Β’ Εθνική: Όσα έγιναν στο θρακιώτικο ντέρμπι Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Ασπίδα Ξάνθης

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

–  H Aσπίδα Ξάνθης ήταν η νικήτρια στο θρακιώτικο ντέρμπι, αφού επικράτησε με 24-22 εκτός έδρας του Δημοκριτείου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, με την ομάδα της Ξάνθης να ανεβάζει την απόδοσή της και να πηγαίνει στα αποδυτήρια, προηγούμενη με τρία γκολ (8-11). Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Κομοτηνής κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, αλλά η Ασπίδα την αύξησε στα πέντε τέρματα στο 50’ (16-21).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τα λάθη της ομάδας της Ξάνθης, με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στο τελικό 22-24.

Την επόμενη αγωνιστική, το Δημοκρίτειο αντιμετωπίζει στην Αλεξανδρούπολη στους Κύκλωπες, ενώ η Ασπίδα υποδέχεται τον Πανσερραϊκό.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα:4-1, 6-6, 8-11 (ημίχρονο), 12-16, 16-21, 22-24 (τελικό σκορ)

Η σύνθεση των νικητών: Κολοκούρης, Στεφανίδης, Ρουμελιώτης (8), Πατσατζής (2), Ναθαναηλίδης (1), Καζαντζίδης (8), Μπέλιας, Καραπαπάζογλου (2), Ρούφος, Μπρατίδης (2), Σαλή Ογλού Γιλμάζ, Παπαστάμου (1).