Οι 29 εβρίτικοι πόντοι δεν στάθηκαν αρκετοί για να κερδίσει η Εθνική Ανδρών τη Λευκορωσία

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης

–  Την ήττα με 3-1 γνώρισε η Εθνική Ανδρών σε φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο την Λευκορωσία στο κλειστό του Ρέντη. Αυτή ήταν η πρώτη κόντρα των δύο ομάδων, που θα δώσουν συνολικά τρεις αγώνες στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για τα προκριματικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Η Λευκορωσία του Όλεγκ Άχρεμ ήταν καλύτερη στα κρίσιμα σημεία, ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ και πήρε τη νίκη. Οι 22 πόντοι του Τζούριτς και οι 7 του Κουμεντάκη, των μόνων δύο Εβριτών που αγωνίστηκαν αφού ο Ανέστης Δαλακούρας έμεινε στον πάγκο και δεν χρησιμοποιήθηκε, δεν στάθηκαν αρκετοί για να έρθει η νίκη στην ελληνική ομάδα.

Στο πρώτο σετ η Εθνική είχε σταθερά το προβάδισμα με δύο πόντους μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (10-8, 15-13), καταφέρνοντας να φτάσει στο +3 (19-16) και να κρατήσει αυτή τη διαφορά μέχρι το 24-21. Οι διεθνείς μας όμως δεν μπόρεσαν να τελειώσουν κανένα από τα τρία σετ μπολ που είχαν στη διάθεση τους (24-22 επίθεση Ράντζιουκ, 24-23 μπλοκ σε Φράγκο, 24-24 άουτ Τζούριτς) με τους Λευκορώσους να φτάνουν αυτοί σε σετ μπολ (25-26 μπλοκ Μαροζάου σε Φράγκο) και να τελειώνουν το σετ με κόντρα επίθεση του ίδιου παίκτη στο 27-29.

Στο δεύτερο σετ οι Λευκορώσοι πιέζοντας από το σερβίς προηγήθηκαν με 4-8, όμως μετά το τεχνικό τάιμ άουτ η απάντηση ήρθε από τα σερβίς του Πετρέα με το σκορ να γίνεται 7-8. Η Εθνική ισοφάρισε 19-19 με μπλοκ του Φράγκου στον Άχρεμ και με κόντρα του ακραίου της Λατίνα προηγήθηκε πρώτη φορά με 22-21, ωστόσο αν και έφτασε πρώτη σε σετ μπολ δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της. Στο 24-23 ο Παπαδημητρίου έκανε κακή πάσα σε άμυνα, στο 26-25 ο Τζούριτς δέχθηκε μπλοκ από τον Μπάσελ και το σετ έκλεισε με κόντρα επίθεση του Άκουλιτς.

Η απάντηση της Εθνικής ήρθε στο γ’ σετ όπου ενώ οι Λευκορώσοι προηγήθηκαν με 14-17, η είσοδος των Πρωτοψάλτη, Σμαραγδή βοήθησε την ομάδα μας να ανατρέψει το σκορ και να το κατακτήσει με 25-22. Στο επόμενο όμως δεν υπήρχε η ανάλογη συνέχεια και μετά το ρευστό 14-16, η Λευκορωσία προηγήθηκε με 17-21 και έφτασε σχετικά εύκολα στο τελικό 3-1.

Τα σετ: 27-29, 26-28, 25-22, 20-25

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Πετρέας 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης, ΚΟυμεντάκης 7 (7/14 επ., 37% υπ. – 32% άριστες), Φράγκος 16 (12/25 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 58% υπ. – 42% άριστες), Σουλτανόπουλος 9 (7/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τζούριτς 22 (19/34 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου –λ (56% υπ. – 56% άριστες) / Παπαδημητρίου –λ, Φιλίποφ 1, Πρωτοψάλτης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 33% άριστες), Σμαραγδής 4 (4/5 επ.)
ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Σιντέλνικοφ): Ράντζιουκ 24 (21/31 επ., 3 μπλοκ, 48% υπ. – 40% άριστες), Μπούσελ 8 (4/6 επ., 4 μπλοκ), Άκουλιτς 18 (15/34 επ., 3 άσοι), Άχρεμ 15 (10/21 επ., 4 μπλοκ, 56% υπ. – 48% άριστες), Χαραμίκιν 1, Μαρόζοφ 11 (9/11 επ., 2 μπλοκ), Λίχαραντ –λ (35% υπ. – 17% άριστες) / Σαράποβιτς, Άπλεβιτς, Βένσκι 2, Βας