ΕΠΣ Θράκης: Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Α1 Κατηγορίας

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Δημήτρης Μπακιρτζής

–  Ακόμα πιο πολύ διεύρυνε το προβάδισμά του ο Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου, μετά το στραβοπάτημα της δεύτερης Ελπίδας Σαπών στην έδρα της, όπου παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην τρίτη της βαθμολογίας Δόξα Προσκυνητών για την Α1 Κατηγορία της ΕΠΣ Θράκης.

Η 21η και προτελευταία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος είχε πολλά γκολ (26 τέρματα συνολικά, περίπου τεσσεράμιι ανά αγώνα) και ευρείες νίκες των γηπεδούχων, με εξαίρεση το ντέρμπι που προαναφέραμε και την ήττα των Αγίων Θεοδώρων από την Καλλίστη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στη νίκη του πρωτοπόρου Ιάσμου επί της γειτονικής Δόξας Σώστη υπήρξε ένταση πριν το ημίχρονο. Μάλιστα, ο διαιτητής Κιγιτζή απέβαλε στο ημίχρονο τον πρώτο σκόρερ ρου πρωταθλήματος Αμέτ Ερκάν, που είχε πετύχει τέσσερα γκολ μέχρι τότε (!!!), αλλά μόλις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του επέτρεψε να ξαναγωνιστεί υποστηρίζοντας ότι είχε κάνει λάθος. Επίσης, όπως μαθαίνουμε, έδειξε δύο κόκκινες κάρτες και σε παίκτες του Σώστη, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες.