Bαθμολογική ανάσα για την Άουγκσμπουργκ του Βλαχοδήμου

Ανταπόκριση από την Αθηνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης

–  Από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας του γερμανικού πρωταθλήματος αποσπάστηκε η Άουγκσμπουργκ του Παναγιώτη Βλαχοδήμου μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Μάιντζ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Χαν που άνοιξε το σκορ στο 26΄και στο τρίτο λεπτό της επανάληψης έκανε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι, το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσούπο – Μοτίνγκ δέκα λεπτά αργότερα. Στο 88’ ο Βέτκλο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με το διπλό απέδρασε και η Βόλφσμπουργκ του τραυματία Αντελίνο Βιεϊρίνια από τη Φρανκφούρτη επικρατώντας με 1-2 της τοπικής Άϊντραχτ.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής στη Μπουντεσλίγκα έχουν ως εξής:

Ντόρτμουντ – Στουτγκάρδη 6-1 (19′ Παπασταθόπουλος, 22′ Ρόις, 54′, 56′ και 72′ Λεβαντόβσκι, 81′ Ομπαμεγιάνγκ / 13′ Χαγκουί)
Νυρεμβέργη – Φράιμπουργκ 0-3 (57′ Κλάους, 79′ Νταρίντα, 88′ Μεχμέντι)
Χόφενχαϊμ – Μπάγερν 1-2 (34′ Σέλε / 39′ Μάντζουκιτς, 75′ Τόμας Μίλερ)
Αμβούργο – Γκλάντμπαχ 0-2 (22′ και 63′ Μαξ Κρούζε)
Μπράουνσβαϊγκ – Λεβερκούζεν 1-0 (81′ Κουμπελά)
Χέρτα – Σάλκε 0-2 (26′ Σαλάι, 90′ Ντράξλερ)
Φρανκφούρτη – Βόλφσμπουργκ 1-2 (35′ Μάιερ / 2′ αυτ. Άντερσον Μπάμπα, 82′ Άρνολντ)
Άουγκσμπουργκ – Μάιντς 2-0 (26′ και 48′ Χαν