Live από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – Βέροια 3-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Ξάνθη ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στην Skoda Ξάνθη και την Βέροια στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο Skoda Ξάνθη Arena και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Αρκετά σημαντικό παιχνίδι ανάμεσα την Ξάνθη και την Βέροια, με την θρακιώτικη ομάδα να έχει την παράδοση με το μέρος της αλλά αυτή να χαλά πέρυσι, όταν η Βέροια σημείωσε δύο νίκες και στα δύο ματς μεταξλυ των δύο ομάδων

Ωρα 17:00  Περίπου 15 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα με τους  ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να βρίσκονται στο γήπεδο για την προθέρμανση τους πριν την έναρξη του αγώνα.

Ωρα 17:04  Πάμε στις συνθέσεις

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ράινερ Μάουρερ): Τσεμα, Πάϊτο, Μπαξεβανίδης, Χοσέμι, Γούτας, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Τριάδης, Μαρίν, Σολτάνι, Σολάρι

ΒΕΡΟΙΑ (Ράϊκο Ντόστανιτς): Αναστασόπουλος, Σισόκο, Γεωργιάδης, Μπέν, Μρντάκοβιτς, Αμαραντίδης, Ορέστες, Τράπ, Μπαργκάν, Ζεζίνιο, Καλτσάς

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιώργος Κομίνης του Συνδέσμου Θεσπρωτίας, με βοηθούς τους Χρήστο Μπαλτά (Αχαΐα) και Πολυχρόνη Κωσταρά (Αιτωλοακαρνανίας). Ενώ τέταρτος είναι ο Δημήτρης Στυλιαράς του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας.

Ωρα 17:10  Χωρίς τον τιμωρημένο Κάρλος Κάλβο αγωνίζεται η Ξάνθη, που έχει στον πάγκο τον Ντιέ που επέστρεψε από τιμωρία. Δύο πρώην Ξανθιώτες έχει στην σύνθεση της η Βέροια, ο λόγος για τους Κενάν Μπαργκάν και Νίκο Αναστασόπουλο.

Ωρα 17:12  Επίσημη είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Ωρα 17:18 Έναρξη του αγώνα με τους φιλοξενούμενους στην σέντρα, παρουσία λίγων φίλων της Ξάνθης στης εξέδρες, ενώ στο γήπεδο βρίσκονται και περίπου 20 φίλοι της Βέροιας.

1′ Γκοοοοοοοολ απο τα αποδυτήρια για την Ξάνθη με τέρμα του Τριάδη. Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με ωραίο σουτ του Παναγιώτη Τριάδη μέσα απο την περιοχή. Skoda Ξάνθη – Βέροια  1-0

10′ Έχουν ισορροπήσει το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, χωρίς ωστόσο να μπορούν να απειλήσουν την εστία του Τσέμα.

20′ Τίποτα ιδιαίτερο στο παιχνίδι καθώς συμπληρώνουμε 20 λεπτά αγώνα. Skoda Ξάνθη – Βέροια   1-0

21′  Πρώτη καλή στιγμή για την Βέροια με το σουτ του Ζεζίνιο να περνά μόλις άουτ.

36′ Η Ξάνθη είναι καλύτερη, έχει την κατοχή αλλά να δεν δημιουργεί κινδύνους στην εστία του Αναστασόπουλου. Πάντα όμως προηγείται

40′ Πέντε λεπτά ακόμη για το τέλος του πρώτου μέρους, πάντα στο 1-0 η Ξάνθη που κράτα με χαρακτηριστική άνεση το προβάδισμα που πήρε απο το γκολ του Τριάδη στο 1′ λεπτό

44′ Μπορεί να μην έχουμε φάσεις στο παιχνίδι αλλά έχουμε ήδη τρείς κίτρινες, μια για παίκτη της Ξάνθης(Φλίσκας), και δύο για την Βέροια(Ορέστες, Γεωργιάδης).

45+2′  Τέλος πρώτου μέρους στα Πηγάδια. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Skoda Ξάνθη – Βέροια   1-0

46′  Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

55′ Χωρίς ευκαιρίες το παιχνίδι σε αυτό το πρώτο 10λεπτό της επανάληψης.

60′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα για παίκτη της Ξάνθης, με τον Δήμο Μπαξεβανίδη να τιμωρείται για το μαρκάρισμα του στον Μπέν.

60′ Πρώτη αλλάγη στο παιχνίδι για την ομάδα της Βέροιας με τον Σεγούντο να περνά στην θέση του Μρντάκοβιτς

62′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με την κεφαλιά του Σολάρι να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα της Βέροιας.

63′ Πρώτη αλλαγή και για την Ξάνθη με τον Πέτρο Μάνταλο να περνά στην θέση του Βασιλακάκη.

66′ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Μαρίν να δίνει την θέση του στον Σέρζ Ντιέ που γνωρίζει την αποθέωση απο τον κόσμο της Ξάνθης.

75′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη να καθαρίσει το παιχνίδι , με τον Σολάρι να κερδίζει πέναλτι απο ανατροπή του Ορέστες.

76′  Γκοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Ο πρώτος σκορερ της Ξάνθης Εστέμπαν Σολάρι ευστοχεί απο τα 11 βήματα και πραγματοποιεί το Skoda Ξάνθη – Βέροια 2-0

78′ Δεύτερη αλλαγή για την Βέροια ο Μπάρμπας περνά στην θέση του Σισοκό.

83′ Τρίτη κάρτα για παίκτη της Ξάνθης, με τον Ντιέ να αντικρίζει την κίτρινη κάρτα απο τον Κομίνη.

84′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη, με τον Πέτρο Μανταλο να κάνει το Skoda Ξάνθη – Βέροια   3-0

87′ Τρίτη αλλάγη για την Βέροια με τον Μάνο να πέρνει την θέση του Μπέν.

88′ Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη με τον Μανώλη Μπέρτο να περνά στην θέση του Σολτάνι.

90′  Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο Arena.

90′ Τέλος της αναμέτρησης, Τελικό αποτέλεσμα: Skoda Ξάνθη – Βέροια   3-0