Γ’ Εθνική Live: Εθνικός – ΜΕΝΤ, Ζέφυρος – Ασπίδα, ΓΑΣ – Αγ. Βαρβάρα

Μεταδίδουν οι Γιάννης Παπαδόπουλος και Λεωνίδας Κάλφας

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στους αγώνες Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΜΕΝΤ, Ζέφυρος – Ασπίδα Ξάνθης και ΓΑΣ Κομοτηνή – Αγία Βαρβάρα Καβάλας. Ο Λεωνίδας Κάλφας βρίσκεται στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης και μεταδίδει όλες τις εξελίξεις από τον αγώνα Εθνικού – ΜΕΝΤ και στην συνέχεια αναλαμβάνει σκυτάλη ο Γιάννης Παπαδόπουλος που από το Κλειστό Κομοτηνής μεταδίδει την εξέλιξη στον αγώνα ΓΑΣ – Αγ. Βαρβάρας και παράλληλα σας ενημερώνει και για το παιχνίδι της Ασπίδας με τον Ζέφυρο στην Θεσσαλονίκη…

Καλησπέρα. Αυτή είναι η προτελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στον Β΄Όμιλο του Βορρά στην Γ’ Εθνική. Όπως πάντα, ο αγώνας του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη ξεκινά δυο ώρες νωρίτερα από όλα τα άλλα παιχνίδια, στις 4.00 το απόγευμα, οπότε θα ξεκινήσουμε την μετάδοση από εκεί.

Ώρα 15:40 Υπενθυμίζουμε ότι ο αγώνας του Εθνικού με την ΜΕΝΤ στο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” φέρνει αντιμέτωπες τις δυο τελευταίες ομάδες στο πρωτάθλημα. Φιγουράρουν στην τελευταία θέση. Ο Εθνικός έχει την άλλη εβδομάδα ρεπό και για αυτό θέλει πάση θυσία τουλάχιστον να κλείσει τον πρώτο γύρο με μία νίκη, καθώς δεν έχει καμία ακόμα.

Ωρα 15:45  Υπενθυμίζεται ότι το παιχνίδι είναι κεκλεισμένων των θυρών. Δεν έχουν δικαίωμα να μπουν φίλαθλοι, παρά μονάχα όσοι έχουν δηλωθεί στο φύλλο αγώνος, σύνολο 30 άτομα.

Ωρα 15:52  Μόλις έγιναν γνωστές οι αρχικές πεντάδες των δύο ομάδων. Για τον Εθνικό ξεκινούν οι Ξένος, Χονδρόπουλος, Τελούδης, Παπαλαμπίδης, και Γεροντίτης. Για την ΜΕΝΤ οι μεντ: Τσινόπουλος, Ρίζος, Ελευθεριάδης, Γεωργιάδης, Δέτσικας.

Ωρα 15:57  Οι διαιτητές έδειξαν ότι σε τρία λεπτά ξεκινά ο αγώνας. Το παιχνίδι σφυρίζουν οι Κατρακάρης και Λαμπρίδης

Ωρα 16:00  Τζάμπολ στο παιχνίδι με τρίποντη βόμβα για τον Εθνικό. Ο Ξένος βάζει το πρώτο καλάθι και μάλιστα με σουτ τριών πόντων.

Ωρα 16:09  Στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το ματς πάει πόντο – πόντο. Αυτήν την στιγμή προηγείται η ΜΕΝΤ με έναν. Εθνικός – ΜΕΝΤ 8-9

Ωρα 16:17  Τέλος πρώτου δεκαλέπτου στο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος”. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΜΕΝΤ 12-16

Ωρα 16:28  Με ένα σερί 11-0 ο Εθνικός περνάει μπροστά με 23-16. Τώρα πετυχαίνει το πρώτο της καλάθι στην δεύτερη περίοδο η ΜΕΝΤ και έτσι 4″16 πριν το τέλος του ημιχρονου έχουμε Εθνικός – ΜΕΝΤ 23-18.

Ωρα 16:40  Τέλος δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Εθνικός αγγίζει διψήφια διαφορά. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΜΕΝΤ 36-27

Ωρα 16:54  Με καλάθι για τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Εννέα λεπτά πριν το τέλος του τρίτο δεκαλέπτου ο Εθνικός μπροστά με 36-29.

Ωρα 17:03  Ενα πεντάλεπτο για το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Εθνικός διατηρεί την διαφορά που είχε χτίσει στο ημίχρονο. Το αποτέλεσμα είναι 44-35

Ωρα 17:11  Ολοκληρώθηκε και η τρίτη περίοδος στο Μιχάλης Παρασκευόπουλος με τον Εθνικό να έχει πλέον διψήφια διαφορά. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΜΕΝΤ 53-40

Ωρα 17:24  Περίπου πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Εθνικός δείχνει να είναι κοντά στην πρώτη του νίκη. Προηγείται της ΜΕΝΤ πάντα με διψήφια διαφορά, αυτή τη στιγμή με 60-48

Ωρα 17:31  Δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, η ΜΕΝΤ μειώνει σε 66-59. Ταϊμ άουτ παίρνει ο Κανδύλης

Ωρα 17:39  Τέλος του αγώνα και πρώτη νίκη για τον Εθνικό στο πρωτάθλημα, στον τελευταίο του αγώνα για τον πρώτο γύρο. Κέρδισε την ΜΕΝΤ με 72-65 και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο. Τελικό αποτέλεσμα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΜΕΝΤ 72-65

Ωρα 17:45  Κάπου εδώ κλείνουμε την μετάδοση από την Αλεξανδρούπολη  και περνάμε στην Κομοτηνή. Όπου θα παίξουν ΓΑΣ – Αγία Βαρβάρα, ενώ παράλληλα θα ενημερώνεστε για το παιχνίδι του Ζέφυρου με την Ασπίδα Ξάνθης.

Ωρα 17:50  Αναλυτικά το υπόλοιπο πρόγραμμα της αγωνιστικής: Τιτάνες Δράμας-Μακεδονικός, Μαντουλίδης-Ιωνικός Ιωνίας και Απόλλων Αρναίας-Ανατόλια. Το τελευταίο ματς αρχίζει στις 6.30, μισή ώρα μετά τα υπόλοιπα και φυσικά τα δύο δικά μας, Ζέφυρος-Ασπίδα Ξάνθης και ΓΑΣ Κομοτηνής-Αγία Βαρβάρα.

Ωρα 17:55  Διαιτητές στον αγώνα Ζέφυρος – Αγία Βαρβάρα είναι οι Τσουμαχίδης- Κετούλας. Εδώ στο Κλειστό Κομοτηνής διευθύνουν τον αγώνα οι Τζιβελεκίδου- Δαμίγος.

Ωρα 18:00 Πεντάδες στην Κομοτηνή. Σταματέλης, Μασλαρινός, Ντίνας, Βελή, Χαλήλ για τον ΓΑΣ. Καρατσομπάνης, Σουλιάδης, Πιεβάνιτσα, Κατσικας, Φασούλας για την Αγία Βαρβάρα.

Ωρα 18:08  Ο ΓΑΣ έχει πάρει διαφορά στο ξεκίνημα με 21-13 ακριβώς 4’26” πριν το τέλος. Κορυφαίος ως τώρα ο Χαλήλ Καδήρ με 10 πόντους.

Ώρα 18:16 Σε έναν αγώνα γρήγορο και χωρίς πολλά φάουλ ο ΓΑΣ Κομοτηνή προηγήται στο πρώτο δεκάλεπτο με 29-19.

Ώρα 18:22 Τέλος πρώτου δεκαλέπτου και στη Θεσσαλονίκη. Ζέφυρος – Ασπίδα Ξάνθης σκορ 11-19.

Ώρα 18:23 Παραμένει σταθερή η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες. ΓΑΣ Κομοτηνή – Αγία Βαρβάρα 34-26 6’23” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ώρα 18:30 Η κακή άμυνα στα τελευταία λεπτά και οι κακές επιλογές στην επίθεσηγια την ομάδα της Κομοτηνής έχουν επιτρέψει στην Αγία Βαρβάρα να είναι κοντά στο σκορ. 39-33 2’57” πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου. Πιο πριν είχε σημειωθεί η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι 39-26.

Ώρα 18:36 Ημίχρονο στην Κομοτηνή, με την ομάδα του ΓΑΣ να προηγείται με 49-38. Τρεις παίκτες της ομάδας της Κομοτηνής έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (Ντίνας 12, Βελή 10, Χαλήλ 10).

Ώρα 18:46 Ημίχρονο στον Ζέφυρο, όπου το ματς εξελίσσεται σε ντέρμπι αλλά η Ασπίδα κρατά το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή. Αποτέλεσμα δεύτερου δεκαλέπτου: Ζεφυρος – Ασπίδα Ξάνθης 32-34

Ώρα 18:55 Τρία λεπτά έχουμε διανύσει στο τρίτο δεκάλεπτο και το μόνο που έχουμε δει είναι ένας πόντος από βολές για την ομάδα της Καβάλας, σκορ 49-39.

Ώρα 18:59 Πολύ κακό μπάσκετ στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 4-1 ο ΓΑΣ προηγείται με 53-39.

Ώρα 19:01 Η ομάδα της Κομοτηνής παίζοντας καλή άμυνα έχει κλείσει τους διαδρόμους προς το καλάθι της και προηγείται με 57-41 3’17” πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ώρα 19:08 Ανεβάζοντας την απόδοσή του στα τελευταία πέντε λεπτά, ο ΓΑΣ Κομοτηνή προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 65-47.

Ώρα 19:19 75-57 το σκορ στην Κομοτηνή και τα τελευταία 5 λεπτά έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ωρα 19:27  Αποκαταστήσαμε επαφή με Ζέφυρο και μαθαίνουμε ότι το ματς εκεί εξελίσσεται σε θρίλερ. Εξι λεπτά πριν το τέλος του, η Ασπίδα είναι πίσω στο σκορ 54-53.

Ώρα 19:28 Τελικό αποτέλεσμα στο κλειστό της Κομοτηνής 82-61 με τον ΓΑΣ να παίρνει μία εύκολη νίκη επί της Αγίας Βαρβάρας. Τελικό αποτέλεσμα στην Κομοτηνή: ΓΑΣ – Αγία Βαρβάρα 82-61.

Ωρα 19:50  Μόλις πληροφορηθήκαμε και το αποτέλεσμα από τον Ζέφυρο. Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Ασπίδα, επικράτησε με 64-66 και διατηρείται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έναν πόντο πάνω από τον ΓΑΣ Κομοτηνή. Τελικό αποτέλεσμα: Ζέφυρος – Ασπίδα Ξάνθης 64-66.