ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ο θρίαμβος της Ασπίδας επί του ΓΑΣ στην παράταση και η βαθμολογία στο πρωτάθλημα Εφήβων

Ανταπόκριση από Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Πλώρη για την κατάκτηση του τίτλου στο πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, τουλάχιστον στο όμιλο της Θράκης, έβαλε η ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης μετά την νίκη της με 73-88 στην παράταση επί του ΓΑΣ στην Κομοτηνή.

Διατηρήθηκε έτσι αήττητη στην κορυφή αφήνοντας μετά από πέντε αγωνιστικές στην δεύτερη θέση το ΓΑΣ, που είχε την πρώτη του απώλεια και μάλιστα εντός έδρας. Αυτό ήταν το μόνο ματς για το πρωτάθλημα Εφήβων που προγραμματίστηκε για αυτό το Σαββατοκύριακο.

Οι έφηβοι της Ασπίδας έτρεξαν ένα εξτρά πεντάλεπτο 20-5 παίρνοντας αυτήν την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι από το ξεκίνημα και το πρώτο δεκάλεπτο εξασφάλισαν διψήφια διαφορά πόντων και την διατήρησαν μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο.

Ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά, οδήγησε το ματς στην πεντάλεπτη παράταση αλλά δεν μπόρεσε να έχει συνέχεια στην αντεπίθεση αυτή.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 73-88 (παρ, 68-68 κ.δ.)
Τα δεκάλεπτα: 11-23, 32-41 (ημίχρονο), 44-53, 68-68 (κανονική διάρκεια), 73-88 (παράταση)