ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Τα αποτελέσματα και η τελική βαθμολογία της Α1 Κατηγορίας

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Έχοντας αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεση της και πραγματοποιώντας ίσως την χειρότερη φετινή εμφάνιση, αλλά σε αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Αθλητικής Ένωσης Κομοτηνής γνώρισε ανώδυνη ήττα από τον Αρίωνα Ξάνθης με 65-62 στην παράταση (κανονική διάρκεια 50-50).

Παρά την ήττα της, ξεκινάει στην επόμενη φάση με 7 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον πρωτοπόρο και αήττητο Ορφέα Νέου Σκοπού, έναν περισσότερο από την Χρυσούπολη και δύο περισσότερους από την Φιλία Ορεστιάδας, τον ΑΟ Σερρών και τον Αστέρα Καβάλας.

Η ομάδα του Σωφρόνη Παπουή πραγματοποίησε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα, ευρισκόμενη πίσω στο σκορ με 24-7 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια ροκάνιζε σταδιακά τη διαφορά, έφερε το παιχνίδι στα ίσια με ηγέτες τους Σκεμπή, Βαχαρίδη, έφτασε ένα βήμα πριν την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, ωστόσο το δίποντο του Δενδρινού οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η ΑΕ Κομοτηνής προηγήθηκε με 52-57, ωστόσο ο Αρίωνας δεν παραδόθηκε, επέστρεψε και πανηγύρισε την νίκη γοήτρου με  65-62.

Παρά τη νίκη, ο Αρίωνας θα συνεχίσει στο γκορυπ για τις θέσεις 7-10 διεκδικώντας ουσιαστικά την παραμονή του στην Α1 Κατηγορία και τον μη υποβιβασμό στην Α2. Από την άλλη, η ΑΕΚ παρά την ήττα είχε ως μεγάλο κέρδος την συμμετοχή και την εμφάνιση του Θοδωρή Λεφή, ο οποίος «άρπαξε» την ευκαιρία που του δόθηκε.

Στον άλλον αγώνα για την 10η και τελευταία αγωνιστική του ομίλου, η Φιλία Ορεστιάδας κέρδισε μέσα στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης την Ολυμπιάδα με 58-67. Ρεπό είχε ο ΑΟ Χρυσούπολης, που μαζί με την ΑΕ Κομοτηνής και την Φιλία περνάνε στην επόμενη φάση, διεκδικώντας τον τίτλο και την άνοδο στην Γ’ Εθνική απέναντι στις ομάδες των Σερρών και της Καβάλας.