Πρόκριση χάρη στον Καζάκη για την Καλλονή

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Μελίνα Ντισλιάν

–  Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε το απόγευμα της Πέμπτης η Καλλονή, που την οφείλει εν πολλοίς στο τέρμα που πέτυχε ένας Θρακιώτης, ο πρώην παίκτης της Ξάνθης και του Πανθρακικού και καταγόμενος από τον Ίασμο Ροδόπης Βλάσης Καζάκης.

Η ομάδα του Μαντζουράκη αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της με τον Πιερικό, ωστόσο πήρε το εισιτήριο, χάρη στη νίκη της με 2-1 σκορ από το πρώτο ματς.

Ο σύλλογος της Μυτιλήνης προηγήθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μανούσου στο 19′, ενώ διπλασίασε τα τέρματα του λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου με τέρμα του Καζάκη.

Η Καλλονή στο πρώτο ημίχρονο πάντως είχε αρκετές ακόμα ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά της, ωστόσο δεν τις αξιοποίησε και αντί να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, εν τέλει ισοφαρίστηκε στο δεύτερο μέρος.

Ο Μπρίτι στο 48΄μείωσε για τον Πιερικό, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 68′ με σουτ μέσα από την περιοχή.