Live Α2 Ανδρών: ΓΕΑ – Μέγας Αλέξανδρος 2-3 (τελικό)

Μεταδίδει από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στην ΓΕΑ και τον Μέγα Αλέξανδρο, για την Α2 Κατηγορία Ανδρών. Ο Ζαχαρίας Μπαλτζής βρίσκεται στο Κλειστό Γυμναστήριο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” της Αλεξανδρούπολης και μεταδίδει…

Πάμε στις συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΓΕΑ: Αρχοντούδης, Αμαριανάκης, Κίτσιος, Γατέλας, Αλεξάκης, Χριστόφας, Δημητρούδης (λ)

Μέγας Αλέξανδρος: Στοϊλούδης, Ρούσσος, Ρεμπούτζιας, Σβάρνας, Κουτσομίχος, Παπαδόπουλος, Πάντσιος (λ)

Ενός λεπτού σιγή στο κλειστό “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” στη μνήμη του Γιώργου Περσιανλή πριν την έναρξη του αγώνα.

Αξίζει να επισημάνομυε πως δύο Αλεξανδρουπολίτες αγωνίζονται στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, οι Στοϊλούδης και Ρεπούτζιας, οι οποίοι αμφότεροι έχουν ξεκίνησει από τα τμήματα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης.

1ο Σετ: 4-8 (μπροστά ο Μέγας Αλέξανδρος στην αρχή του σετ), 7-14 (πίσω η ΓΕΑ με 7 πόντους), 7-16 (9 πόντους μπροστά η ομάδα της Θεσσαλονίκης – η ΓΕΑ άλλαξε πασαδόρο με τον Δαλδαβερένη να περνάει στη θέση του Γατέλα), 8-19 (η ΓΕΑ χάνει με 11 πόντους διαφορά), 9-21, 13-23 (πολύ κοντά στο σετ οι φιλοξενούμενοι -τάιμ άουτ από πλευράς ΓΕΑ), 13-25 με τον Μέγα Αλέξανδρο να κατακτά εύκολα το πρώτο σετ απέναντι στη ΓΕΑ.

2ο Σετ: 2-2, 4-3 (μπροστά η ΓΕΑ), 6-3 (τάιμ άουτ για τον Μέγα Αλέξανδρο), 7-4, 9-5 (προηγείται η ΓΕΑ για 4 πόντους, έχοντας ξεκινήσει πολύ καλά στο δεύτερο σετ), 13-8 (τάιμ άουτ καλεί ο προπονητής των φιλοξενούμενων), 15-9 (σημαντικό προβάδισμα για τους γηπεδούχους), 17-9, 19-10 (9 πόντους μπροστά η ΓΕΑ λίγο πριν το τέλος του σετ), 21-10, 23-11, 25-12 με την ΓΕΑ να ανατρέπει την κατάσταση στο δεύτερο σετ και να επικρατεί του Μεγάλου Αλεξάνδρου με διαφορά 13 πόντων.

3ο Σετ: 2-2, 2-4 (προηγείται στο ξεκίνημα του σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης), 4-6, 6-6 (ισοφάριζει η ΓΕΑ μέσα σε αποθέωση από το κοινό, που έχει βρεθεί στο κλειστό, για να στηρίξει την ομάδα), 8-7, 9-8, 11-8 (διευρύνει το προβάδισμά της η ΓΕΑ), 15-12, 15-14 (πλησιάζει στον πόντο ο Μέγας Αλέξανδρος – τάιμ άουτ για τη ΓΕΑ), 17-15, 17-17, 17-20 (ανατρέπει πάλι την κατάσταση ο Μέγας Αλέξανδρος, που προηγείται πλέον με 3 πόντους), 20-20 (ισοφαρίζει η ΓΕΑ σε ένα πολύ αμφίρροπο σετ με πολλές εναλλαγές στο σκορ), 22-20, 23-21 (κόντα στην κατάκτηση του σετ η ΓΕΑ), 24-23, 25-23 με την ΓΕΑ να κατακτά το τρίτο σετ, που είχε πολύ πάθος και ένταση και έτσι να προγείται πλέον με 2-1 στον αγώνα. Ο διαιτητής απέβαλλε για διαμαρτυρία τον προπονητή του Μεγάλου Αλεξάνδρου λίγο πριν το τέλος του τρίτου σετ.

4ο Σετ: 2-2, 3-5 (μπροστά για 2 πόντους ο Μέγας Αλέξανδρος), 5-5, 7-8, 8-10 (πίσω για 2 πόντους η ΓΕΑ), 8-12, 11-12 (πλησιάζει στο σκορ η ΓΕΑ – τάιμ άουτ από τον προπονητή των φιλοξενούμενων), 11-14, 12-16 (αυξάνει τη διαφορά ο Μέγας Αλέξανδρος), 16-18, 18-20, 23-25 με τον Μέγα Αλέξανδρο να κατακτά το τέταρτο σετ και να ισοφαρίζει τη ΓΕΑ σε 2-2. Όλα θα πλέον θα κριθούν στο τάι μπρέικ, με τον νικήτη να παίρνει 2 πόντους και τον ηττημένο 1.

5ο Σετ: 2-2, 4-2 (μπροστά η ΓΕΑ για 2 πόντους), 5-4, 5-6 (περνάει μπροστά ο Μέγας Αλέξανδρος), 5-7 (τάιμ άουτ για τη ΓΕΑ), 6-9, 8-9 (πλησιάζει στον πόντο η ΓΕΑ – τάιμ άουτ από τον προπονητή των φιλοξενούμενων), 9-11 (μπροστά για 2 πόντους ο Μέγας Αλέξανδρος σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού), 10-12, 10-14, 11-14, 12-14, 13-14 (επιστρέφει στη διεκδίκηση του σετ η ΓΕΑ – τάιμ άουτ για τον Μέγα Αλέξανδρο), 13-15 με τον Μέγα Αλέξανδρο να παίρνει τη νίκη στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης απέναντι στη ΓΕΑ μετά από έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα.