Live από την Λεωφόρο: Παναθηναϊκός – Skoda Ξάνθη 2-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Αθήνα ο Γιάννης Γιαγκίνης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Skoda Ξάνθη για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, τελευταία για τον πρώτο γύρο και τελευταία για το 2013. Ο Γιάννης Γιαγκίνης βρίσκεται στο γήπεδο “Απόστολος Νικολαΐδης” της Λεωφόρου Αλεξάνδρας και μας μεταδίδει…

Καλησπέρα. Τελευταία αγωνιστική πρώτου γύρου και η Ξάνθη έρχεται με άγριες ορέξεις στην Λεωφόρο, μετά τη νίκη επί του ΟΦΗ, ελπίζοντας να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από μια έδρα από την οποία δεν έχει και τις καλύτερες αναμνήσεις. Ωστόσο πέρυσι οι Θρακιώτες είχαν πάρει θετικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ χάρη στον Ντιε, ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι φέτος το τριφύλλι στραβοπάτησε εδώ απέναντι στην έτερη ομάδα της Θράκης, τον Πανθρακικός, που έφυγε νικητής από την Λεωφόρο.

Ωρα 18:50 Οι δυο ομάδες προθερμαίνονται στον αγωνιστικό χώρο. Λίγα λεπτά μετά τις 18:00 έφτασε η αποστολή του Παναθηναϊκού στο γήπεδο ενώ από νωρίς βρίσκεται στην Λεωφόρο και η Σκόντα Ξάνθη. Πριν λίγο εισήλθε η ομάδα της Θράκης στον αγωνιστικό χώρα.

Ωρα 18:52 Η σύνθεση της Ξάνθης: Τσέμα, Μάρτινς, Μπαξεβανίδης, Ντε Γκουζμάν, Τριάδης, Σολτάνι, Κάλβο, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Βάλλας, Ντιέ.

Ωρα 18:55  Η επιστροφή του κομοτηναίου Θανάση Ντίνα στο αρχικό σχήμα, η έκπληξη του Αναστασίου στην ενδεκάδα του τριφυλλιού. Κοτσόλης, Σπυρόπουλος, Ρισβάνης, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Μέντες, Αμπέιντ, Ντίνας, Ζέκα, Κλωναρίδης, Καρέλης.

Ωρα 19:05  Δεν ξεπερνούν τους τρεις χιλιάδες οι οπαδοί που είναι αυτήν την ώρα στο γήπεδο.

Ωρα 19:16  Φτάνουν τους επτά με οκτώ χιλιάδες οι φίλαθλοι και αρκετός κόσμος έξω, στα γύρω στενά

Ωρα 19:26  Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα να αρχίσει ο αγώνας

1′ Εναρξη του αγώνα

6′ Καλή προσπάθεια του Καρέλη που μπήκε στην περιοχή παρότι η πάσα του Ζέκα δεν ήταν και η καλύτερη, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την φάση

13′ Γκοοοοοοολ η Ξάνθη! Ο Τριάδης πιάνει ένα καταπληκτικό σουτ από πλάγια δεξιά, στο σημείο όπου τέμνονται οι δύο γραμμές της μεγάλης περιοχής και ανοίγει το σκορ! Δέχτηκε την πάσα από τον Βασιλακάκη, που πιο πριν είχε τροφοδοτηθεί από τον Ντιέ. Έξυπνη και ομαδική ενέργεια, με καταπληκτικό τελείωμα. Ξέφρενα πανηγύρια στον πάγκο της Ξάνθης, γκρίνια στην εξέδρα, έπεσε και μια φωτοβολίδα από τη Θυρα 13  Παναθηναϊκός  – Skoda Ξάνθη 0-1

15′ Προσπαθεί να απαντήσει ο Παναθηναϊκός. Δυνατό σουτ του Καρέλη αλλά ο Τσέμα μπλοκάρει

18′ Πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκός. Ο Κλωναρίδης μπαίνει από αριστερά, κάνει εντυπωσιακή προσποίηση και την στιγμή που σημαδεύει το τέρμα πέφτει με αυτοθυσία ο Βάλλας και κοντράρει επάνω του η μπάλα και βγαίνει κόρνερ. Το οποίο πέρασε ενεκμετάλλευτο, πάνω στον Τσέμα η μπαλα.

19′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη

20′ Γκολ ο Παναθηναϊκός. Ισοφαρίζει με τον Αμπέιντ το τριφύλλι, σε μια φάση ομαδικού ποδοσφαίρου αλλά υπάρχει υποψία οφσάιντ, καθώς έγινε μπροστά μας. Ο Μέντεζ βρήκε δεξιά τον Ντίνα που μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Αμπέιντ που μόνος του έφερε το ματς στα ίσια. ο Ντίνας σίγουρα δεν πρέπει να ήτυαν οφσάιντ, αλλά δεν είμαστε σίγουροι για τον Αμπεϊντ, που όπως είδαμε την φάση, φάνηκε να είναι ελάχιστα μπροστά από τον Ντίνα. Η ουσία είναι πως έχουμε Παναθηναϊκός – Ξάνθη 1-1

25′ Διαμαρτυρίες του Παναθηναϊκού για ανατροπή του Καρέλη τον οποίο βρήκε ο Κλωναρίδης, ωστόσο όπως φάνηκε και στο ριπλέι ο Φλίσκας βρίσκει πρώτα την μπάλα και μετά τον παίκτη του Παναθηναϊκού. Κανένα πέναλτι παρά τις διαμαρτυρίες, ο διαιτητής έτσι κι αλλιώς ήταν κοντά. Αλλά το γήπεδο τα τελευταία λεπτά δείχνει να γέρνει επικίνδυνα

26′ Νέο σουτ από τον Κλωναρίδη και κόρνερ για τον Παναθηναϊκό που συνεχίζει να πιέζει

28′ Κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι

31′ Ωραία προσπάθεια του Τριάδη που μπήκε στην περιοχή αλλά ο Τριανταφυλλόπουλος κατάφερε να κόψει. Αρχίζει να ξανακερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο η Ξάνθη.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για Παναθηναϊκό. Πολύ ωραία προσπάθεια του κορυφαίου σήμερα Κλωναρίδη και του επίσης πολύ καλού Ντίνα με τον τελευταίο να γυρίζει προς τον Ζέκα, αλλά ο Κλωναρίδης δεν τον είδε, μπήκε στην φάση και να έχασε  την ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό

36′ Νέα καλή προσπάθεια για τον Παναθηναϊκό με τον Νάνο να βγάζει την σέντρα και τον Αμπέιντ με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ

40′ Εχει ισορροπήσει το ματς στα τελευταία λεπτά η Ξάνθη, η μπάλα πάει πάνω – κάτω αν και έχει πέσει σχε σχέση με νωρίτερα ο ρυθμός

45′  Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Ξάνθη κρατάει μετά τα πρώτα 45 λεπτά. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Παναθηναϊκός – Skoda Ξάνθη 1-1

46′  Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

55′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό, πάλι με τον Αμπεϊντ. Απίστευτο σουτ έξω από την περιοχή, μετά από φάουλ, η μπάλα παίρνει απίστευτη τροχιά, περνάει από το τείχος και αφού χτυπά στην συμβολή των δοκών καταλήγει στα δίχτυα του ανύμπορου να αντιδράσει Τσέμα. Δοκάρι και μέρα, απίστευτο γκολ και έξαλλα πανηγύρια στην εξέδρα. Παναθηναϊκός – Ξάνθη 2-1

57′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Εξω ο Ντιε, ο σκόρερ της περσινής νίκης επί του Παναθηναϊκού, μέσα ο Μάνταλος.

59′ Κίτρινη κάρτα στον Αμπέιντ

64′ Κίτρινη κάρτα στον Τριανταφυλλόπουλο

65′ Ο Κοτσόλης μπλοκάρει την κεφαλιά του Βάλλα και στην κόντρα πήγε να απειλήσει ο Παναθηναϊκός με τον Κλωναρίδη χωρίς να τα καταφέρει

69′ Ο Μάνταλος πήγε να απειλήσει με γυριστό σουτ αλλά η μπάλα βγήκε μακριά άουτ

72′ Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη

73′ Αλλαγές και για τις δύο ομάδες. Ο Πράνιτς παίρνει τη θέση του Καρέλη για τον Παναθηναϊκό και ο Σολάρι αντί του Κάλβο για την Ξάνθη

74′ Και νέα αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τον Δώνη να παίρνει τη θέση του Μέντεζ

75′ Ο Ντίνας σκοράρει μετά από πάσα του Αμπέιντ αλλά το γκολ ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ

79′ Απίστευτη ευκαιρία για την Ξάνθη! Εξαιρετική επέμβαση του Κοτσόλη που μετά το τραγικό λάθος που κάνει ο ίδιος σε αδύναμο σουτ του Σολτάνι, όταν χάνει την μπάλα αλλά ο Σολάρι αντιδρά αργά και τελικά σουτάρει πάνω στον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού που κρατάει το 2-1

81′ Μοναδική διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να τελειώσει το ματς με τον Κλωναρίδη αρχικά να νικιέται από τον Τσέμα και στην συνέχεια τον Αμπειντ να κάνει το σουτ, αλλά οι αμυντικοί της Ξάνθης κατάφεραν τελευταία στιγμή να διώξουν σε κόρνερ, που πέρασε ενεκμετάλλευτο. Και καπάκι κίτρινη στον Καπίνο

83′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαρινάκης παίρνει τη θέση του Σπυρόπουλου

85′ Ο Σουάρες μπαίνει αντί του Ντε Γκούζμαν με την Ξάνθη να τα παίζει όλα για όλα

89′ Φοβερή φάση για τον Παναθηναϊκό με τον Πράνιτς να βρίσκει ωραία τον Ντίνα που ένα καταπληκτικό σουτ τράνταξε το δοκάρι της Ξάνθης

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1′  Κοτσόλης χτύπησε τον Ρισβάνη σε έξοδό του με τους δύο παίκτες να βρίσκονται στο έδαφος. Σηκώνονται αλλά πέρασαν δυο λεπτά σχεδόν

90+3′  Τέλος του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη επικρατώντας της Ξάνθης με 2-1.

Καλά στάθηκε η Ξάνθη, άξιζε να πάρει κάτι παραπάνω αλλά επιστρέφει με τις καλές εντυπώσεις από την Λεωφόρο. Τελικό αποτέλεσμα: Παναθηναϊκός – Ξάνθη 2-1. Μείνετε στο ThrakiSportS για αναλυτικό ρεπορτάζ από την Λεωφόρο…