Πρώτη (αλλά γλυκιά) ήττα Εθνικού στην ντερμπάρα της Σύρου!!! Τσίμπησε πόντο, έμεινε κορυφή

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Το συγκλονιστικό γκραν γκινιόλ ντέρμπι κορυφής όλα έδειχνε ότι βάδιζε στο τέλος του. Ο Φοίνικας προηγούνταν με 2-1 σετ και ο Πελεκούδας με πρώτο χρόνο έκανε το 24-23 και έφτανε την ομάδα της Σύρου σε ματς μπολ. Οι χίλιοι φίλαθλοι που γέμισαν το Δημήτρης Βικέλας σηκώθηκαν όρθιοι να πανηγυρίζουν το τρίποντο, που θα έφερνε στην κορυφή την ομάδα του ισόβαθμη με τον αήττητο μέχρι εκείνη την στιγμή Εθνικό. Αμ δε!

Ποτέ μην πεις ποτέ με τον φετινό Εθνικό! Ο Γραμματικάκης με πρώτο χρόνο ισοφάρισε 24-24. Ο εκ των κορυφαίων της Σύρου Τσας κάρφωνε άουτ για το 24-25. Και ο Νικολά Μιγιαήλοβιτς σταμάταγε με μπλοκ και πάλι τον Τσας για το 24-26 και την ισοφάριση. Τι κι αν έχασε ο Εθνικός αμέσως μετά, στο τάι μπρέικ, για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα; Το καθήκον του το έκανε! Τσίμπισε πόντο από τον δεύτερο της βαθμολογίας Φοίνικα και επίσης, στέρησε πόντο. Αντί οι δύο ομάδες να είναι ισόβαθμες, ο Εθνικός είναι και πάλι καβάλα! Με δυο πόντους διαφορά από τον Φοίνικα, που θα φιλοξενήσει στην Αλεξανδρούπολη στον δεύτερο γύρο. Και τέσσερις από τον Ολυμπιακό, που θα υποδεχτεί στο Παρασκευόπουλος στο τέλος του πρώτου γύρου!

Ήταν ένας αγώνας διαφήμιση για το πρωτάθλημα της Volley League, με τον Φοίνικας να νικά με 3-2 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης υποχρεώνοντας την θρακιώτικη ομάδα στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα 2013-14.

Ο Φοίνικας Σύρου σημείωσε την 7η νίκη του στο πρωτάθλημα και 6η συνεχόμενη διατηρώντας το αήττητο στην έδρα του. Προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, κράτησε την υποδοχή του σε υψηλότερα επίπεδα από τον αντίπαλο του και όπως προαναφέραμε, έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ακόμα και το τρίποντο,  όμως, οι παίκτες του τόσο στο 2ο σετ όσο και στο 4ο σετ έκαναν ρεσιτάλ λαθών. Μάλιστα στο 4ο σετ προηγήθηκε 19-16, 20-18 αλλά και 24-23 αλλά με μοιραίο παίκτη τον αυστριακό διαγώνιο Τσας δε μπόρεσε να τελειώσει τις κρίσιμες φάσεις και ο Εθνικός έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είχε εντυπωσιακά ξεσπάσματα στην απόδοση του και κυρίως στο σερβίς με Μιγιαήλοβιτς, Ράιτς αλλά η υποδοχή του δεν είχε σταθερότητα και γενικά η όλη απόδοση της ομάδας δεν είχε τον ρυθμό προηγούμενων εμφανίσεων, κάτι που επισήμανε και ο Σάκης Μουστακίδης,

Ο Εβρίτης προπονητής τόνισε, μετά το τέλος του αγώνα: «Ήταν ένα πολύ δυνατό, αλλά και πολύ νευρικό παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες δεν έπιασαν την ποιοτική απόδοση που μπορούν να πιάσουν, είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους. Ο Φοίνικας θα μπορούσε να είχε κερδίσει με καθαρό σκορ, αλλά από την άλλη και εμείς θα μπορούσαμε να είχαμε φύγει νικητές αν δεν κάναμε τόσα πολλά και καθοριστικά λάθη στο 5ο σετ. Εκεί θεωρώ ότι κρίθηκε και το αποτέλεσμα, στα πολλα δικά μας λάθη στο τελευταίο σετ».

Οι γηπεδούχοι  ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με προβάδισμα 10-5 ύστερα από σερί 5-0 με το σερβίς του Τσας. Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ παρότι ο Εθνικός πρόσκαιρα μείωσε σε 19-17. Με επικράτηση 25-20 ο Φοίνικας έκανε το πρώτο βήμα για τη νίκη. Και στο δεύτερο, μπορεί ο Μουστακίδης ξεκίνησε με τον Ανέστη Δαλακούρα στη θέση «1»  αλλά και πάλι ο Φοίνικας πίεζε περισσότερο στο σερβίς την ασταθή υποδοχή του Εθνικού και με σερβίς φωτοβολίδες του Ντιάτσκοφ έκανε σερί 4-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 10-6 και αργότερα στο 13-8.  Η απάντηση του Εθνικού ήρθε από τον Μιγιαήλοβιτς ο οποίος πήγε στο σερβίς και έκανε ένα από τα μεγαλύτερα σερί του πρωταθλήματος. Ο Σέρβος «πυροβολούσε» δίνοντας στην ομάδα του σερί 6-0 και προβάδισμα 13-14. Μάλιστα δεν θα έφευγε από το σερβίς εάν ο πρώτος διαιτητής (Μυλωνάκης) δεν του χρέωνε «άουτ» τον άσσο που πήρε για το 15-13 τον οποίο μάλιστα υπέδειξε σωστά ο επόπτης. Ακολούθησαν νεύρα από τον Μιγιαήλοβιτς που χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα. Ο Φοίνικας πιο ψύχραιμος ξέφυγε με 19-16 με τους ακρίτες να αμφισβητούν εκ νέου υπέρβαση του Σιδηρόπουλου.  Οι γηπεδούχοι όμως, αντί να σιγουρέψουν το σετ έκαναν λάθη με τον Τσας (δύο άουτ επιθέσεις) και τον Ντιάτσκοφ με τον Τερζή να κάνουν δύο παραβάσεις στο φιλέ. Ο Εθνικός όχι μόνο ισοφάρισε (19-19) και προσπέρασε με 19-22 χάρη στους Δαλακούρα, Ράιτς κάνοντας και δεύτερο σερί 5-0. Ο Τερζής έφερε τη λύτρωση και με απ΄ευθείας πέρασμα μείωσε 22-20, ενώ λίγο αργότερα με φοβερό μπλοκ πάνω στον Ράιτς έδωσε την ισοφάριση 22-22.  Ο Εθνικός προηγήθηκε 24-23 με τον Ράιτς και 25-24 με νέα παράβαση φιλέ από τον Γιάνουσεκ (25-24) και τελείωσε το σετ με άουτ σερβίς του Γιάνουσεκ και άουτ πρώτο χρόνο του Τακουρίδη (27-25).

Το 3ο σετ ήταν μονόλογος του Φοίνικα που με τα σερβίς του Τσας ξέφυγε 11-5 και η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος. Μεγάλη μάχη έγινε όμως στο 4ο σετ, που αποδείχθηκε και το πιο καθοριστικό του αγώνα. Μετά το 11-11 ο Ράιτς αποχώρησε με πόνους και ο Φοίνικας ξέφυγε με +3 (19-16) ενώ το 15-13 έγινε με λάθος θέσεις του Εθνικού. Η επιστροφή του Ράιτς στο αγώνα έδωσε πάλι ώθηση στον Εθνικό που ανέτρεψε το 20-18 του Φοίνικα και με τις επιθέσεις του Κροάτη αλλά και του Μιγιαΐλοβιτς ο Εθνικός ισοφάρισε 23-23. Μετά ακολούθησαν οι φάσεις που περιγράψαμε στο ξεκίνημα του άρθρου, που οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Οι συριανοί αρχικά εκνευρίστηκαν αλλά στη συνέχεια πείσμωσαν με την απώλεια του 4ου σετ και αυτό φάνηκε στο πέμπτο, όπου μπήκαν εντυπωσιακά με προβάδισμα 4-0 πιέζοντας πάλι την υποδοχή του Εθνικού. Οι θρακιώτες δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και μετά από μεγάλες μάχες στο φιλέ και άουτ του Ράιτς για το 15-10 ο Φοίνικας πήρε τη μεγάλη νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους παίκτες του και τους οπαδούς του. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 5 άσσους, 65 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Λεμονιά Μουλά

Τα σετ: 25-20, 25-27, 25-14, 24-26, 15-10

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 8π (5/7 επ, 3 μπλοκ), Τσας 24 (21/41 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιάνουσεκ 10 (10/19 επ), Ντιάτσκοφ 16 (13/26 επ, 3 άσσοι), Τακουρίδης 10 (10 (8/14 επ, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 12 (8/16 επ, 4 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 56% υπ – 33% άριστες), Τσέργας, Λάππας, Σφενδυλάκης.

ΕΘΝΙΚΟΣ AΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 19π (16/39 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 21 (16/29 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 10 (10/23 επ), Ανδρεάδης 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 61% υπ – 46% άριστες), Δαλακούρας Κωνσταντίνος, Γραμματικάκης 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής.