Α2 Γυναικών: Όσα έγιναν στον αγώνα Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης – Ακρίτες Κ. Νευροκοπίου

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Λεωνίδας Κάλφας

–  Τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμες αγωνιστικές στον τέταρτο όμιλο της Α2 Γυναικών σημείωσαν οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης, αυτή τη φορά επί των Ακριτών Κάτω Νευροκοπίου με 20-19 σε ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο παιχνίδι στο ‘’Μιχάλης Παρασκευόπουλος’’.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα του Νευροκοπίου να προηγείται με δύο γκολ στο πεντάλεπτο, να διατηρεί την ίδια διαφορά (4-6) στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα με επιθετική αιχμή την Κεσοπούλου, που σημείωσε συνολικά τέσσερα τέρματα, και να παραμένει στο +2 (7-9) μέχρι το 25’. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 9-10 υπέρ των φιλοξενούμενων, που έχασαν μάλιστα τέσσερα πέναλτι στο πρώτο ημίωρο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου, η εμπειρία και η ψυχραιμία της Επιτρόπου στα πέναλτι, όπως επίσης και τα γκολ των Παρασκάκη και Αλεξίου έδωσαν στους Κύκλωπες το προβάδισμα με 13-10 χάρη σε ένα σερί 4-0. Η Μαββίδου μείωσε στα δύο γκολ (13-11) για να απαντήσει η Ξανθοπούλου κάνοντας το 14-11. Τα γκολ της Σέγκου και της Κεσοπούλου με πέναλτι έφεραν τους Ακρίτες στο -1 (14-13). Ο επιθετικός οίστρος της Σμαρλαμάκη (8 γκολ σήμερα) και το τρίτο στη σειρά εύστοχο πέναλτι της Επιτρόπου έδωσαν αέρα τριών γκολ στους Κύκλωπες 16-13. Η Κεσοπούλου μείωσε σε 16-14, για να ακολουθήσει το γκολ της Καμπακάκη. Η Σμαρλαμάκη χάρισε και πάλι προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα της Αλεξανδρούπολης (18-14) για να μειώσει εκ νέου η χαρισματική Κεσοπούλου σε 18-15.

Δύο γκολ της Κοκκινάκη και ένα της Κεσοπούλου έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (18-18) και το τέρμα της Σωτηροπούλου έφερε τις Δραμινές μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο (18-19). Η Επιτρόπου είχε και πάλι την απάντηση από τη γραμμή του πέναλτι για την ισοφάριση (19-19) και το γκολ της Σμαρλαμάκη δύομιση λεπτά πριν τη λήξη έφερε τους Κύκλωπες πάλι μπροστά στο σκορ (20-19). Η χαμένη ευκαιρία της Αλεξίου, που είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς ένα λεπτό πριν τη λήξη έκανε το ματς θρίλερ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, μετά από ένα αμφισβητούμενο σφύριγμα εις βάρος των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενες πήραν την κατοχή της μπάλας και είχαν την ευκαιρία να κλέψουν στο φινάλε το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά δεν την αξιοποίησαν.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τα κορίτσια των Κυκλώπων να πανηγυρίσουν μια ακόμη σημαντική νίκη. Ο επόμενος αγώνας των Κυκλώπων είναι την ερχόμενη Κυριακή (24/11, 13:00) στην Προσοτσάνη κόντρα στην περσινή πρωταθλήτρια του ομίλου.

Πεντάλεπτα: 0-2, 2-3, 4-5, 4-6, 7-9, 9-10 (ημίχρονο), 12-10, 14-11, 16-13, 18-16, 18-18, 20-19 (τελικό σκορ)
ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: Φαγογένη, Σμαρλαμάκη 8, Χαραλαμπάκη, Επιτρόπου 4, Παρασκάκη 1, Γιακή, Ξανθοπούλου 1, Βαρσάμη, Σαλαμανάκη, Καμπακάκη 3, Τσιακυρούδη, Αλεξίου 3
ΑΚΡΙΤΕΣ ΚΑΤΩ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ: Κοκκινάκη 3, Μαββίδου 2, Αγαπίδου, Λαζαρίδου, Ελευθεριάδου, Κεσοπούλου 8, Σαρνταρίδου Μ. 4, Σέγκου 1, Σωτηροπούλου 1, Παντελίδου, Σαρνταρίδου Ι., Σεϊρανίδου, Τοζακίδου, Παντελίδου