Ανταπόκριση από την Αθήνα: Γιάννης Γιαγκίνης

–  Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση η ομάδα Νέων του Παναθηναικού επικράτησε τη Δευτέρα το πρωί στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Κορωπίου της Ξάνθης με 2-0, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, ισόπαλες χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη η Ξάνθη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έχασε δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες στο 46′ και στο 62′ με τον Φασίδη για να ανοίξει το σκορ.

Στην συνέχεια οι παίκτες του Βαγγέλη Σάμιου ανέβασαν την απόδοση τους και έφτασαν στην νίκη με τα γκολ των Γιαννιτσάνη (73” πέναλτι) και Χουχούμη (82′) Η Ξάνθη προσπάθησε να αντιδράσει, είχε μια καλή στιγμή με τον Ορφανίδη στις καθυστερήσεις, αλλά ο Γκέκας έδιωξε σε κόρνερ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γκέκας, Χουχούμης, Μυρθιανός, Ξηρός (76′ Τριανταφυλλόπουλος), Αγγελόπουλος Β’, Αναστασόπουλος, Σταματάκης, Μαλντίν (88′ Μπαλατσούρας), Γιαννιτσάνης, Νιούμαν, Γεροκωνσταντής (60′ Μουζακίτης)

SKODA ΞΑΝΘΗ: Γκαραβέλης, Καρυπιάδης, Πασχαλάκης, Προύτσος, Δόντζος, Κολλαράς, Παπαδιώτης (87′ Χατζητερζόγλου), Γούλας (68′ Ντούφας), Ορφανίδης Π, Ορφανίδης Λ., Βαλαβανόπουλος (46′ Φασίδης)