Live από την Λευκορωσία: Κομουνάλνικ Γκρόντνο – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2 (τελικό)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον ιστορικό αγώνα του Εθνικού με την Κομουνάλνικ Γκρόντνο της Λευκορωσίας από την SOK Olimpia Lida, το κλειστό γυμναστήριο της πόλης Λίντα της Λευκορωσίας. Είναι ο επαναληπτικός της νίκης με 3-1 σετ της ελληνικής ομάδας πριν μία εβδομάδα, για τον τρίτο γύρο του Ghallenge Cup. Με δύο σετ ο Εθνικός θα προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του σε ευρωπαϊκό αγώνα…

Καταρχήν, να ξεκαθαρίσουμε ότι ΔΕΝ είμαστε δυστυχώς παρόντες στην Λευκορωσία, ούτε υπάρχει εκεί οποιοσδήποτε Έλληνας δημοσιογράφος. Στην αποστολή του Εθνικού μετείχαν οι 12 παίκτες, οι δύο προπονητές Σάκης Μουστακίδης και Ανέστης Γιαννακόπουλος, ο πρόεδρος του ΤΑΑ Εθνικός Γιάννης Τζίμας και ο γιατρός της ομάδας. Παρόλα αυτά, θα έχουμε ενημέρωση από όσα δίκτυα διαθέτουμε. δηλαδή την επίσημη σελίδα της CEV, έναν λευκορωσικό ραδιοσταθμό που μεταδίδει το παιχνίδι σύμφωνα με όσα αναφέρει στο πρόγραμμά του και φυσικά τα… τηλέφωνα που θα ανάψουν

Να διευκρινίσουμε εδώ ότι στην Λευκορωσία δεν βρίσκεται ούτε καν κάποιος από το Γραφείο Τύπου του Εθνικού για να ενημερώνει τους δημοσιογράφους, ενώ το ThrakiSportS αν και είχε εκφράσει πρόθεση να ταξιδέψει με την αποστολή του Εθνικού καλύπτοντας τα έξοδα του ταξιδιού του απεσταλμένου του, όπως άλλωστε έκανε  και στην Πολωνία, μέσω χορηγιών που έχουμε βρει, λόγω κακής συνεννόησης για την οποία δεν ευθυνόμαστε εμείς, δεν δόθηκε ποτέ το όνομα του συνεργάτη μας στις λευκορωσικές αρχές για την έκδοση της απαραίτητης βίζας, με αποτέλεσμα να ματαιωθεί η αποστολή. Παρόλα αυτά, έστω και με αυτόν τον τρόπο προσπαθούμε να βρεθούμε κοντά στην ομάδα και να καλύψουμε αυτήν την ευρωπαϊκή πρόκληση με όσο πιο επαγγελματικό τρόπο μπορούμε.

1ο σετ: 1-0, 2-0, 2-1 (με Ράιτς ο πρώτος πόντος του Εθνικού αν καταλάβαμε καλά), 3-1, 4-1, 5-1 (δημιουργεί διαφορά τεσσάρων πόντων η Γκρόντνο που ξεκινά πιο δυναμικά), 6-2, 7-3, 8-3 (ο Εθνικός βρίσκεται πίσω με 5 πόντους στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-4, 8-5 (μειώνει η ομάδα), 9-5, 9-6, 9-7, 10-7, 11-7, 11-8, 12-8, 12-9, 13-9, 13-10, 13-11, 14-11, 14-12, 15-13, 16-13 (στους τρεις η διαφορά στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ άουτ), 16-14, 16-15 (στον πόντο η διαφορά), 17-15, 17-16, 17-17 (ισοφαρίζει ο Εθνικός, αν και βρέθηκε πίσω μέχρι και με πέντε), 18-17, 18-18, 19-18, 19-19, 20-19, 20-20 (πόντο πόντο πάνε οι δυο ομάδες), 21-20, 21-21, 21-22, (η ενημέρωση από το ράδιο λίγο αργεί και από την CEV γίνεται ανά δυο πόντους, αλλά κάτι καταφέρνουμε, σημασία έχει ότι πήρε κεφάλι ο Εθνικός), 22-22, 22-23, 22-24 (δυο σετ μπολ για τον Εθνικό και ταϊμ άουτ, αν καταλάβαμε καλα), 23-24, 24-24 (κρίμα, ισοφάρισαν), 25-24 (σε κρίσιμο σημείο παίρνει σετ μπολ η Γκρόντνο), 26-24 και με ένα σερί 4-0 τέλος σετ σε 29 λεπτά με την Γκρόντνο να το κατακτά. Γκρόντνο – Εθνικός 1-0

Σχόλιο: Δεν σημαίνει τίποτα που χάθηκε αυτό το σετ. Σημασία έχει ο Εθνικός να κατακτήσει δύο συνολικά. ΑΛλά ακόμα και αν δεν συμβεί αυτό, ακόμα και αν χάσει με 3-0, πάλι τίπτα δεν τελειώνει. Θα παίξει χρυσό σετ. Οπότε σε κάθε περίπτωση αξία έχει να πάρει το… τελευταίο.

2ο σετ:  0-1, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 4-2, 5-2, 6-2 (τρέχει σερί 4-0 η Γκρόντνο και ταϊμ άουτ ο Μουστακίδης), 7-2, 8-2 (έξι πόντους πίσω στο τεχνικό ταϊμ άουτ ο Εθνικός, ήταν πέντε στο πρώτο σετ αλλά σχεδόν το γύρισε), 8-3, 9-3, 9-4, 10-4, 10-5, 11-5, 12-7, 12-8, 13-8, 14-9, 15-10, 16-10 (πάλι στους έξι η διαφορα στο δευτερο τεχνικό ταϊμ άουτ), 17-1 (στην μεγαλύτερη τιμή της η διαφορά), 17-11, 18-13, 19-13, 20-13 (ξαναπαίρνει διαφορά η Γκρόντνο), 21-13, 22-13 (χαμένη υπόθεση αυτό το σετ), 22-14, 22-15, 23-15, 23-16, 24-16 (οκτώ σετ μπολ), 24-17, 25-17 και τέλος σετ σε 23 λεπτά. Γκρόντνο – Εθνικός 2-0.

Σχόλιο: Τίποτα δεν δείχνει τελειωμένο, αν και πλέον θα παίξει σημαντικό ρόλο και η ψυχολογία. Και αυτό ήταν το άσχημο για τον Εθνικό σε αυτό το παιχνίδι, ότι το έχασε σχετικά εύκολα. Αλλά τίποτα δεν έχει τελειώσει, ακόμα και στο 3-0 είπαμε ότι έχει χρυσό σετ.

3ο σετ: 0-1, 0-2, 0-3, 0-4 (σερί 4-0 τρέχει ο Εθνικός, εντυπωσιακό ξεκίνημα), 1-2, 2-4, 3-5, 5-6, 5-7, 5-8 (τρεις πόντους μπροστά ο Εθνικός στο τεχνικό ταιμ αουτ), 6-8, 7-9, 8-10 (πόντο πόντο οι δυο ομάδες, ανά δύο μας δίνει την ενημέρωση η CEV), 8-12 (ξεφεύγει με τέσσερις ο Εθνικός σε κρίσιμο σημείο), 9-12, 9-13, 10-14, 10-15, 10-16 (εκπληκτικός σε αυτό το σετ πάνω στο φιλέ ο Εθνικός, στη μεγαλύτερη τιμή της η διαφορα με 6 πόντους στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ άουτ), 11-16, 11-17, 11-18 (η μεγαλύτερη διαφορα ξανά στο σετ), 11-19 (δύσκολα να αλλάξουν τα πράγματα, αλλα για να δούμε αν θα είναι ψύχραιμοι στο τέλος οι παίχτες μας), 12-20, 13-20, 14-20 (μειώνουν οι Λευκορώσοι με ενα μικρο σερί), 15-20, 15-21 (ευτυχώς πόντος που διακόπτει το σερί τους), 17-22, 17-23 (δεν χάνεται πλέον αυτό το σετ), 18-24 (σετμπλο ο Εθνικός), 19-24, 19-25 και τέλος σετ σε 25 λεπτά με την ελληνική ομάδα να το κατακτά και να μειώνει. Γκρόντνο – Εθνικός 2-1

Σχόλιο: Την κρίσιμη στιγμή ο Εθνικός έδειξε τις πραγματικές του δυνατότητες και υπερίσχυσε σχετικά πολύ εύκολα, πάνω που είχαν αρχίσει να παίρνουν ψυχολογία οι λευκορώσοι. Τώρα πρέπει να κερδίσει και το επόμενο σετ,  ώστε έχοντας κατακτήσει δυο σετ να μη μπλέξει στη ψυχοφόρα διαδικασία του χρυσού σετ.  Αλλά ακόμα και αν δεν συμβεί αυτό, ακόμα και αν χάσει με 3-1, πάλι τίποτα δεν τελειώνει. Θα παίξει χρυσό σετ. Γενικά, θέλουμε να κερδίσουμε ένα σετ στα επόμενα μάξιμουν τρία που θα παίξουμε. Και όπως έχουμε δει τις ομάδες, δύσκολα να κατακτήσουν τρία σερί σετ οι λευκορώσοι. Πάμε λοιπόν!

4ο σετ: 1-0, 1-1, 1-2 (ανατροπή και καλή αρχή), 1-3 (σερί 3-0 τρέχει ο Εθνικός), 2-4, 3-4 (μειώνουν στον πόντο οι Λευκορώσοι), 3-5, 3-6 (στους τρεις πάλι η διαφορά), 4-6, 5-7, 5-8 (με τρις πόντους μπροστά ο Εθνικός της Γκρόντνο στο τεχνικό ταϊμ άουτ), 6-8, 7-9, 8-10, 9-10, 10-10 (με ένα 3-0 σερί ισοφαρίζει μετά από ωρα η Γκρόντνο), 10-11 (αλλά δεν παίρνει και κεφάλι, μπροστά ο Εθνικός), 10-12, 10-13 (αντιδρά σωστά ο Εθνικός με 3 σερί πόντους), 11-15 (η μεγαλύτερη διαφορα στο σετ), 11-16 (συνεχίζει δυνατά ο Εθνικός από το προηγούμενο σετ και φτάνει στους πέντε την διαφορά στο τεχνικό ταϊμ άουτ), 11-17, 11-18, 11-19 (απίστευτο σερί, 8 οι πόντοι της διαφοράς), 11-20, 11-21 (11-1 το σερί του Εθνικού στο τελευταίο διάστημα που είναι πια αγκαλιά με την πρόκριση), 11-22 (!!!, τι άλλο να πεις;), 11-23 (δυο πόντοι από την πρόκριση η ομάδα μας), 12-23, 13-23, 13-24 (εντεκα σετμπολ), 14-25 και τέλος σετ και ΠΡΟΚΡΙΣΗ σε 23 λεπτά. Γκρόντνο – Εθνικός 2-2

Σχόλιο:  Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έδειξε τις πραγματικές της δυνατότητες και υπερίσχυσε πολύ εύκολα στο τρίτο και τέταρτο σετ φέρνοντας τη μεγάλη πρόκριση στη Θράκη, με ανατροπή παρακαλώ. Διαδικαστικού χαρακτήρα πλέον το 5ο και τελευταίο σετ. Η πρόκριση έχει έρθει στην Αλεξανδρούπολη!!!

5ο σετ:  0-1, 1-2, 2-2, 5-3 (φιλικό πλέον το παιχνίδι και για τις δυο ομάδες), 6-4, 7-4, 7-5, 7-6, 8-6, 9-8 (αυτά τα παιδιά αξίζουν το λιγότερο μια θερμή υποδοχή αύριο κατά την επιστροφή τους), 10-8, 11-8 (αυτά τα παιδιά είναι πρώτα στο πρωτάθλημα και αξίζουν μεγαλύτερη συμπαράσταση από όλους), 13-9 (4 πόντοι της διαφοράς μπροστά η Γκρόντνο για να ξαναγυρίσουμε στο ματς), 14-11, 14-12, 15-12 τέλος σετ σε 17 λεπτά. Τελικό αποτέλεσμα: Γκρόντνο – Εθνικός 3-2.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ σε 117′ λεπτά, σχεδόν 2 ώρες. Μεγάλη πρόκριση για τους Θρακιώτες στο παγωμένο SOK Olimpia Lida, το κλειστό γυμναστήριο της πόλης Λίντα της Λευκορωσίας, για τον τρίτο γύρο του Ghallenge Cup!!!!! Ακολουθεί πλήρες ρεπορτάζ, δηλώσεις των πρωταγωνιστών, φωτογραφίες και όλα τα παρασκήνια από την παγωμένη Λευκορωσία όπου ο ΕΘΝΙΚΟΣ έγραψε μια χρυσή σελίδα στην ιστορία του και στην ιστορία του αθλητισμού της Θράκης γενικότερα!!! Μείνετε στο ThrakiSportS για το πιο πλήρες ρεπορτάζ!!!