Πέρασε από την Πάτρα ο Φοίνικας και πλησίασε στους δύο πόντους τον Εθνικό

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης

– Στη δεύτερη θέση και σε απόσταση δύο βαθμών από τον πρωτοπόρο Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ισόβαθμος με την Κηφισιά, βρίσκεται πλέον ο Φοίνικας Σύρου μετά την εύκολη επικράτηση επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα με 3-0 σετ στο κλειστό της Αγυιάς, στην αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Volley League.

Η νίκη για τον Φοίνικα, που δείχνει να ξεπερνά το σοκ της απώλειας των στόχων του Κυπέλλου και του Λιγκ Καπ, ήρθε σχετικά εύκολα (22-25, 16-25, 17-25) αλλά μετά από επεισοδιακό παιχνίδι.

Στο δεύτερο σετ και ενώ το σκορ ήταν 12-8 υπέρ του Φοίνικα ο Γιώργος Λυκούδης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, οι διαιτητές είχαν χρεώσει με διπλή μπαλιά τον Μπρίνκμαν. Στην πρώτη ευκαιρία του Φοίνικα να πάρει τον αγώνα ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης αντίκρισε και εκείνος την κόκκινη κάρτα.

Υπενθυμίζεται ότι την επόμενη αγωνιστική o Φοίικας παίζει στην Σύρο με τον Παμβοχαϊκό, η Κηφισιά εντός έδρας με τον Άρη, ο Ολυμπιακός στην Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ ενώ ο Εθνικός φιλοξενεί στην Αλεξανδρούπολη τον εκ των ουραγών μεν αλλά αναγεννημένο από τότε που τον ανέλαβε ο Γιάννης Καλμαζίδης Παναθηναϊκό.