Live από το Παγκρήτιο: Εργοτέλης – Πανθρακικός 3-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από το Παγκρήτιο Στάδιο του Ηρακλείου ο Λάζαρος Φιλιππίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον Πανθρακικό για την 11η αγωνιστική της Super League. Ο ανταποκριτής μας στην Κρήτη Λάζαρος Φιλιππίδης βρίσκεται στο Παγκρήτιο Στάδιο και μεταδίδει…

Καλησπέρα. θα παρακολουθήσουμε μαζί όσα συμβαίνουν εδώ στο Ηράκλειο, στον δύσκολο εκτός έδρας αγώνα του Πανθρακικού με τον Εργοτέλη στην Κρήτη.

Ωρα 16:45  Περίπου μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα, ελάχιστος κόσμος είναι στο γήπεδο. Οι δύο ομάδες προθερμαίνονται στον αγωνιστικό χώρο

Ωρα 16:50  Πάμε στις συνθέσεις, μας τις έφεραν πριν λίγο στα δημοσιογραφικά

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Γιοβάνοβιτς, Σαρρής, Κοιλιάρας, Πελέ, Βουχαλάκης, Καρντόζο, Ρεντζας, Βερπακόφκσις, Διαμαντάκος, Μπαντιμπάνγκα

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Σερεμετ, Παπαγεωργιου, Χρήστου, Εμπό, Ντιόγκο, Λαδακης, Ρομεου, Κάσες, Μπαικαρά, Τζανής, Ιγκορ

Ωρα 16:57 Ελάχιστος κόσμος στο αχανές Παγκρήτιο. Μπορεί να είναι και χίλια άτομα βαριά – βαριά, αλλά μοιάζουν σα να είναι δέκα σε τόσο μεγάλο στάδιο.

Ωρα 17:04 Αποσύρθηκαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν τα… κλιματιστικά

Ωρα 17:06 Δυο αγώνες έχουν ξαναγίνει εδώ για την Σούπερ Λίγκα ανάμεσα στις δυο ομάδες. Τον έναν τον κέρδισε ο Εργοτέλης με το βαρύ 4-0 αλλά στον άλλον έφυγε νικητής ο Πανθρακικός

Ωρα 17:09 Ετοιμες για την επίσημη είσοδο οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Μες στα προβλήματα ο Πανθρακικός, που κατεβαίνει στον αγώνα χωρίς κεντρικό αμυντικό!

Ωρα 17:12 Διαιτητής του αγώνα ο κ. Δελφάκης με βοηθούς τους Μπάλτα και την Χρύσα Κουρομπίλια, πουως γνωστόν σπούδασε στην Κομοτηνή, ξεκίνησε την διαιτητική της σταδιοδρομία από τον Σύνδεσμο Έβρου και έχει παίξει ποδόσφαιρο και στην Ροδόπη 87

Ωρα 17:15 Ο Πανθρακικός στη σέντρα . Αρκετές οι απουσίες κυρίως για τους φιλοξενούμενους.

1′  Έναρξη αγώνα

3′ Σουτ ο Μπουχαλάκης αουτ. Νωρίτερα το πρώτο του κόρνερ κέρδισε ο Πανθρακικός αλλά περασε ενεκμετάλλευτο

12′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοολλλ!!!! Ο Τζανής υστερα από ωραίο πλασέ σκόρερ. Εκπληκτικό 1-2 του Τζάνη με τον Κάσες, ο Έλληνας επιθετικός από πλεονεκτική θέση θα νικήσει τον Αθανασίου και θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Πανθρακικού. Εργοτέλης – Πανθρακικός 0-1.

15′ Ο Πανθρακικος σκοραρε ενω το παιχνιδι δεν  εδειχνε κατι τετοιο. Σημασία έχει ότι παίρνεοι κεφάλι πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο

23′  Κεφαλιά του Μπαντιμπανγκά, ο Σέρεμετ μπλοκάρει εύκολα

26′ Τεράστια ευκαιρία για τον Εργοτέλη να ισοφαρίσει, ο Μπουχαλάκης από πολύ κοντά θα… καταφέρει να στείλει την μπάλα πολλά μέτρα άουτ!

29′ Αποβολή για τον Εμπό!!! Τρομερά χαζή ενέργεια από τον στόπερ του Πανθρακικού, που σηκώνει πολύ ψηλά το πόδι του και γκρεμίζει τον Βερπακόφσκις,  ο διαιτητής θα του δείξει την κόκκινη κάρτα!

40′  Τρομερή επέμβαση του Μπαϊκακρά πάνω στην γραμμή σε σουτ του Ρέντζα. Δυσκολα τα πραγματα με τον Πανθρακικο που παιζει εδω και δεκα λεπτα με 10 παιχτες

43′  Εκτέλεση φάουλ ο Κάσες, σουτάρει δυνατά αλλα μπλοκάρει ο Αθανασίου.

45′  Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος

45+1′ Γκολ για τον Εργοτέλη με τον Βερπακόφσις. Οι Θρακιωτες διαμαρτύρονται, καθώς υπήρχε παίκτης τους στο έδαφος, αλλά οι Κρητικοί δεν σταμάτησαν το παιχνίδι. Εργοτέλης – Πανθρακικός 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ωρα 18:04 Λήξη ημιχρόνου. Ο Πανθρακικος δε μπορεσε να κρατησει το αποτελεσμα μεχρι το τελος του ημιχρονου και τα πραγματα δυσκολευουν πολυ μια και παιζει με 10 παιχτες απο το 30 υστερα απο την αποβολη του Εμπο που σημερα επαιζε στοπερ!!! Για να δουμε αν θα πραγματοποιησει αλλαγες ο Ακης Μαντζιος στην αμυνα του Πανθρακικου.

Ωρα 18:23 Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο. Αλλαγή για τον Πανθρακικό, μέσα ο Σλιοπίδης έξω ο σκόρερ του τέρματος του Πανθρακικού Τζάνης. Αλλαγή και για τον Εργοτέλη, μεσα ο Καρντόσο έξω ο Αναστασάκος

46′  Εναρξη του δεύτερου μέρους

47′ Σουτ του Πελέ, δεν ανησυχεί τον Σέρεμετ

50′  Οχιιιι. Δοκάρι για τον Πανθρακικό με τον Ιγκόρ, μετά από από ενέργεια του Κάσες . Προσπαθεί ο Πανθρακικός έστω και με 10

55′ Αλλαγή για τον Εργοτέλη μέσα ο Ρομάνο αντί του Μπουχαλάκη

58′  Γκολ  για τον Εργοτέλη με τον Ρομάνο λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα. Εργοτέλης Πανθρακικός 2-1

61′  Ωραία συνεργασία Ιγκόρ και Κάσες, ο Αθανασίου διώχνει σε κόρνερ. Ο Πανθρακικός προσπαθεί να αντιδράσει.

65′ Ο Άκης Μάντζιος βάζει στο παιχνίδι τον Ζεκίνια στην θέση του Λαδάκη. Για να δούμε…

68′  Ωραίο σουτ ο Ρομέου έξω από την μεγάλη περιοχή λίγο άουτ

72′  Δυνατό συρτό σουτ από Πελέ , λίγο άουτ

77′ Αλλαγή για τον Εργοτέλη που ολοκληρώνει τις αλλαγές του. Εξω ο σκόρερ του πρώτου τέρματος της ισοφάρισης Βερμπακόφσκις μέσα ο Χαντί.

78′ Σουτ από πολύ πλάγια ο Ζεκίνια , λίγο άουτ

80′ Μπάσιμο από αριστερά ο Μπατιμπαγκά , αντί να πλασάρει μες στην περιοχή έψαξε την πάσα και έκοψαν οι αμυντικοί του Πανθρακικού

82′ Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ακης Μάντιος βάζει στο παχνίδι τον πρώην παίχτη του Εργοτέλη Νίκο Κατσικοκέρη έξω ο Ντενίς Μπαίκαρα

86′ Γκολ από θέση οφσάιντ ο Αναστασάκος , σωστά ακυρώθηκε. παραμένει το 2-1 για τον Εργοτέλη

90′ Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά, τέσσερα τα λεπτά τον καθηστερήσεων

90+2′  Γκολ για τον Εργοτέλη από πολύ ωραία προβολή του Διαμαντάκου που δέχτηκε και κίτρινη κάρτα διότι πανηγύρισε βγάζοντας την μπλούζα.  Εργοτέλης-Πανθρακικός 3-1

90+4′ Ληξη του αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα: Εργοτέλης – Πανθρακικός 3-1. Ο Εργοτέλης ανεβαίνει στου 17 βαθμούς ο Πανθρακικός παραμένει στους 14 και υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στο ΔΑΚ Κομοτηνής τον Ολυμπιακό