Γ Εθνική: Όσα έγιναν στον αγώνα Αγία Βαρβάρα – Ασπίδα Ξάνθης

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Οι τρεις «σωματοφύλακες» της Ασπίδας που το καλοκαίρι πήγαν… πακέτο από την Ελευθερούπολη στην Ξάνθη, έκαναν τη ζημιά στην Αγία Βαρβάρα. Τόλης Κουτσογιάννης, Κώστας Δενδρινός και Γιάννης Στεφανίδης χάρισαν την πέμπτη νίκη της Ασπίδας στο πρωτάθλημα και υποχρέωσαν την καβαλιώτικη ομάδα στην 5η συνεχόμενη ήττα της, με 64-73.

Όπως διαβάζουμε στο συνάδελφο KavalaSportS, από όπου και η φωτογραφία, η «Σάντα», έχοντας γνώση των όσων έπαθε στα προηγούμενα δύο εντός έδρας ματς, ξεκίνησε προσεκτικά και δεν επέτρεψε στην ξανθιώτικη ομάδα να ξεφύγει στο σκορ. Προηγήθηκε 5-2 στο 1’30, το οποίο η Ασπίδα έκανε 5-10 σε 2 λεπτά και πέρασε ξανά μπροστά με 15-12 στο 6’30, με 8 πόντους του Πιεβάλιτσα και 7 του Φασουλά. Το 1ο δεκάλεπτο τέλειωσε ισόπαλο 20-20 και στο δεύτερο η Αγία Βαρβάρα είχε συνεχώς το προβάδισμα φτάνοντας μέχρι το +5 (33-28 στο 18’).

Το 3ο δεκάλεπτο πήγε καλά στην αρχή για τους καβαλιώτες (38-32) αλλά στη συνέχεια ήταν καταστροφικό για αυτούς. Με τον έμπειρο Στεφανίδη να παίζει με μυαλό και να σκοράρει, τον Κουτσογιάννη να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια και τον Δενδρινό να οργανώνει τη δική του ομάδα και ταυτόχρονα να αποδιοργανώνει τη «Σάντα», η Ασπίδα Ξάνθης το γύρισε σε 42-52 στο 28’17. Σερί 4-20, με δυο λόγια.

Η Αγία Βαρβάρα δεν ξανασήκωσε κεφάλι. Πάλεψε μεν, αλλά με τις πιθανότητες να είναι, πια, εναντίον της. Αντίθετα, η Ασπίδα είχε σωστό αγωνιστικό προσανατολισμό. Πήγε το ματς εκεί που ήθελε. Ακόμη και η ένταση που δημιουργήθηκε στο 39’ την ευνόησε (σκορ 56-65) και ήγταν αδύνατο να κάνουν κάτι, στο χρόνο που απέμενε, οι εκνευρισμένοι παίκτες της γηπεδούχου, με αποτέλεσμα η Ασπίδα να δραπετεύσει με μια μεγάλη νίκη μέσα στην Καβάλα

Δεκάλεπτα: 20-20, 35-32 (ημίχρονο), 48-52, 64-73 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Μαγιάννης): Κακλαμάνος, Καρατσομπάνης 12 (1), Λαμπρόπουλος 2, Χ. Σουλίδης, Γ. Σουλίδης, Αθανασιάδης 15 (2), Πιεβάλιτσα 22, Χαριζάνης 4, Κάτσικας 2, Φασουλάς 7.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Παναγιωτόπουλος): Δενδρινός 12 (2), Γρούδος 2, Σταμπουλής 8 (2), Στεφανίδης 20 (3), Καραμπέκης 8, Κουμπάνης 7, Κουτσογιάννης 13, Τατάρης, Πετς 3.