To πρόγραμμα της Β’ Εθνικής για Ασπίδα Ξάνθης, Κύκλωπες και Δημοκρίτειο

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Λεωνίδας Κάλφας

–  Πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της Ομοσπονδίας Χειροσφαίρισης Ελλάδος η κλήρωση των αγώνων του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας χάντμπολ των ανδρών, με τις ομάδες της Θράκης (Ασπίδα Ξάνθης, Δημοκρίτειο Κομοτηνής, Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης) να τοποθετούνται στον πέμπτο από τους έξι ομίλους.

Συνολικά, προβιβάζονται τέσσερις ομάδες στην Α2 της περιόδου 2014-15. Οι ομάδες που θα καταλάβουν την δεύτερη θέση στον 1ο,2ο και 3ο όμιλο θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε αγώνες μπαράζ σε ουδέτερη έδρα με σύστημα ένας προς όλους σ’ ένα γύρο. Η πρώτη ομάδα της κατάταξης αυτών των αγώνων μαζί με τις ομάδες που θα καταλάβουν την πρώτη θέση στον 1ο, 2ο και 3ο όμιλο θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε αγώνες κατάταξης σε ουδέτερη έδρα με σύστημα ένας προς όλους σ’ ένα γύρο, με τις δύο πρώτες ομάδες αυτών των αγώνων να παίρνουν το εισιτήριο για την Α2 της σεζόν 2014-15, όπου και θα τοποθετηθούν στον πρώτο όμιλο.

Με τον ίδιο τρόπο, οι ομάδες που θα καταλάβουν την δεύτερη θέση στον 4ο, 5ο και 6ο όμιλο θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε αγώνες μπαράζ σε ουδέτερη έδρα με σύστημα ένας προς όλους σ’ ένα γύρο. Η πρώτη ομάδα της κατάταξης αυτών των αγώνων μαζί με τις ομάδες που θα καταλάβουν την πρώτη θέση στον 4ο, 5ο και 6ο όμιλο θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε αγώνες κατάταξης σε ουδέτερη έδρα με σύστημα ένας προς όλους σ’ ένα γύρο, με τις δύο πρώτες ομάδες αυτών των αγώνων να παίρνουν το εισιτήριο για την Α2 της σεζόν 2014-15, όπου και θα τοποθετηθούν στον δεύτερο όμιλο.

Αναλυτικά, το πλήρες πρόγραμμα του 5ου ομίλου της Β’ Εθνικής έχει ως εξής:

1η αγωνιστική (7/12)
Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Μ.Γ.Σ Πανσερραϊκός
Ασπίδα Ξάνθης-Ο.Λ.Α. Δράμας
Κύκλωπες-Προσοτσάνη

2η αγωνιστική (14/12)
Προσοτσάνη-Δημοκρίτειο Κομοτηνής
Ασπίδα Ξάνθης-Κύκλωπες
Ο.Λ.Α.Δράμας-Μ.Γ.Σ.Πανσερραϊκός

3η αγωνιστική (11/1)
Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Ασπίδα Ξάνθης
Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκός-Προσοτσάνη
Κύκλωπες-Ο.Λ.Α. Δράμας

4η αγωνιστική (18/1)
Ασπίδα Ξάνθης-Πανσερραϊκός
Κύκλωπες-Δημοκρίτειο Κομοτηνής
ΟΛ.Α. Δράμας-Προσοτσάνη

5η αγωνιστική (25/1)
Δημοκρίτειο Κομοτηνής-ΟΛ.Α. Δράμας
Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκός-Κύκλωπες
Προσοτσάνη-Ασπίδα Ξάνθης

6η αγωνιστική (1/2)
Πανσερραϊκός-Δημοκρίτειο Κομοτηνής
ΟΛ.Α.Δράμας-Ασπίδα Ξάνθης
Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκός-Κύκλωπες

7η αγωνιστική (8/2)
Δημοκρίτειο-Προσοτσάνη
Κύκλωπες-Ασπίδα Ξάνθης
Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκός-ΟΛ.Α. Δράμας

8η αγωνιστική (15/2)
Ασπίδα Ξάνθης-Δημοκρίτειο Κομοτηνής
Προσοτσάνη-Μ.Γ.Σ.Πανσερραϊκός
ΟΛ.Α.Δράμας-Κύκλωπες

9η αγωνιστική (22/2)
Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκός-Ασπίδα Ξάνθης
Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Κύκλωπες
Προσοτσάνη-ΟΛ.Α. Δράμας

10η αγωνιστική (8/3)
ΟΛ.Α. Δράμας-Δημοκρίτειο Κομοτηνής
Κύκλωπες-Μ.Γ.Σ.Πανσερραϊκός
Ασπίδα Ξάνθης-Προσοτσάνη

 

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here