Γ’ Εθνική Live: Εθνικός Αλεξανδρ. – Ασπίδα Ξάνθης και ΓΑΣ Κομοτηνή – Ιωνικός Ιωνίας

Μεταδίδουν οι Λεωνίδας Κάλφας και Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS τους αγώνες Εθνικού Αλεξανδρούπολης – Ασπίδα Ξάνθης και ΓΑΣ Κομοτηνή – Ιωνικός Ιωνίας για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας. Ο Λεωνίδας Κάλφας βρίσκεται στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης για το θρακιώτικο ντέρμπι που αρχίζει στις 4.00 και αμέσως μετά αναλαμβάνει την σκυτάλη ο Γιάννης Παπαδόπουλος από το Κλειστό της Κομοτηνής…

Καλησπέρα. Δυο μεγάλα παιχνίδια σήμερα, για την τελευταία αγωνιστική του 2013. Ο Εθνικός απέναντι στην Ασπίδα στο μεγάλο θρακιώτικο ντέρμπι, αναβίωση του περσινού τελικού της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να επιδιώκει στο κεκλεισμένων των θυρών γήπεδό της να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στην ιδιαίτερα φορμαρισμένη Ασπίδα που θέλει να κλείσει με ιδανικό τρόπο μια άκρως επιτυχημένη σεζόν. Πιο μετά παίζουν στην Κομοτηνή ΓΑΣ και Ιωνικός.

Ωρα 15:50  Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι της Αλεξανδρούπολης διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών, προφανώς λόγω τιμωρίας του Εθνικού για όσα συνέβησαν σε προηγούμενη εντός έδρας αναμέτρηση.

Ωρα 15:55 Θυμίζουμε ότι οι δυο ομάδες μετείχαν πέρυσι στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ και ουσιαστικά ήταν αυτές που κονταροχτυπήθηκαν και τελευταία αγωνιστική έπαιξαν σε αυτό το γήπεδο έναν τελικό για τον τίτλο και την άνοδο. Νικήτρια είχε βγει τότε η Ασπίδα, αλλά τελικά ανέβηκε και ο Εθνικός λόγω της αναδιάρθρωσης που έγινε και της κενής θέσης που υπήρξε στην Γ’ Εθνική και που όφειλε να την καλύψει ομάδα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Ωρα 16:02 Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το παιχνίδι στην Αλεξανδρούπολη. Σε λίγο αναμένουμε την έναρξη και τις αρχικές πεντάδες των δύο ομάδων

Ωρα 16:04 Πάμε στις συνθέσεις των δύο ομάδων.

Εθνικός: Χονδρόπουλος, Ξένος, Γεροντίτης, Τελούδης, Αγγελωνίτης

Ασπίδα: Δενδρινός, Στεφανίδης, Καραμπέκης, Κουτσογιάννης, Λιβησιανός

Ωρα 16:15 Τέσσερα λεπτα πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ντέρμπι το παιχνίδι. Το σκορ ανάμεσα σε Εθνικό και Ασπίδα είναι 10-10.

Ωρα 16:23 Μένει ένα λεπτό πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου και ο Εθνικός χάνει με 14-17 από την Ασπίδα. Στους τρεις η διαφορά.

Ωρα 16:26 Τέλος πρώτου δεκαλέπτου στο Θρακιώτικο παιχνίδι με τον Εθνικό να βρίσκεται πίσω με 14-21 από την ομάδα της Ξάνθης, που αρχίζει να χτίζει διαφορά χάρη στην αποτελεσματικότητά της στην επίθεση, την καλή αμυντική λειτουργία και την κυριαρχία στα ριμπάουντ. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ασπίδα Ξάνθης 14-21

Ωρα 16:34  Παίζουμε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έξι πριν το τέλος του ημιχρόνου και η Ασπίδα διατηρεί και συντηρεί το προβάδισμα που πήρε από την πρώτη περίοδο. Αυτή τη στιγμή προηγείται του Εθνικού με 23-29.

Ωρα 16:40  2′ πριν το τέλος του ημιχρόνου η Ασπίδα προηγείται με 10 πόντους του Εθνικού, 25-35.

Ωρα 16:42  43” πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου το σκορ είναι 28-36 υπέρ της Ασπίδας.

Ωρα 16:44 Τρίποντο από τον Ξένο και τέλος πρώτου ημιχρόνου στο παιχνίδι, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 31-36. Ημίχρονο Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ασπίδα Ξάνθης 31-36. Ο Εθνικός κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους αν και βρέθηκε πίσω ακόμα και με 10 από την Ασπίδα.

Αξίζει να επισημανθεί  πως ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας της έδρας του Εθνικού για 2 παιχνίδια.

Ωρα 16:56  Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο κλειστό “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” με τον Εθνικό να μειώνει στους 2 πόντους απέναντι στην Ασπίδα, 34-36 με εύστοχο τρίποντο του Δουρδούλη.

Ωρα 17:01  8′ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου  το σκορ ανάμεσα σε Εθνικό και Ασπίδα είναι 34-39, με 2 εύστοχες βολές του Δενδρινού για την ομάδα της Ξάνθης.

Ωρα 17:04  6′ 50” πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Καραμπέκης για την Ασπίδα διαμορφώνει το σκορ σε 36-44 απέναντι στον Εθνικό.

Ωρα 17:07  5′ 32″  Μετά από τρίποντο του Στεφανίδη και δίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Καραμπέκη η Ασπίδα αυξάνει τη διαφορά στους 13 πόντους και προηγείται πλέον με 36-49 του Εθνικού.

Ωρα 17:11 3′ πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος ο Εθνικός με τρίποντο του Τελούδη μείώνει σε 39-51.

Ωρα 17:14 Νέο τρίποντο με τον Τελούδη να διαμορφώνει το 42-53, μεταξύ Εθνικού και Ασπίδας.

Ωρα 17:16  1’24” πριν το τέλος της τρίτου δεκαλέπτου Εθνικός – Ασπίδα 44-57.

Ωρα 17:18 Λήξη της τρίτης περιόδου με την Ασπίδα να προηγείται με 15 πόντους του Εθνικού. Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ασπίδα Ξάνθης 44-59

Ωρα 17:23  8′ για το τέλος του αγώνα με το σκορ ανάμεσα σε Εθνικό και Ασπίδα να είναι 47-61.

Ωρα 17:25  7′ πριν τη λήξη του παιχνιδιού ο Σταμπουλής της Ασπίδας με δίποντο διαμορφώνει το 47-66 απέναντι στον Εθνικό.

Ωρα 17:30  Εθνικός – Ασπίδα 47-73 5′ λεπτά πριν τελειώσει ο αγώνας.

Ωρα 17:33 Τρίποντο από τον Οικονόμου για την ομάδα της Ασπίδας με το σκορ να γίνεται 48-76.

Ωρα 17:35 Η διαφορά στους 30 πόντους 50-80, που είναι και η μέγιστη τιμή της, 2′ λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Ωρα 17:37 1′ λεπτό πριν το φινάλε στην αναμέτρηση Εθνικός – Ασπίδα 51-82.

Ωρα 17:39 Τέλος του αγώνα με την Ασπίδα να επικρατεί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη με 52-85. Τελικό αποτέλεσμα Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ασπίδα Ξάνθης 52-85.

Ωρα 17:45  Η Ασπίδα κλείνει νικηφόρα μια πολύ καλή χρονιά. Κάπου εδώ ολοκληρώνεται  η μετάδοση από την Αλεξανδρούπολη, σε λίγο θα ακολουθήσει αναλυτικό ρεπορτάζ, αλλά στο μεταξύ το live συνεχίζεται και η δράση περνά στην Κομοτηνή, όπου σε ένα τέραρτο ξεκινά ο αγώνας ΓΑΣ Κομοτηνή – Ιωνικός Ιωνίας.

Ωρα 17:51  Εδώ στην Κομοτηνή αξίζει να σημειωθεί ότι το κρύο δεν είναι απλά τσουχτερό αλλά πολικό, μέσα στο κλειστό. Η αίσθηση που υπάρχει είναι ότι ο αγώνας καλύτερα θα ήταν να διεξαγόταν έξω, σε ανοιχτό χώρο, παρά μέσα!

Ωρα 17:55  Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Παπαδόπουλος Θ. και Παπαγεωργίου Κ. Σε λίγο θα σας πούμε και τις πεντάδες.

Ωρα 17:59  Πάμε στις αρχικές πεντάδες με τις οποίες παρατάσσονται οι δύο ομάδες.

ΓΑΣ Κομοτηνή: Μασλαρινός, Ντίνας, Μπεκρής, Βέλη, Χαλήλ.

Ιωνικός: Παναγιώτου, Γιαχανατζής, Μαύρος, Φλιάτης Ρ., Φλιάτης Γ.

Ωρα 18:02 Τζάμπολ στο παιχνίδι. Λίγος κόσμος στο κλειστό. Ανάμεσα τους και 10 φίλαθλοι του Ιωνικού.

Ωρα 18:07 7-5 το σκορ στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα. Κεφάλι στο σκορ έχει πάρει η ομάδα του ΓΑΣ Κομοτηνή.

Ωρα 18:09 Δυνατό ξεκίνημα από τον ΓΑΣ. Προηγείται με 12-5 κάτι που αναγκάζει τον προπονητή του Ιωνικού να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ, 6’02” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ωρα 18:14 Προσπαθεί να ισορροπήσει ο Ιωνικός και με σερί 2-8 μειώνει σε 14-13 το σκορ, 3’41” πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Ωρα 18:16 Ο Ιωνικός περνάει μπροστά με 14-16, κάτι που αναγκάζει τον Νεοκλή Λεμονίδη να πάρει το δικό του πρώτο τάιμ άουτ. 2’46” πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Ωρα 18:23 Τέλος πρώτου δεκαλέπτου στην Κομοτηνή με τον ΓΑΣ να προηγείται με 20-19. Πολύ δυνατός και όμορφος αγώνας μέχρι στιγμής, μας προϊδεάζει για σκληρή μάχη των δύο ομάδων μέχρι το τέλος. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ιωνικός Ιωνίας 20-19

Ωρα 18:28  Τέσσερα φάουλ συνεχόμενα κατά του ΓΑΣ στο πρώτο δίλεπτο(τα δύο αμφισβητούμενα) έχουν φέρει εκνευρισμό στον ΓΑΣ. 21-23 το σκορ.

Ωρα 18:31 Τεχνική ποινή στον πάγκο του ΓΑΣ για διαμαρτυρία του πάγκου σε μία φάση, όπου η ομάδα της Κομοτηνής ζήτησε βήματα. Πολλά νεύρα στο παιχνίδι, κάτι που δεν βοηθάει τον ΓΑΣ.

Ωρα 18:33 Πολύ κακή η διαιτησία. Άλλο ένα φάουλ για τον ΓΑΣ σε φάση που υπάρχει πάλι υποψία βημάτων. Με αυτά το σκορ έχει γίνει 21-26, 7’32” πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ωρα 18:35 Με τρίποντη βόμβα του Μασλαρινού ο ΓΑΣ μειώνει σε 24-28, ακριβώς έξι λεπτά για το τέλος του δεκαλέπτου (και του ημιχρόνου).

Ώρα 18:40  Με σερί 9-0 ο ΓΑΣ περνάει μπροστά με 30-28, 4′ 22” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ώρα 18:43 Η ομάδα της Κομοτηνής πήρε μπροστά και προηγείται πλέον με 38-34.

Ώρα 18:50 Ημίχρονο στο κλειστό της Κομοτηνής με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με σκορ 38-38. Όπως είπαμε και νωρίτερα αναμένεται δυνατό παιχνίδι που θα κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον μας μέχρι το τελικό σφύριγμα. 14 πόντους για τον ΓΑΣ έχει ο Ντίνας, ενώ πρώτος σκόρερ του Ιωνικού και του αγώνα είναι ο Φλιάτης Ραφαήλ με 19 πόντους. Στον ΓΑΣ έχουν να αντιμετωπίσουν στο δεύτερο ημίχρονο άλλο ένα πρόβλημα, καθώς οι δύο ψηλοί του (Χαλήλ, Στασινόπουλος) έχουν από 3 φάουλ. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΓΑΣ Κομοτηνή-Ιωνικός Ιωνίας 38-38

Ώρα 19:02 Ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με καλάθι για τον ΓΑΣ, 40-38

Ώρα 19:09 Πόντο πόντο συνεχίζουν οι δύο ομάδες. 42-41 το σκορ, 7’40” πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ώρα 19:10 Αρχίζουν τα προβλήματα με τα φάουλ για τον ΓΑΣ. 4 έχει ο Λεχούδης, από 3 οι Μακρής, Βέλη, Στασινόπουλος και Χαλήλ. 6’35 πριν το τέλος του δεκαλέπτου και το σκορ είναι 44-42.

Ώρα 19:12 Τέταρτο φάουλ και για τον Βέλη. Σε λίγο η ομάδα της Κομοτηνής θα παίζει άμυνα με τα μάτια.

Ώρα 19:14 Τέταρτο φάουλ και ο Στασινόπουλος. Ο εκνευρισμός πλέον έχει μεταφερθεί και στην κερκίδα.

Ώρα 19:16 Το ντέρμπι συνεχίζεται. 48-46 το σκορ, 3’30” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ώρα 19:20 Σε άμυνα ζώνης πλέον ο ΓΑΣ, λόγω τον πολλών φάουλ που έχει

Ώρα 19:23 Ο Γιαχανατζής γίνεται ο πρώτος παίκτης του Ιωνικού που φτάνει τα 4 φάουλ. Τέλος τρίτου δεκαλέπτου με τον ΓΑΣ να προηγείται με 54-51.

Ώρα 19:28 Με ένα γρήγορο 4-0 στο πρώτο λεπτό ο ΓΑΣ προηγείται με 58-51.Τέταρτο φάουλ και ο Χαλήλ.

Ώρα 19:33 Νευρικό το τέταρτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 4-4. 58-55 προηγείται η ομάδα της Κομοτηνής 5’54” πριν το τέλος του αγώνα.

Ώρα 19:34 Παιχνίδι για γερά νεύρα στην Κομοτηνή. Ισοφάρισε ο Ιωνικός, 58-58 το σκορ, πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Ώρα 19:39 60-61 περνάει μπροστά ο Ιωνικός, 2’53” πριν το τέλος της αναμέτρησης. Πέμπτο φάουλ για τον Λεχούδη, που γίνεται ο πρώτος παίκτης που αποβάλλεται με φάουλ από το παιχνίδι.

Ώρα 19:40 Σκορ 60-63 ακριβώς 2’20” πριν το τέλος.

Ώρα 19:41 Σκορ 62-63 ακριβώς 1’50” για την λήξη.

Ωρα 19:42 Αποβάλλεται και ο Στασινόπουλος. Δύο βολές για τον Ιωνικό, 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ωρα 19:44 Έξω και οι δύο βολές, επίθεση ο ΓΑΣ. Τάιμ άουτ στην Κομοτηνή. Απομένουν 30 δευτερόλεπτα. Ο Ιωνικός έχει να δώσει άλλο ένα φάουλ.

Ώρα 19:46 Τελευταίο τάιμ άουτ από τον προπονητή του ΓΑΣ. Ο Ιωνικός έκανε το φάουλ και πλέον τα τελευταία 23 δευτερόλεπτα ανήκουν στον ΓΑΣ που έχει την τελευταία επίθεση δική του.

Ώρα 19:47 Aστοχο σουτ του Ντίνα και γρήγορο φάουλ. 6 δευτερόλεπτα για την λήξη. Προβάδισμα σαφές πλέον για Ιωνικό!

Ώρα 19:50 Απίστευτο!!!!! Με τρίποντο του Μασλαρινού σε νεκρό χρόνο ο ΓΑΣ παίρνει μεγάλη νίκη με 65-63. Συγκλονιστικός αγώνας με συγκλονιστικό τέλος στην Κομοτηνή. Tελικό σκορ: ΓΑΣ Κομοτηνή-Ιωνικός Ιωνίας 65-63

Μείνετε συντονισμένοι, θα ακολουθήσει αναλυτικότατο ρεπορτάζ και από εδώ και από το ματς που είχαμε νωρίτερα στην Αλεξανδρούπολη…