Live από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – ΠΑΟΚ 1-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδουν από τα Πηγάδια οι Δημήτρης Καλτέκης και Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον σπουδαίο αγώνα ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΠΑΟΚ για την 18η αγωνιστική της Super League, πρεμιέρα του δευτέρου γύρου και ποδαρικό για το 2014. Οι Δημήτρης Καλτέκης και Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκονται στο Skoda Xanthi Arena και μεταδίδουν…

Καλησπέρα. Πρεμιέρα στο 2014 με την Ξάνθη να φιλοξενεί στα Πηγάδια τον ΠΑΟΚ. Δεύτερος στην βαθμολογία ο δικέφαλος και στο κυνήγι του Ολυμπιακού, στην έκτη θέση βρίσκεται η Ξάνθη, που διεκδικεί είσοδο στην πεντάδα και τα πλέι οφ αλλά έχει μπροστά της Αστέρα Τρίπολης και Ατρόμητος που έπαιξαν το Σάββατο και συνέχισαν με νίκες.

Ωρα 18:40 Στην αποστολή της Ξάνθης υπενθυμίζεται ότι δεν υπάρχει ο Σερζ Ντιε, που προφανώς μετά το γνωστό περιστατικό με τον Μάουρερ δεν υπολογίζεται από την τεχνική ηγεσία της ομάδας. Ο ΠΑΟΚ έχει ταξιδέψει με όλα του τα αστέρια και έχει και αρκετό κόσμο στα Πηγάδια, ήδη γύρω στα 400 άτομα, που αποθέωσαν τους παίκτες όταν βγήκαν για ζέσταμα.

Ωρα 18:43  Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Χιμένεθ, Μπουκουάνα Μπαξεβανίδης, Γούτας, Βασιλακάκης, Ντε Γκούζμαν, Βάλλας, Σολτάνι, Μάνταλος, Σολάρι, Τριάδης. Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Τζαβέλλας, Κατσουράνης, Κατσικάς, Λάζαρ, Λούκας, Στοχ, Βούκιτς, Σαλπιγγίδης

Ωρα 18:47 Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γιάχος (Χίου ) με βοηθούς τους Καρατζίκα (Αθήνας) και  Ποντίκη (Πρέβεζας)  και τέταρτο διαιτητή τον Κομίνη (Θεσπρωτίας). Αποδοκιμάστηκαν όταν εμφανίστηκαν για ζέσταμα

Ωρα 18:51  Ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Ζήσης Βρύζας, χαιρετά γνωστά πρόσωπα στα επίσημα του γηπέδου

Ωρα 18:56  Ολοένα και περισσότερος κόσμος σπεύδει στο γήπεδο, όπου η ατμόσφαιρα θυμίζει πάρτι με την μουσική που παίζει έντονα από τα μεγάφωνα

Ωρα 19:03  Μόλις έφτασε στο γήπεδο ο ιδιοκτήτης του ΠΑΟΚ Ιβάν Σαββίδης συνοδευόμενος από τη γυναίκα του. Υπενθυμίζεται ότι ο Σαββίδης έχει συμφέροντα και στην Ξάνθη, καθώς έχει εξαγοράσει την καπνοβιομηχανία ΣΕΚΑΠ

Ωρα 19:10  Είκοσι λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα, οι ενδεκάδες των δύο ομάδων αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο και κατευθύνονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

Ωρα 19:14  Ωρα ανακοινώσεων από τα μεγάφωνα του Skoda Ξάνθη Arena.

Ωρα 19:19  Η προϊστορία είναι με το μέρος του ΠΑΟΚ, ειδικά τα τελευταία χρόνια. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει στα Πηγάδια 10 νίκες, 8 νίκες αυτή της Ξάνθης και 6 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα. Τα τέρματα είναι 26-31 υπέρ του δικεφάλου.

Ωρα 19:25  Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για να πάμε προς την έναρξη του αγώνα σε πέντε λεπτά

1′ Εναρξη του αγώνα

8’ Ενθουσιώδες ξεκίνημα για τους παίκτες της Ξάνθης, που μπορεί να μην έχουν απειλήσει ακόμη αλλά δείχνουν ιδιαίτερα επιθετική διάθεση και έχουν και τον έλεγχο της μπάλας.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, με την κεφαλιά του Βασιλακάκη να αποκρούεται με μεγάλη δυσκολία από τον Γλύκο.

13′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Εκπληκτική ατομική προσπάθεια απο τον Πέτρο Μάνταλο που με σλάλομ μέσα στην περιοχή απελευθερώνεται απο τα μαρκαρίσμτα και με υπέροχο πλασε στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γλύκου. Skoda Ξάνθη – ΠΑΟΚ 1-0

15′ Εξαιρετικο το παιχνίδι έως τώρα με πολύ καλό ρυθμό, και επιθετικήδιάθεση και για της δύο ομάδες. Με τους Θρακιώτες να πραγματοποιούν το καλύτερο τους ξεκίνημα

16΄Ακόμη μια υπέροχη ενέργεια απο τον Μάνταλο, που πέφτει στο έδαφος απο μαρκάρισμα του Τζαβέλα, φωνές απο τους γηπεδούχους με τον Γιάχο να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

26′ Αγγίζει το 2-0 η Ξάνθη, με τον Σολτάνι να πιάνει δυνατό σουτ έπειτα απο εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, απέκρουσε δύσκολα ο Γλύκος.

30′ Το καλύτερο 30΄λεπτο στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποιούν οι παίκτες της Ξάνθης, που κυριαρχούν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου

31′ Πρώτη αλλάγη για τον ΠΑΟΚ με τον Αλέξανδρο Τζιώλη να πέρνει την θέση του Κατσικά, φανερά απογοητευμένος απο το ξεκίνημα της ομάδας του  ο Ολλανδός προπονητής του ΠΑΟΚ.

35′ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι απο τον Γιάχο, που τιμώρησε με κίτρινη τον Ντε Γκούζμαν για μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου.

37′ Ισοφαρίζουν της… κίτρινες οι παίκτες του ΠΑΟΚ, με τον Κίτσιου να δέχεται την κίτρινη για μαρκάρισμα στον Τριάδη.

39′ Δεύτερη κίτρινη για παίκτη της Ξάνθης, με τον Δήμο Μπαξεβανίδη να τιμωρείται για σκληρό μαρκάρισμα στον Στοχ.

43′ Πολύ μεγάλη στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Λούκας να μην μπορεί να νικήσει απο κοντά τον Τσέμα, με τον Ισπανό να κράτα το μηδέν για την ομάδα του.

45′ Ενα λεπτό θα είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων

45+1′  Τέλος πρώτου ημιχρόνου στα Πηγάδια. Απολαυστική η Ξάνθη στα πρώτα 45′ λεπτά, που πέρα απο το πανέμορφο γκολ του Μάνταλου στέκεται πολύ καλύτερα απο την ομάδα της Θεσσαλονίκης και αν ήταν πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να προηγούνται ακόμη και με δύο τέρματα. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Skoda Ξάνθη – ΠΑΟΚ 1-0

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

55′ Χωρίς φάσεις το πρώτο 10′ λεπτό της επανάληψης, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας.

60′ Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Μανώλη Μπέρτο να παίρνει την θέση του Μουκουάνα Παϊτο

62′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Στέφανο Αθανασιάδη να μπαίνει στην θέση του  Μίροσλαβ Στοχ.

69′ Μικρή διακοπή στο παιχνίδι, μια και ενώ ο ΠΑΟΚ κέρδισε κορνερ, είχαμε σπρωξίματα με τον Γιάχο να σταματάει το παιχνίδι για να δείξει την κίτρινη στον Σολτάνι για την Ξάνθη και στους Τζαβέλα και  Βούκιτς για τον ΠΑΟΚ

72′ Νέα κ’άρτα για παίκτη του ΠΑΟΚ, με τον Λάζαρ να τιμωρείται με κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Βασιλακάκη

73′ Έχει γίνει πολύ δυνατό το παινχίδι , με σκλήρα μαρκαρίσμτα εκατέροθεν, με της δύο ομάδες περισσότερο να αναλώνονται σε αψημαχίες παρά στο να παίξουν ποδόσφαιρο

75′ Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον Λίνο να περνά στην θέση του Νίκου Σπυρόπουλου.

80′ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Κάρλος Κάλβο να περνά στην θέση του σκορερ της Ξάνθης Πέτρου Μάνταλου, με τον Κομοτηναίο μεσοεπιθετικό να γνωρίζει την αποθέωση.

87′ Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ισοφαρίζει ο ΠΑΟΚ με τον Κατσουράνη να εκμεταλεύεται την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και με δυνατό σουτ να φέρνει το ματς στα ίσια.  Skoda Ξάνθη  – ΠΑΟΚ 1-1

90′ Τρία λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος για της καθυστερήσεις του αγώνα.

90+1′ Γκολ για τον ΠΑΟΚ, Απιστεύτα πράγματα στα Πηγάδια με την άμυνα της Ξάνθης να θυμίζει παιδική χαρά, και τον Λίνο να εκμεταλλεύεται τα λάθη της άμυνας της Ξάνθης και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.  Skoda Ξάνθη – ΠΑΟΚ 1-2.

90+2′ Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη με τον Αντώνη Ράνο να περνά στην θέση του Παναγιώτη Τριάδη.

90+4′ Τελικο σκορ στα Πηγάδια με τον ΠΑΟΚ να πραγματοποιεί απίστευτη ανατροπή και να φεύγει με τους τρείς βαθμούς της νίκης. Τελικό αποτέλεσμα: Skoda Ξάνθη – ΠΑΟΚ 1-2.

Μείνετε στο ThrakiSportS, ακολουθεί πλήρες ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ από τα Πηγάδια…