νίκη Αιγινίου προηγείται στο δεύτερο σετ με 21-15.

Ωρα 20:20  Στο Αιγίνιο, τέλος του δεύτερου σετ. Με 4-0 σερί η Νίκη κατακτά το σετ με 25-15 και ισοφαρίζει. Νίκη Αιγινίου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-1.

Ωρα 20:25  Στην Λήμνο, τέλος του τρίτου σετ. Το κατακτά η Ορεστιάδα με 18-25. Λήμνος – ΑΟ Ορεστιάδας 1-2.

Ωρα 20:30  Στο Αιγίνιο, καλύτερο ξεκίνημα για τον Εθνικό στο τρίτο σετ. Προηγείται της τοπικής Νίκης με τρεις πόντους. Η μέχρι τώρα εξέλιξη: 0-1, 1-1, 1-2, 1-3, 2-4, 3-4, 3-5, 4-5, 4-6, 5-7, 6-8, 6-9.

Ωρα 20:37  Στην Αλεξανδρούπολη, μόλις ξεκίνησε και ο αγώνας ΓΕΑ – Ηρακλής για την 20η αγωνιστική της Α2 Κατηγορίας. Ενημέρωση και για αυτό το παιχνίδι από αυτό το live του ThrakiSportS.

Ωρα 20:42  Στην Λήμνο, η Ορεστιάδα έχει προβάδισμα και στο τέταρτο σετ και βαδίζει προς την κατάκτηση των τριών πόντων. Αυτήν την στιγμή προηγείται με 12-18.

Ωρα 20:47  Στο Αιγίνιο, για ακόμα μια φορά δεν έχουμε ενημέρωση για την εξέλιξη στον αγώνα του Εθνικού. Η ανανέωση από την Volley League έχει μείνει στο 6-9

Ωρα 20:49  Στην Λήμνο, τέλος του αγώνα. Η Ορεστιάδα κερδίζει με 3-1 σετ, παίρνει το τρίποντο, βυθίζει ακόμα περισσότερο το αδελφό σωματείο της Λήμνου, που ίδρυσε ο Νίκος Σαμαράς, στα τοπικά πρωταθλήματα. Το τελευταίο σετ το κατέκτησε με 20-25. Τα προηγούμενα: 22-25, 25-23 και 18-25. Τελικό αποτέλεσμα: Λήμνος Sports Club – ΑΟ Ορεστιάδας 1-3

Ωρα 20:55 Στο Αιγίνιο, εξακολουθούμε να μην έχουμε την παραμικρή ενημέρωση για την εξέλιξη στον αγώνα του Εθνικού.

Ωρα 20:57 Στην Αλεξανδρούπολη, ο Ηρακλής κατακτά το πρώτο σετ απέναντι στην ΓΕΑ. Εξέλιξη: 3-2, 8-7, 11-10, 15-13, 16-16, 18-16, 21-21, 21-25 με τον Ηρακλή να επικρατεί της ΓΕΑ στο πρώτο σετ. ΓΕΑ – Ηρακλής 0-1

Ωρα 21:05  Στο Αιγίνιο δεν έχουμε ιδέα τι γίνεται, έχουμε μείνει στο 1-1 σετ και 6-9 στο τρίτο, ωστόσο έχουμε στα άλλα αποτελέσματα τον Ολυμπιακό να προηγείται της ΑΕΚ με 2-1 (25-20, 26-28, 25-22), ο Φοίνικας Σύρου προηγείται της Λαμίας επίσης με 2-1 (25-23, 25-23, 14-25), ο Άρης προηγείται 2-0 του Βραχατίου (25-21, 27-25).

Ωρα 21:12  Στο Αιγίνιο καταφέραμε απλά τηλεφωνικά να μάθουμε ότι η Νίκη ισοφάρισε τον Εθνικό 2-2. Κάτι που σημαίνει ότι η ουραγός Νίκη ΑΙγινίου αποσπά βαθμό από τον Εθνικό και πάμε σε τάι μπρέικ. Δεν ξέρουμε περισσότερα, δεν υπάρχει από πουθενά ενημέρωση. Το σίγουρο είναι ότι έχουμε αυτή τη στιγμή Νίκη Αιγινίου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-2

Ωρα 21:15  Μάθαμε και πόσο έληξαν τα σετ, μέχρι στιγμής. Ως γνωστόν, ο Εθνικός πήρε το πρώτο με 17-25. Το Αιγίνιο κατέκτησε το δεύτερο με 25-15 και ισοφάρισε. Ο Εθνικός πήρε δύσκολα το τρίτο μετά από δραματική μάχη με 22-25. Ωστόσο πάλι με κατεβασμένα χέρια, όπως και στο δεύτερο, ηττήθηκε στο τέταρτο με 25-16. Και πάμε σε ταϊ μπρέικ…

Ωρα 21:21  Στην Αλεξανδρούπολη τέλος δεύτερου σετ, πάλι υπέρ του Ηρακλή. 5-7, 6-11, 12-14, 17-16, 18-21 , 21-25 με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν και το δεύτερο σετ απέναντι στην ομάδα της Αλεξανδρούπολης. ΓΕΑ-Ηρακλής 0-2

Ωρα 21:24  Στο ταϊ μπρέικ και στου δρόμου τα μισά στο Αιγίνιο, η Νίκη Αιγινίου στο τεχνικό ταϊμ άουτ προηγείται του Εθνικού με 8-5.

Ωρα 21:29  Στο τάι μπρέικ, η Νίκη Αιγινίου απέχει δυο πόντους από τη Νίκη και ο Εθνικός δύο από τη Νίκη. Το σκορ είναι 13-11.

Ωρα 21:31  Τέλος του αγώνα στο Αιγίνιο. Η ουραγός Νίκη Αιγινίου νικά τον Εθνικό με 3-2. Ο Εθνικός κάνει χαρακίρι. Παίρνει έναν πόντο, φτάνει τους 44, αλλά πλέον αυξάνεται η διαφορά από την κορυφή. Το μόνο καλό ότι μαθαίνουμε ότι χάνει πόντο και ο Φοίνικας Σύρου, που είναι πίσω του, είναι στο 2-2 με την Λαμία του Κώστα Δεληκώστα. Τελικό αποτέλεσμα: Νίκη Αιγινίου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2

Ωρα 21:34  Στον Πειραιά ο Ολυμπιακός κατακτά το τέταρτο σετ με 25-17. Κατά συνέπεια κερδίζει με 3-1 την ΑΕΚ, παίρνει το τρίποντο και φτάνει τους 47 βαθμούς. Ο Εθνικός είναι στους 44 πόντους, όσους έχει και η Κηφισιά με ματς λιγότερο, το οποίο δίνει την Δευτέρα με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Προφανώς θα σας ενημερώσουμε και για τις εξελίξεις στην Σύρο.

Ωρα 21:45  Στην Αλεξανδρούπολη, τέλος του αγώνα ΓΕΑ – Ηρακλή με μεγάλη νίκη για τον γηραιό. Εξέλιξη τρίτου σετ: 0-3, 5-8, 10-13, 12-18, 15-25 με τον Ηρακλή να κατακτά και το τρίτο σετ κόντρα στη ΓΕΑ, όντας καλύτερος σε όλους τομείς. Έτσι ο Γηραιός φεύγει με ένα σημαντικό τρίποντο από την Αλεξανδρούπολη. Τελικό αποτέλεσμα: ΓΕΑ – Ηρακλής 0-3

Ωρα 22:00  Συνοψίζουμε, γιατί ενδεχομένως και εσείς να χάσατε την μπάλα. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ηττήθηκε από την ουραγό Νίκη Αιγινίου με 3-2 σετ και έμεινε τρεις βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό στην βαθμολογία, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος, ενώ έχει αγώνα λιγότερο και η Κηφισιά. Για καλή του τύχη, έχασε πόντο και ο Φοίνικας που νίκησε 3-2 την Λαμία και έτσι μένει πάνω από την Σύρο κατά έναν πόντο. Στην Α2 Ανδρών η Ορεστιάδα κέρδισε με 3-1 σετ μέσα στην Λήμνο την ομάδα που ίδρυσε ο Νίκος Σαμαράς, την βύθισε και άλλο αλλά ο ίδιος ο ΑΟΟ διατηρήθηκε στον αφρό και βαδίζει στην κατάκτηση της πρώτης θέσης του τρίτου ομίλου. Λίγο αργότερα η ΓΕΑ ηττήθηκε με 3-0 στην Αλεξανδρούπολη από τον Ηρακλή, τον οποίο είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο μέσα στην Θεσσαλονίκη. Τέλος, στις γυναίκες, ήττα και για την Νίκη Αλεξανδρούπολης στο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” από την ουραγό ΓΣ Δράμας με 1-3, σε ένα ακόμα απογοητευτικό παιχνίδι.  Αυτά. Θα ακολουθήσουν αναλυτικά ρεπορτάζ για όλα τα ματς….