Β’ Εθνική: Όσα έγιναν στον αγώνα Δημοκρίτειο Κομοτηνής – ΟΛ.Α. Δράμας

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Επέστρεψε στις νίκες και τις θετικές εμφανίσεις το Δημοκρίτειο Κομοτηνής, που επικράτησε άνετα με 34-18 εντός έδρας της Ολυμπιακής Ακαδημίας Δράμας.

Η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 6-3. Στο 20’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο με σκορ 13-3. Το Δημόκριτειο δεν κατέβασε ρυθμό με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 22-6.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς για να φτάσει στο 50’ στη μέγιστη τιμή της, στο 31-11. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως ήταν φυσικό, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον προπονητή του Δημοκριτείου να κάνει συνεχείς αλλαγές, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στο τελικό 34-18.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο και παρά τις απουσίες βασικών παικτών της ομάδας, οι γηπεδούχοι πρόσφεραν πολύ όμορφο θέαμα ευχαριστώντας τους 70 περίπου θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Επόμενος αγώνας για το Δημοκρίτειο είναι σε δύο εβδόμαδες με τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες.

Δεκάλεπτα: 6-3,13-3, 22-6 (ημίχρονο), 26-10, 33-14, 34-18 (τελικό αποτέλεσμα)

Δίλεπτες αποβολές: 1-4

Πέναλτι: (1/1) (3/4)

ΑΣ ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ (Χρήστος Χριστοφορίδης) Νικος (Τ/Φ), Σαμπάρ Μασούντ 2, Παπαφώτης 2, Σάκκος 2, Γιαννούλας, Γκουντούλας 7, Δούγιας 5, Λιόντος 3, Παπαιωάννου , Μπραουδάκης 7, Τζοβάρας 1,Σίωπης 5, Αραμπατζης, Απαζίδης