Super League Live: Πανθρακικός – Αστέρας Τρίπολης 1-1 και Λεβαδειακός – Skoda Ξάνθη 2-0 (τελικά αποτελέσματα)

Μεταδίδουν οι Βαγγέλης Μαγκώνης, Δημήτρης Μπακιρτζής και Μελίνα Ντισλιάν

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στους δύο αγώνες των ομάδων της Θράκης στην Super League. Στο ΔAK Κομοτηνής βρίσκονται οι Βαγγέλης Μαγκώνης και Δημήτρης Μπακιρτζής και μεταδίδουν, ενώ παράλληλα η Μελίνα Ντισλιάν μας ενημερώνει για την εξέλιξη στο παιχνίδι Λεβαδειακός – Skoda Ξάνθη που διεξάγεται στην Λειβαδιά.

Καλησπέρα. Οι δυο αγώνες διεξάγονται ταυτόχρονα, με ώρα έναρξης στις 17:15 και θα υπάρχει παράλληλη ενημέρωση από αυτήν εδώ την ανάρτηση και για τα δύο παιχνίδια.

Αναλυτικά οι συνθέσεις στα παιχνίδια Πανθρακικού και Ξάνθης:

Η ενδεκάδα του Πανθρακικού: Σερεμέτ, Παπαγεωργίου, Τζάνης, Ίγκορ, Σαρακατσάνος, Λαδάκης, Χρήστου, Κάσες, Μπαϊκαρά, Εμπόου, Ρομέου.

Η ενδεκάδα του Αστέρα Τρίπολης: Χερνάντεζ, Πιπίνης, Κοντοές, Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Εντό, Ουσέρο, Μουνάφο, Ντε Μπλάσις, Μπαράλες, Ναβάρο.

Οι 11 της Ξάνθης:  Κυριακίδης, Παϊτο, Γούτας, Μαρίν, Φλίσκας, Μπέρτος, Βάλλας, Σολτάνι, Ντιέ, Σολάρι, Κάλβο

Oι 11 του Λεβαδειακού:  Πρζιρόβσκι, Μουλόπουλος, Λυκογιάννης, Γεωργίου, Μάγκας, Μανόλο, Κονέ, Ροτζέριο, Μάντζιος, Κάντζι, Γιάντσης

Έναρξη στους αγώνες Πανθρακικού και Ξάνθης.

5′ Γκοοοολ για τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή. Λάθος απομάκρυνση του Πιπίνη, η μπάλα στρώθηκε στον Τζάνη, που άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Πανθρακικός-Αστέρας Τρίπολης 1-0

7′ Πολλή καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό στο ματς με την Ξάνθη, με τον Κάντζι να αστοχεί απέναντι από τον Κυριακίδη.

12΄ Οφσάιντ ο Ντε Μπλάσις στην πρώτη οργανωμένη επιθετική ενέργεια του Αστέρα.

16′ Πρώτη στιγμή που η Ξάνθη φαίνεται απειλητική, ο Μαρέν πάτησε περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα για τον Κάλβο ο οποίος έκανε κακό σουτ, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

17΄ Κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι στον Εντό της Τρίπολης.

20′ Ωραίο σουτ του Κάλβο από μακριά, διώχνει σε κόρνερ ο Πρζιρόβσκι με υπερένταση.

21΄ Καλό σουτ του Ρομέου, κοντράρει στον Γκοϊάν. Πιέζει ο Πανθρακικός και για δεύτερο γκολ.

22′ Νέο σουτ του Κάντζι για τον Λεβαδειακό που βγήκε από δεξιά τώρα στη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

25΄ Κεφαλιά του Μπαράλες, η μπάλα άουτ. Η καλύτερη ευκαιρία της Τρίπολης μέχρι στιγμής.

26΄ Χαμένη ευκαιρία για τον Πανθρακικό με τον σκόρερ Τζάνη. Σέντρα του Παπαγεωργίου από τα δεξιά, εξ επαφής η κεφαλιά του Τζάνη εξουδετερώθηκε από τον Χερνάντεζ.

32′ Δυνατό σουτ στην κίνηση από τον Ντιέ, φεύγει ψηλά η μπάλα.

33΄ Αδύναμο σουτ του Ουσέρο στα χέρια του Σέρεμετ.

35′ Γκολ για τον Λεβαδειακό απέναντι στην Ξάνθη. Ο Μουλόπουλος έκανε ωραίο ανέβασμα από δεξιά, πραγματοποίησε σέντρα την οποία αξιοποίησε με το κεφάλι ο Μάντζιος, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Κυριακίδη. Λεβαδειακός-Ξάνθη 1-0

40΄ Επικίνδυνη φάση για τους γηπεδούχους. Ο Ντε Μπλάσις βρέθηκε στην περιοχή του Πανθρακικού, αλλά μπερδεύτηκε και δεν έκανε καν τελική προσπάθεια. Στη συνέχεια της φάσης ο Κάσες πάει ν΄ απομακρύνει, όμως η προσπάθειά του κοντράρει στον Ντε Μπλάσις. Η μπάλα… ξύνει το δοκάρι και καταλήγει έξω.

41′ Πρόβλημα στον δεξί μηρό αντιμετωπίζει ο Βάλλας.

42΄ Νέα μεγάλη απόκρουση από τον Χερνάντες σε φάουλ του Κάσες.

45΄ Νέα μεγάλη επέμβαση από τον Χερνάντες σε φάουλ του Κάσες. Εκτελεί απευθείας ο Κάλβο, ο Πρζιρόβσκι μπλοκάρει σταθερά.

45΄+1΄ Κεφαλιά του Ρομέου, μπλοκάρει ο Χερνάντεζ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου και στα δύο παιχνίδια των ομάδων της Θράκης. Πανθρακικός-Αστέρας Τρίπολης 1-0 με τέρμα του Τζάνη από το 5ο λεπτό και Λεβαδειακός-Ξάνθη 1-0 με σκόρερ τον Μάντζιο στο 35ο λεπτό.

46′ Αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Σπύρο Βάλλα να αποχωρεί από το παιχνίδι λόγω τραυματισμού και τη θέση του να παίρνει ο Χοσέμι.

48΄ Καλή ευκαιρία για τον Αστέρα, με τον Μπαράλες να πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά η μπάλα να καταλήγει άουτ.

51′ Λάθος του Μουλόπουλου που πήγε να εκμεταλλευτεί ο Σολάρι, κερδίζει τελικά κόρνερ.

52΄ Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Ντε Μπλάσις. Η σέντρα του Μουνάφο από τα αριστερά βρήκε τον Μπαράλες στην περιοχή του Πανθρακικού, με την κεφαλιά του να έχει αποδέκτη τον Ντε Μπλάσις που με αριστερό, κοντινό, σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Σέρεμετ.

52′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ! Σέντρα του Κάλβο, ο Μανόλο διώχνει τη μπάλα με το χέρι προ του Σολάρι και ο Αρετόπουλος δείχνει το σημείο του πέναλτι.

53′ ΑΟΥΤ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΟΛΑΡΙ!!!!!

57΄ Αλλαγή για τον Αστέρα. Πιπίνης έξω, μέσα ο Ουρτάδο.

58′ Γκολ για τον Λεβαδειακό. Κούρσα του Γιάντση από δεξιά με τον Χοσέμι να τον ακολουθεί, ο μέσος του Λεβαδειακού έβγαλε τη σέντρα, ο Κυριακίδης έδιωξε αλλά ο Ροτζέριο αφύλακτος από κοντά, έσπρωξε τη μπάλα στο δίχτυα. Λεβαδειακός-Ξάνθη 2-0

59΄ Κίτρινη κάρτα στον Σαρακατσάνο για χέρι.

60′ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό με τον Γιάντση να αποχωρεί και να παίρνει τη θέση του ο Βασιλείου.

60΄ Γκολ. Ισοφαρίζει ο Ουσέρο για την Τρίπολη. Απίστευτο γκολ του Ουσέρο, του οποίου η εκτέλεση φάουλ κατέληξε στο “Γ” της εστίας του Σέρεμετ. Πανθρακικός-Αστέρας Τρίπολης 1-1

63′ Αποβολή για τον Πανθρακικό. Ο Σαρακατσάνος κράτησε τον Ναβάρο και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

70′ Πρώτη αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Ντιόγκο πήρε τη θέση του Ιγκόρ.

72′ Δοκάρι για τη Ξάνθη. Η κεφαλιά του Ράνου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

78′ Αποβολή και για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Γκοϊάν αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Πλέον και οι δύο ομάδες παίζουν με ένα παίχτη λιγότερο.

79′ Αλλαγή για την Skoda Ξάνθη. O Σουάρες αντικαθιστά τον Κάλβο

79′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό στο εξ επαφής σουτ του Ρομέου που έδιωξε ο Ερνάντες

83′ Και άλλο δοκάρι για τη Ξάνθη! Η μπάλα φτάνει μέσα στην περιοχή στον Σολτάνι που πιάνει το μονοκόμματο σουτ με το οποίο την στέλνει στην ρίζα του δεξιού δοκαριού.

85′ Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. O Κουρμπέλης αντικαθιστά τον Μουνάφο

85′ Αλλαγή για το Λεβαδειακό. O Σαγκινέτι αντικαθιστά τον Μάγκα

90‘ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στην Κομοτηνή.

90‘ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων στη Λιβαδειά.

90′ + 3′ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Σκέμπης πήρε τη θέση του Μάντζιου.

90′ + 3′ Λήξη του αγώνα στην Κομοτηνή. Ο Πανθρακικός αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

90′ + 5′ Λήξη του αγώνα στη Λιβαδειά. Η Ξάνθη γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον Λεβαδειακό.