ΕΠΣ Έβρου: Αφιέρωμα στον ΑΟ Μαϊστρου (the story so far…)

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Λεωνίδας Κάλφας

–  Στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα του νοτίου ομίλου της πρώτης κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου βρίσκεται ο ΑΟ Μαϊστρου με τέσσερις βαθμούς στις έντεκα πρώτες αγωνιστικές.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ο ΑΟ Μαϊστρου ηττήθηκε στην έδρα του με 0-1 από τη Νίψα αγωνιζόμενος όμως με δέκα ποδοσφαιριστές από το πρώτο λεπτό της συνάντησης λόγω αποβολής του Τσίπτσιου. Ακολούθησε δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά με 0-3 από τον Απαλό. Στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής προβάλλοντας σθεναρή αντίσταση ηττήθηκε με 1-0 από την Καππαδοκία στην Εξώπολη, αλλά είχε παράπονα από τη διαιτησία για τον μη καταλογισμό ενός πέναλτι στο δέκατο λεπτό του αγώνα. Για την τέταρτη αγωνιστική έχασε με το ίδιο σκορ στην έδρα του από τον Άβαντα και στην πέμπτη γνώρισε βαριά ήττα με 6-0 στην Άνθεια από την Ένωση Άνθειας Αρίστεινου. Ακολούθησε η αναμενόμενη εντός έδρας ήττα με 0-4 από τον Εθνικό, ενώ στην έβδομη έχασε με 2-0 από τον Ιπποκράτη στη Δραγάνα.

Στην όγδοη αγωνιστική ο ΑΟ Μαϊστρου απέσπασε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα με 1-1 στην έδρα του Άλεξ με γκολ του Παπαδόπουλου στο 82ο λεπτό της συνάντησης. Στο φινάλε του πρώτου γύρου ηττήθηκε στην έδρα του με 0-2 από τον Ποντιακό. Στο ξεκίνημα του δευτέρου γύρου έχασε με 1-0 από τη Νίψα, αλλά την ενδέκατη αγωνιστική σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με 0-3 στον Απαλό χάρη σε γκολ των Ράπτη, Σαριανίδη και Παπανικολάου.

Οι Ράπτης, Σαριανίδης, Παπαδόπουλος και Παπανικόλαου σημείωσαν τα γκολ του ΑΟ Μαϊστρου μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, ενώ πρώτοι σε συμμετοχές είναι οι Τσανάκας και Μελαδένιος, που αγωνίστηκαν στα εννιά από τα έντεκα ματς του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά, τα στατιστικά των ποδοσφαιριστών του ΑΟ Μαϊστρου στις πρώτες έντεκα αγωνιστικές του πρωταθλήματος έχουν ως εξής:

–

Συγκεντρωτικά, τα στατιστικά της ομάδας του ΑΟ Μαϊστρου στις έντεκα πρώτες αγωνιστικές έχουν ως εξής:

Γκολ κατά εκτός έδρας: 11

Περισσότερα γκολ υπέρ σε ένα ματς: 3 (11η αγωνιστική: Απαλός-Μαϊστρος 0-3)

Λιγότερα γκολ υπέρ σε ένα ματς: 0 (1η αγωνιστική: Μαϊστρος-Νίψα 0-1, 2η αγωνιστική: Μαϊστρος-Απαλός 0-3, 3η αγωνιστική: Καππαδοκία-Μαϊστρος 1-0, 4η αγωνιστική: Μαϊστρος-Άβαντας 0-1, 5η αγωνιστική: Ένωση Άνθειας Αρίστεινου-Μαϊστρος 6-0, 6η αγωνιστική: Μαϊστρος-Εθνικός 0-4, 7η αγωνιστική: Ιπποκράτης-Μαϊστρος 2-0, 9η αγωνιστική: Μαϊστρος-Ποντιακός 0-2, 10η αγωνιστική: Νίψα-Μαϊστρος 1-0)

Περισσότερα γκολ κατά σε ένα ματς: 6 (5η αγωνιστική: Ένωση Άνθειας Αρίστεινου-Μαϊστρος 6-0)

Λιγότερα γκολ κατά σε ένα ματς: 0 (11η αγωνιστική: Απαλός-Μαϊστρος 0-3)

Περισσότερα γκολ συνολικά σε ένα ματς: 6 (5η αγωνιστική: Ένωση Άνθειας Αρίστεινου-Μαϊστρος 6-0)

Λιγότερα γκολ συνολικά σε ένα ματς: 1 (1η αγωνιστική: Μαϊστρος-Νίψα 0-1, 3η αγωνιστική: Καππαδοκία-Μαϊστρος 1-0, 4η αγωνιστική: Μαϊστρος-Άβαντας 0-1, 10η αγωνιστική: Νίψα-Μαϊστρος 1-0)