Γ Εθνική Live: Ασπίδα Ξάνθης – ΜΕΝΤ και Ιωνικός – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Μεταδίδουν οι Κώστας Καραγιάννης, Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στους αγώνες Ιωνικός Ιωνίας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης και Ασπίδα Ξάνθης – ΜΕΝΤ για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Ο Κώστας Καραγιάννης από την Θεσσαλονίκη και ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης από το Κλειστό του Ευμοίρου της Ξάνθης μεταδίδουν. Συντονίζει ο Γιάννης Παπαδόπουλος από την Κομοτηνή…

Καλησπέρα. Η ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος συνεχίζεται και ολοκληρώνεται σήμερα. Στις 4.00 ξεκινά το παιχνίδι του Εθνικού στην Θεσσαλονίκη, δυο ώρες αργότερα, στις έξι, έχουμε την αναμέτρηση της Ασπίδας. Και για τα δύο παιχνίδια θα υπάρχει live ενημέρωση από αυτήν εδώ την ανάρτηση του ThrakiSportS.

Ωρα 15:40  Υπενθυμίζουμε ότι χθες Σάββατο ο ΓΑΣ Κομορηνή αγωνίστηκε με το Ανατόλια, στο μεγάλο ντέρμπι, που βρήκε νικήτρια την ομάδα της Θεασαλονίκης με 79-65.

Ωρα 16:00  Ξεκίνησε ο αγώνας του Εθνικού στη Θεσσαλονίκη.

Ωρα 16:20  Τέλος πρώτου δεκαλέπτου στην Ιωνία, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 24-15 του Εθνικού. Η διαιτησία έχει παίξει καθοριστικό ρόλο στο μέχρι στιγμής αποτέλεσμα, αφού η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έχει αδικηθεί σε πολλές φάσεις. Πρώτη περίοδος: Ιωνικός Ιωνίας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 24-15

Ωρα 16:42  Ημίχρονο στη Θεσσαλονίκη στο ματς του Εθνικού. Οι γηπεδούχοι προηγούνται με 50-27 της ομάδας της Αλεξανδρούπολης. Ημίχρονο: Ιωνικός Ιωνίας – Εθνικός 50-27

Ωρα 17:00  Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στον αγώνα του Εθνικού.

Ωρα 17:22 Λήξη του τρίτου δεκαλέπτου στη Θεσσαλονίκη. Ιωνικός Ιωνίας -Εθνικός 73-48

Ωρα 17:41  Τέλος του αγώνα στην Ιωνία. Ο Εθνικός ηττήθηκε με 97-74 από τον Ιωνικό. Έτσι η ομάδα της Αλεξανδρούπολης παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, χωρίς ακόμα να έχει πετύχει νίκη στον Βόρειο Όμιλο της Γ’ Εθνικής. Τελικό αποτέλεσμα: Ιωνικός Ιωνίας – Εθνικός 97-74

Ωρα 18:00 Έναρξη του αγώνα στην Ξάνθη ανάμεσα σε Ασπίδα και ΜΕΝΤ. Πάμε στις πεντάδες των δύο ομάδων.

Ασπίδα Ξάνθης: Δενδρινός, Κουτσογιάννης, Στεφανίδης, Γρούδος, Λιβησιανός

ΜΕΝΤ: Τσημόπουλος, Γεωργιάδης, Ρίζος, Ελευθεριάδης, Δέτσικας

Ωρα 18:04 Η Ασπίδα έχει ξεκινήσει δυνατά το παιχνίδι και προηγείται με 4-0, 6 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ωρα 18:22 Λήξη πρώτης περιόδου στην Ξάνθη. Ασπίδα Ξάνθης- ΜΕΝΤ 15-5

Ωρα 18:45 Τέλος ημιχρόνου στην Ξάνθη. Ασπίδα Ξάνθης-ΜΕΝΤ 36-23

Ωρα 19:22 Λήξη τρίτου δεκαλέπτου στην Ξάνθη. Ασπίδα Ξάνθης-ΜΕΝΤ 59-39

Ωρα 19:40 Τέλος του αγώνα με την Ασπίδα Ξάνθης να επικρατεί άνετα της ΜΕΝΤ με 79-56.