Β Εθνική Ανδρών: Όσα έγιναν στον αγώνα ΑΕ Κομοτηνής – Ερμογένης Ξάνθης

Ανταπόκριση από Κομοτηνή: Γιώργος Βασιλείου

– Με 3-1 σετ επικράτησε η ΑΕ Κομοτηνής του Ερμογένη Ξάνθης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλεϊ της Β’ Εθνικής Ανδρών, που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο Κλειστό Γυμναστήριο της Κομοτηνής.

Οι παίκτες του Τρ. Εξάρχου κατάφεραν να φτάσουν σε μια αρκετά δύσκολη νίκη, παίρνοντας μάλιστα το δεύτερο τρίποντό τους στο πρωτάθλημα, ενώ αυτοί του Ερμογένη παρέμειναν χωρίς βαθμό, έχοντας δώσει όμως μόνο δύο παιχνίδια, αφού εξέτισαν και το υποχρεωτικό τους ρεπό.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 21-10, ωστόσο ένα ξέσπασμα των κίτρινων έφερε το 25-22 σε 26 λεπτά. Με ανεβασμένη την ψυχολογία, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και διατήρησε το προβάδισμα ως το 16-15, ωστόσο τελικά το έχασε με 20-25 σε 25 λεπτά για να έρθει η ισοφάριση σε 1-1.

Στο τρίτο σετ που εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ, η ΑΕΚ Κομοτηνής προηγήθηκε με 18-15, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-13 αλλά με ένα 4-0 σερί κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και κερδίζοντας σε 25 λεπτά το σετ, να προηγηθεί με 3-1. Στο τέταρτο σετ δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό της, προηγήθηκε με 19-13 και καθάρισε εύκολα σε 25-23 σε 23 λεπτά.

Τα σετ: 25-22, 20-25, 25-23, 25-15.

Διαιτητές: Μαργαριτλίδης, Αυγήτης

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Εξάρχου): Κατσιαβέλης, Παπασπύρου, Δεληγιαννίδης, Παπαδόπουλος, Βαρελάς, Λέκκος, Παπαϊωάννου (λ) / Χατζηβλασίου, Λαντζουράκης, Κετσιτζής.

ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ ΞΑΝΘΗΣ (Κρουστάλλης): Ματθαίος, Παντελούκας, Κωστόπουλος, Σπύρου, Τσιότρας, Αβερακίδης, Μακρυνίτσας (λ) / Τερζόγλου, Μασούρας.