LIVE η Γ’ Εθνική: Αρναία – Εθνικός, Μαντουλίδης – ΓΑΣ, Μακεδονικός – Ασπίδα

Μεταδίδει από την Θεσσαλονίκη ο Κώστας Καραγιάννης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στους αγώνες Μακεδονικός – Ασπίδα Ξάνθης, Μαντουλίδης – ΓΑΣ Κομοτηνή και Απόλλων Αρναίας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης για την 17η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του Βορρά της Γ’ Εθνικής. Ο Κώστας Καραγιάννης από την Θεσσαλονίκη ενημερώνεται για την εξέλιξη και των τριών παιχνιδιών και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Εκτός έδρας αγωνίζονται και οι τρεις ομάδες της Θράκης που συμμετέχουν στα εθνικά πρωταθλήματα καλαθοσφαίρισης, ταυτόχρονα αγωνίζονται και οι τρεις και το ThrakiSportS βρίσκεται εδώ για να μεταδώσει ζωντανά την εξέλιξη και των τριών παιχνιδιών, όπως κάνει κάθε Κυριακή. Μείνετε μαζί μας!

Ωρα 17:50  Θυμίζουμε το  πλήρες πρόγραμμα της αγωνιστικής: Μακεδονικός-Ασπίδα Ξάνθης, Ευκαρπία – Αγία Βαρβάρα, Απόλλων Αρναίας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Τιτάνες Δράμας – ΜΕΝΤ, Μαντουλίδης – ΓΑΣ Κομοτηνή, Ανατόλια – Ιωνικός Ιωνίας (ρεπό ο Ζέφυρος).

Ωρα 17:55  Θυμίζουμε και τα διαιτητικά δίδυμα και τους κομισάρους στα ματς των ομάδων της Θράκης. Μακεδονικός-Ασπίδα Ξάνθης (Τσιαπλής- Δημάδης, κομισάριος: Σακελαρίου), Απόλλων Αρναίας-Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Τσοκόλης- Μαραθιώτης, κομισάριος: Λαδένης) και Μαντουλίδης-ΓΑΣ Κομοτηνή (Παργιανόπουλος- Κατρακάρης, κομισάριος: Τζιοπάνος).

Ωρα 17:58  Πεντάδα για τον  ΓΑΣ Κομοτηνή: Διαμαντιδης, Ντινας, Πετρής, Βελή και Λεχούδης. Στην αποστολή είναι και ο Μασλαρινός αλλά ο Νεοκλής Λεμονίδης τον προστατεύει λόγω του γνωστού τραυματισμού του και θα χρησιμοποιηθεί αν χρειαστεί στην διάρκεια του αγώνα.

Ωρα 18:03  Πεντάδα για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης: Ξένος, Χονδρόπουλος, Δουρδούλης, Παπαλαμπίδης, Γεροντίτης. Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δυο ομάδες είναι ισόπαλες στην Αρναία 3-3.

Ωρα 18:15  Τέλος πρώτου δεκαλέπτου στον αγώνα του Μαντουλίδη με τον ΓΑΣ. Κακό ξεκίνημα για την ομάδα της Κομοτηνής. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: Μαντουλίδης – ΓΑΣ Κομοτηνή 22-16.

Ωρα 18:17  Τέλος πρώτου δεκαλέπτου και στον αγώνα του Απόλλωνα Αρναίας με τον Εθνικό. Κακό ξεκίνημα και για την ομάδα της Αλεξανδροήπολης. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: Απόλλων Αρναίας – Εθνικός 23-16.

Ωρα 18:21  Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, πίσω στο σκορ και η ομάδα της Ασπίδας στην έδρα του Μακεδονικού. Αυτήν την στιγμή το σκορ είναι Μακεδονικός – Ασπίδα Ξάνθης 20-16.

Ωρα 18:28  Στην Χαλκιδική, αγγίζει διψήφια η διαφορά σε βάρος του Εθνικού που δίνει ένα ματς – τελικό για την παραμονή στην κατηγορία. Αυτή τη στιγμή το σκορ είναι Απόλλων Αρναίας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 28-19, πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο

Ωρα 18:40  Στην Θεσσαλονίκη, περνά με την κόρνα της λήξης του δεύτερου δεκαλέπτου μπροστά η Ασπίδα. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Μακεδονικός – Ασπίδα Ξάνθης 32-33

Ωρα 18:42  Τέλος δεύτερο δεκαλέπτου και στην Αρναία με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να μειώνει στους πέντε πόντους. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Απόλλων – Εθνικός 36-31.

Ωρα 18:50  Εχουμε χάσει δυστυχώς την επικοινωνία μας με τον έφορο του ΓΑΣ Κομοτηνή, από όπου ενημερωνόμαστε για την εξέλιξη αυτού του ματς, θυμίζουμε ότι στο πρώτο δεκάλεπτο οι Θρακιώτες ήταν 8 πόντους πίσω από τον Μαντουλίδη

Ωρα 19:06   Στην Χαλκιδική, μειώνει αλλά εξακολουθεί να βρίσκεται πίσω στο σκορ ο Εθνικός. Λίγο μετά το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ είναι 46-42.

Ωρα 19:14   Τέλος τρίτου δεκαλέπτου στην Θεσσαλονίκη. Τέσσερις πόντους επάνω η Ασπίδα. Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου: Μακεδονικός – Ασπίδα Ξάνθης 44-48

Ωρα 19:18  Τέλος τρίτου δεκαλέπτου και στην Χαλκιδική: Στο καλάθι πλέον η διαφορά. Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου: Απόλλων Αρναίας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 53-51

Ωρα 19:28  Στην Χαλκιδική, το ματς είναι ντέρμπι. Δυόμισι λεπτά πριν το τέλος το σκορ είναι 66-64. Στο καλάθι η διαφορά και θα σας ενημερώνουμε διαρκώς, καθώς σε αυτά τα δυόμισι λεπτά ίσως να παίζεται όλη η κατηγορία για τον Εθνικό.

Ωρα 19:31  Θυμίζουμε πως αν νικήσει ο Εθνικός προσπερνά την Αρναία. Εχει και τη ΜΕΝΤ και την άλλη αγωνιστική τους Τιτάνες. Πέφτουν τρεις, οπότε αντιλαμβάνεστε την σημασία να φύγει με το ροζ φύλλο απόψε.

Ωρα 19:33  Δείχνει να καθαρίζει το ματς η Ασπίδα Ξάνθης. Δύο λεπτά πριν το τέλος, προηγείται του Μακεδονικού με διψήφια διαφορά. Το σκορ είναι 56-70

Ωρα 19:34  Ενα λεπτό απομένει πλέον για να τελειώσει το ματς. Στους τρεις η διαφορά, 67-64 πίσω στο σκορ ο Εθνικός από τον Απόλλωνα Αρναίας

Ωρα 19:37  Ισοφαρίζει ο Εθνικός!!! 67-67 αλλά θέλει άλλα 20 δευτερόλεπτα και την επίθεση την έχουν οι γηπεδούχοι

Ωρα 19:42  Τραγωδία αν αληθεύουν τα νέα από την Χαλκιδική. Βάζει καλάθι η Αρναία και περνά μπροστά. Απαντά με τρίποντο ο Εθνικός και παίρνει κεφάλι έναν πόντο στα τρία δευτερόλεπτα. Αλλά σε αυτά τα τρία δευτερόλεπτα, απαντά με τρίποντο η Αρναία, το σουτ ειναι αστοχο αλλα σε νεκρο χρόνο παίρνει καποιοσ επιθετικο και με φόλοου δινει τη νίκη με έναν πόντο στην ομάδα της Χαλκιδικής. Αν τα καταλάβαμε καλά, έχουμε τελικό αποτέλεσμα Απόλλων Αρναίας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 71-70.

Ωρα 19:45  Τέλος του αγώνα και στην Θεσσαλονίκη. Με σούπερ εμφάνιση από τους νεαρούς Καραμπέκης – Κουμπάνη παίρνει μεγάλη νίκη η Ασπίδα. Τελικό αποτέλεσμα: Μακεδονικός – Ασπίδα Ξάνθης 62-74.

Ωρα 19:58  Τέλος του αγώνα και στον έτερο αγώνα της Θεσσαλονίκης. Ήττα για τον ΓΑΣ και με διαφορά σχεδόν 20 πόντων, αν και υπάρχουν μαθαίνουμε πολλά παράπονα από την διαιτησία. Τελικό αποτέλεσμα: Μαντουλίδης – ΓΑΣ Κομοτηνή 69-50

Τέλος αγώνων λοιπόν. Ήττες για τον ΓΑΣ Κομοτηνή και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ήττες καταδικαστικές αφού πλέον οι Κομοτηναίοι δεν έχουν ελπίδες ανόδου (έτσι και αλλιώς ήταν λίγες) και οι Αλεξανδρουπολίτες δεν έχουν ουσιαστικά πλέον ελπίδες παραμονής (κάτι που δεν θα συνέβαινε αν κέρδιζαν, αφού θα έβαζαν από κάτω την Αρναία και με Τιτάνες και ΜΕΝΤ θα είχαν ελπίδα να τους ξεπεράσουν και να μην είναι στους τρεις που υποβιβάζονται). Νίκη για την Ασπίδα Ξάνθης, που διατηρείται στην κορυφή παρέα με το Ανατόλια, που ωστόσο έχει ματς λιγότερο. Σε λίγο αναλυτικά σε επόμενες αναρτήσεις όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και ρεπορτάζ για κάθε αγώνα…