Δεν υπέγραψε το φύλλο αγώνα και ζητάει επανάληψη ο ΠΑΟΚ

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Ο ΠΑΟΚ έχασε στην Αλεξανδρούπολη από τον Εθνικό με 3-1 σετ με το τέταρτο σετ να τελειώνει 34-32, ωστόσο από τους φιλοξενούμενους υπάρχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία!

Έξαλλος μετά και το τέλος του αγώνα ήταν ο πρόεδρος του ΤΑΠ ΠΑΟΚ Γιώργος Ανδρέου με τη διαιτησία των κ.κ Θεμελή, Παπαδογούλα και μάλιστα προέβη στην κάτωθι δήλωση που διακινήθηκε από το γραφείο Τύπου του ΠΑΟΚ: “Σήμερα οι διαιτητές μας έκλεψαν τον ματς. Αυτό ήταν κλοπή. Είναι ντροπή. Υπήρξε αλλοίωση αποτελέσματος. Δεν θα υπογράψουμε το φύλλο αγώνα”.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο ΠΑΟΚ προτίθεται να καταθέσει ένσταση ζητώντας επανάληψη του αγώνα. Μεταξύ άλλων, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, ενδεχομένως θα αναφέρεται ότι ο Ανδρεάδης μπήκε “ετσιθελικά” στο γήπεδο μετά το επεισόδιο με τον Μουστακίδη και μάλιστα ήταν αυτός που κέρδισε τους τελευταίους πόντους του αγώνα.

Πάντως, αξίζει να σημειωθεί ότι άνθρωποι του ΠΑΟΚ έσπευσαν να συγχαρούν τον Σάκη Μουστακίδη για την ψυχραιμία του αλλά και να του ευχηθούν καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα, επισημαίνοντας ότι θα είναι σημαντικό για το ελληνικό βόλεϊ να πηγαίνουν καλά οι ομάδες του Έβρου.

Από την πλευρά του ο Σάκης Μουστακίδης απέφυγε οποιοδήποτε σχόλιο για τα παράπονα του ΠΑΟΚ ή το περιστατικό με τον Ανδρεάδη και περιορίστηκε να επισημάνει ότι ήταν μια σπουδαία νίκη αυτή του Εθνικού επί του ΠΑΟΚ, που θα μπορούσε να είναι και 3-0.

Το ματς ήταν γκραν γκινιόλ και αν εξαιρέσει κανείς τα παρατράγουδα με τον Ανδρεάδη, αποτελεί βαθιά ανάσα για τον Εθνικό που μετά από ένα σκληρό παιχνίδι, επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα (με Παναθηναϊκό σε πρωτάθλημα και ΑΕΚ στο Κύπελλο) και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ιδιαίτερα, σε θρίλερ που δεν συνιστάται για καρδιακούς εξελίχθηκε το τέταρτο σετ όπου η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη το κατέκτησε με 34-32 και περιμένει αύριο να μάθει αν θα συγκατοικεί στην κορυφή της βαθμολογίας με την Κηφισιά.

Από την αρχή φάνηκε ότι το παιχνίδι θα ήταν νευρικό. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι να ξεφύγει ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στο 19-17 και στο 21-19. Σε εκείνο το σημείο ο Εθνικός με ένα σερί 4-0 πέρασε μπροστά με 24-22, ο Δικέφαλος του Βορρά μείωσε σε 24-23 αλλά οι Εβρίτες κατάφεραν να κατακτήσουν το σετ.

Μετά το 10-10 του δευτέρου σετ ο Εθνικός ξέφυγε με 3 πόντους (13-10) και ήταν μπροστά μέχρι το 23-21. Ο πρώτος διαιτητής Θεμελής έδωσε διπλή μπαλιά στον αρχηγό του Εθνικού Άκη Σιδηρόπουλο. Κάπου εκεί τα αίματα άναψαν και ο αρχηγός φανερά εκνευρισμένος διαμαρτυρήθηκε έντονα στο διαιτητή. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 24-23, είχε όλα τα σετ μπολ και πήρε το σετ 27-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η ένταση διατηρήθηκε και στην συνέχεια με τον αρχηγό του Εθνικού Γρηγόρη Σιδηρόπουλο να δέχεται κόκκινη κάρτα και στο ξεκίνημα του επόμενου σετ αλλά τον Εθνικό με σερί 3-0 να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα με 3-0 και να διατηρεί την διαφορά μέχρι το τέλος για το 2-1.

Πολύ συναρπαστικό ήταν το τέταρτο σετ. Οι γηπεδούχοι ήταν πάλι μπροστά στο σκορ με 19-17. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 20-20, παίρνοντας το προβάδισμα με 24-23, 26-25 και 29-28 όμως ο Εθνικός άντεξε στην πίεση και πήρε τελικά το σετ με 34-32 ύστερα από συγκλονιστικό φινάλε.  Ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται στο 27-27 για μπλοκ άουτ που δεν δόθηκε στους παίκτες του Εθνικού και το 28-27 υπέρ του έγινε 28-27 για τους Αλεξανδρουπολίτες. Αξίζει ωστόσο να σημειωθεί πως παράπονα για τη διαιτησία έχουν και οι δύο ομάδες, κάτι που σαφέστατα δείχνει πως η διαιτησία ήταν κατώτερη των περιστάσεων σ’ αυτόν τον αγώνα.

Μετά το τέλος, ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιώργος Γιάτσης επισήμανε: «Έχουμε πολλά παράπονα από τη διαιτησία. Ήταν καθαρό μπλοκ άουτ του Μίλκοφ στο 27-27 που καθόρισε το παιχνίδι. Γυρίσαμε τον αγώνα και μας φρέναραν οι διαιτητές. Ο ΠΑΟΚ αξίζει μεγαλύτερο σεβασμό απ΄όλους. Το παιχνίδι ήταν φοβερό από δύο μεγάλες ομάδες και πιστεύω πως το χάρηκε ο κόσμος. Δυστυχώς εμείς φεύγουμε με την πίκρα της αδικίας». Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλου.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-27, 25-19, 34-32)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 24 (22/41 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 17/26 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ – 61% άριστες), Σιδηρόπουλος 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ, 77% υπ – 65% άριστες), Ανδρεάδης 9 (5/10 επ, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ – 45% υπ – 32% άριστες), Αγγελόπουλος 1, Μπουφίδης
ΠΑΟΚ (Γιώργος Γιάτσης): Παντακίδης 5π. (3/6 επι , 2 μπλοκ), Λόουσον 17 (14/29 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ – 79% υπ – 73% άριστες), Στίγγας 13 (8/12επ, 1 άσσοι, 4 μπλοκ), Μίλκοφ 21 (18/31 επ, 3 άσσοι,  62% υπ – 55% άριστες), ΜακΚίμπιν 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Τζελάτι 20 (15/29 επ, 2 άσσοι , 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ – 79% υπ – 72% άριστες), Στεφανίδης, Πιπέργιας