LIVE από το Παγκρήτιο: Εργοτέλης – Skoda Ξάνθη 2-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Κρήτη ο Λάζαρος Φιλιππίδης

–  Παρακολουθείστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στον Εργοτέλη και την Skoda Ξάνθη για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. O ανταποκριτής μας στην Κρήτη Λάζαρος Φιλιππίδης μεταδίδει όλα όσα συμβαίνουν  στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Καλησπέρα. Κρίσιμο παιχνίδι διεξάγεται στο Παγκρήτιο, με την Ξάνθη να θέλει επειγόντως το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα μέσα στο 2014 για να σπάσει το ρόδι και να πάει με άλλον αέρα στο παιχνίδι με τον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό την άλλη Κυριακή στα Πηγάδια.

Ωρα 16:30  Στο Παγκρήτιο βρίσκεται και ένας παλιός μας γνώριμος, ο αλεξανδρουπολίτης πρώην προπονητής της Ξάνθης Μαρίνοις Ουζουνίδης που κατά τα φαινόμενα θα αναλάβει την τεχνική ηγεσία της κρητικής ομάδας.

Ωρα 16:35  Μάθαμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, πριν λίγο έγιναν γνωστές

Εργοτέλης: Αθανασίου, Τζανακάκης, Αζίζ, Σαρρής, Μεχία, Καρντόζο, Ρομάνο, Βερπακόφσκις, Χαντί, Αναστασάκος και Μπαντιμπαγκά.

Ξάνθη: Τσέμα, Μπέρτος, Ντε Γκούζμαν, Τριάδης, Σολτάνι, Βασιλακάκης, Γούτας, Μπαξεβανίδης, Μάνταλος, Βάλλας και Σολάρι.

Ωρα 16:40  Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Παππάς (Αθηνών)με βοηθούς τους κ. Ευθυμιάδη (Πιερίας),Ν. Καραϊσαρίδη (Πιερίας). Τέταρτος δαιτητής είναι ο κ. Γιάχος (Χίου).

Ωρα 16:50  Οι δυο ομάδες κάνουν την προθέσμανσή τους στον αγωνιστικό χώρο

Ωρα 16:56  Ιστορικό παιχνίδι για τον Βάλλα, φτάνει τις 250 συμμετοχές με την Ξάνθη.

Ωρα 16:58  Στον πάγκο της Ξάνθης και ο Πάμπλο Γκαρσία

Ωρα 17:03  Εχουν αποχωρήσει οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την επίσημη είσοδο σε λίγο

Ωρα 17:08  Τώρα η επίσημη είσοδος στο (άδειο) Παγκρήτιο

Ωρα 17:13  Εναρξη του αγώνα, λίγο νωρίτερα από το προγραμματισμένο

1′ Εναρξη του αγώνα

5′  Αουτ η μπάλα από φάουλ του Τριάδη, που κέρδισε ο Μάνταλος

8′  Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη με δοκάρι. Ο Αθανασίου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έκανε μία τραγική έξοδο με τον επερχόμενο Μάνταλο να σουτάρει με δύναμη τραντάζοντας το δοκάρι! Εντυοπωσιακή φάση, αλλά η μπάλα δεν μπήκε στο πλεχτό.

10′  Γκολ ο Εργοτέλης. Ο νόμος του ποδοσφαίρου. Λίγο μετά το δοκάρι του Μάνταλου. Μετά από δυνατό σουτ του Μπαντιμπαγκά ο Τσέμα διώχνει, ο Βερπακόφσκις όμως παίρνει το… ριμπάουντ πασάρει στον Αναστασάκο που απέναντι σε κενή εστία απλά σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. Οι Κρητικοί παίρνουν προβάδισμα στο σκορ. Εργοτέλης – Skoda Ξάνθη 1-0

18′  Γκολ ο Εργοτέλης. Πάλι με τον Αναστασάκο. Εκεί που πάλι η Ξάνθη προσπαθούσε να βρει τα βήματά της. Μετά από κάθετη στον Μπαντιμπαγκά εκείνος γύρισε την μπάλα στον σκόρερ των Κρητικών που πάλι σε άδειο τέρμα διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του. Εργοτέλης – Skoda Ξάνθη 2-0.

23′ Γκοοοοοολ η Ξάνθη. Μειώνει στο σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γούτας τροφοδότησε με κεφαλιά τον Σολάρι που με ένα δυνατό σουτ από πολύ κοντά μείωσε για τους Θρακιώτες. Εργοτέλης – Skoda Ξάνθη 2-1

33′ Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Αθανασίου βγαίνει και μπλοκάρει την σέντρα του Ντε Γκούζμαν.

35′ Καλή σέντρα του Μπαντιμπαγκά με τον Βερπακόφσκις να παίρνει από δύσκολη και πλάγια θέση την κεφαλιά που φεύγει άουτ.

39′ O Τσέμα βγαίνει προ του Σαρρή που πήδηξε για κεφαλιά και διώχνει την μπάλα.

45′ Ο Τσέμα κρατάει το 2-1 με πολύ καλή επέμβαση στην γωνία στο σουτ του Ρομάνο. Ενα το λεπτό των καθυεστερήσεων.

45+1′ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Εργοτέλης – Ξάνθη 2-1

46′  Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

47′ Μπαλιά του Ρομάνο για τον Αναστασάκο με τον φορ του Εργοτέλη αλλά και τον Μπαντιμπαγκά να αδυνατούν να πάρουν την κεφαλιά από καλή θέση.

48′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Τριάδη που μπλοκάρεται.

50′ Ξεκινά ζέσταμα ο Πάμπλο Γκαρσία! Ίσως τον χρησιμοποιήσει ο Μάουρερ

53′  Δυο φορές έχει διακοπεί ο αγώνας για τραυματισμούς παικτών του Εργοτέλη. Αρχικά ο Αθανασίου και ο Αζίζ, τώρα ο  Αναστασάκος

56′ Κίτρινη στον Αζίζ για θέατρο μετά από μονομαχία του με τον Γούτα και πτώση του στην μικρή περιοχή.

59′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Κάλβο αντικαθιστά τον Μάνταλο. Και για τον Εργοτέλη θα έχουμε σε λίγο. Ο Αθανασίου ζήτησε αλλαγή

61′ Κίτρινη στον Κάλβο για φάουλ στον Ρομάνο. Νωρίτερα δέχτηκε κίτρινη και ο Τζανακάκης

62′ Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Αθανασίου δίνει την θέση του στον Καβουσάκη.

65′ Μακρινό σουτ του Τριάδη έξω.

69′ Ο Διαμαντάκος μέσα. Έξω ο Βερπακόφσκις.

75′ Ο Γκαρσία μπαίνει στην θέση του Βασιλακάκη. Πρεμιέρα του Πάμπλο με την φανέλα της Ξάνθης.

79′ Ο Σουάρες πήρε την θέση του Τριάδη.

84′ Ο Μπαντιμπαγκά ελίσσεται, αποφεύγει τους αντιπάλους του και κάνει το σουτ που μπλοκάρεται.

87′ Ο Αναστασάκος φεύγει από το ματς. Ο Κοζορώνης στην θέση του.

90′  Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+4 Γκοοοοοοοοοοοοολ. Ο Γούτας ο σκόρερ, λίγο πριν την εκπνοή. Μετά την πολύ καλή σέντρα του Κάλβο, ο Γούτας νίκησε στον αέρα τον Σαρρή και τον Μεχία και με κεφαλιά έκανε το 2-2!!!

90+5  Και τεεεελος. Σοκ για τον Εργοτέλη στο τέλος, κλεβει η Ξάνθη τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις και παίρνει τον πρώτο της βαθμό μέσα στο 2014, χάρη στον Γούτα.