Live: ΓΑΣ Κομοτηνή – Εθνικός Αλεξανδρούπολης και Απόλλων Αρναίας – Ασπίδα Ξάνθης

Μεταδίδει από το Κλειστό Κομοτηνής ο Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στο μεγάλο θρακιώτικο ντέρμπι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ ανάμεσα στον ΓΑΣ Κομοτηνή και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, αλλά και την πρεμιέρα της Ασπίδας Ξάνθης που αντιμετωπίζει στην Αρναία τον τοπικό Απόλλωνα. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος είναι στο Κλειστό της Κομοτηνής και μεταδίδει…

Καλησπέρα από το Κλειστό της Κομοτηνής. Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα μπάσκετ και το ThrakiSportS εγκαινιάζει τις μεταδόσεις όλων των αγώνων και των τριών ομάδων της Θράκης για την Γ’ Εθνική. Κάθε εβδομάδα θα μεταδίδουμε ταυτόχρονα την εξέλικη σε όλα τα ματς, όμως σήμερα πρώτη αγωνιστική έχουμε το καλό οι δυο θρακιώτικες ομάδες να παίζουν αντίπαλες μεταξύ τους. Ο ΓΑΣ Κομοτηνή και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κοντράρονται στο Κλειστό της Κομοτηνής, ενώ η Ασπίδα Ξάνθης ταξιδεύει στην Χαλκιδική και παίζει με τον Απόλλωνα Αρναίας.

Ωρα 17:44  Λιγοστός κόσμος στο κλειστό της Κομοτηνής αυτή τη στιγμή, περίπου ένα τέταρτο πριν την έναρξη του ματς. Αξίζει να σημειωθεί ότι όλα τα ματς αρχίζουν στις 6.00 για τον Δ’ Όμιλο της Γ’ Εθνικής, εκτός από το ματς της Ασπίδας στην Αρναία που θα αρχίσει μισή ώρα αργότερα επειδή είχε κάτι άλλους αγώνες στο κλειστό νωρίτερα.

Ωρα 17:48 Το πρόγραμμα της πρεμιέρας στο τέταρτο όμιλο: Ευκαρπία – Ανατόλια, Τιτάνες Δράμας – Ιωνικός Ιωνίας, Μαντουλίδης – Αγία Βαρβάρα Καβάλας, Ακτή Ζέφυρος – ΜΕΝΤ, ΓΑΣ Κομοτηνή – Εθνικός Αλεξανδρούπολης και Απόλλων Αρναίας – Ασπίδα Ξάνθης.

Ωρα 17:53  Λίγος ο κόσμος στο κλειστό. Οο ομάδες θα ολοκληρώσουν σε λίγο το ζέσταμα. Στο μεταξύ, η Ασπίδα που έφυγε περίπου πριν τρεις ώρες από την Ξάνθη, βρίσκεται στην Αρναία. Η αποστολή περιμένει να τελειώσουν τα ματς που προηγούνται για να ξεκινήσει προθέρμανση. Υπενθυμίζεται ότι το ματς Αρναίας – Ξάνθης αρχίζει στις 18:30, ενώ το θρακιώτικο ντερπι ΓΑΣ – Εθνικού στις 18:00

Ωρα 17:57  Σημείωσαν τρία λεπτά οι διαιτητές. Πάμε για την έναρξη του αγώνα

Ωρα 17:59  Σε λίγο το τζάμπολ, πάμε στις πεντάδες

ΓΑΣ: Μασλαρινός, Ντίνας, Μακρής, Βέλη, Καδηρ

ΕΘΝΙΚΟΣ: Δουρδουλης, Ξένος, Νούλας, Τελούδης, Δαλχανίδης

Ωρα 18:03  Ξεκίνησε ο αγώνας. Πρώτο καλάθι ο Μακρής για τον ΓΑΣ

Ωρα 18:06  Δυνατό ξεκίνημα ο ΓΑΣ. Προηγείται 8-0 και τάιμ άουτ ο Εθνικός.

Ωρα 18:08  Να θυμίζουμε ότι διαιτητές είναι οι Δημάδης και Γιαννούλης του συνδέσμου Αν. Μακεδονίας.

Ωρα 18:09  Πρώτο καλάθι ο Εθνικός με τον Ξένο. Το σκορ όμως είναι ήδη 11-2 για τους Κομοτηναίος

Ωρα 18:11  Στο πεντάλεπτο σκορ είναι σε διψήφια διαφορά πόντων 14-4. Πολύ αγχωμένος ξεκίνησε ο Εθνικός την παρουσία του στην Γ’ Εθνική

Ωρα 18:15  Ο Εθνικός αρχίζει και γίνεται εύστοχος και με κάποια λάθη που γίνονται στις επιθέσεις του ΓΑΣ και το σκορ γίνεται 17-10 τρια λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Τάιμ άουτ ζητά ο Νεοκλής Λεμονίδης.

Ωρα 18:21  Επανεμφάνιση Κίμωνα Λεχουδη στην ομάδα του ΓΑΣ, 1:24″ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, σκορ 19-10 για τους Κομοτηναίος επί του Εθνικού

Ωρα 18:24  “Άδειες κερκίδες σε όλη την περιφέρεια είτε ειναί ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλλευ είτε είναι επαγγελματικός ή ερασιτεχνικός. Μονό καθίσματα βλέπεις. Ευχόμαι να αλλάξουν τα πράγματα”. Σχόλιο πριν λίγο στο facebook του υπεύθυνου Επικοινωνίας της ΠΑΕ Πανθρακικός που είναι στο Κλειστό της Κομοτηνής

Ωρα 18:25 Για όσους δεν το ξέρουν, ο Κυρλίδης δημοσιογραφικά την καριέρα του την ξεκίνησε καλύπτοντας αγώνες μπάσκετ. Στο κλειστό είναι ακόμα ο επίσης δημοσιογράφος αλλά πλέον και βοηθός προπονητή της ΑΕ Κομοτηνής Βασίλης Στοάκης. Είδαμε ακόμα και τον επιχειρηματία και βασικό στέλεχος της διοίκησης του ΓΑΣ Στεπάν Ματεοσιάν.

Ωρα 18:27  Τέλος πρώτου δεκαλέπτου. Σκορ δεκαλέπτου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 22-15. Μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τώρα οι 11 πόντοι για τον ΓΑΣ (11-0, 21-10).

Ωρα 18:31 Ένα 4-0 στα πρώτα δύο λεπτά αναγκάζει τον Στέφανο Βουτσά να πάρει και το δεύτερο τάιμ άουτ που δικαιούται στο πρώτο ημίχρονο. Σκορ στην Κομοτηνή: ΓΑΣ – Εθνικός 26-17.

Ωρα 18:33  Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το ματς στην Αρναία, άργησε να τελειώσει το προηγούμενο. Θα ξεκινήσει σε λίγο, αλλά ξέρουμε πεντάδα για την Ασπίδα: Δενδρινός, Οικονόμου, Λιβισιανός, Στεφανίδης, Κουτσογιάννης

Ωρα 18:37  Ο Εθνικός έχει γυρίσει σε άμυνα ζώνης αλλά οι λάθος επιθέσεις που έχει δεν του επιτρέπουν να πλησιάσει. Αντίθετα έχουμε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι 32-20, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ωρα 18:41  Τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Νεοκλής Λεμονίδης παίρνει και αυτός το δεύτερο τάιμ άουτ. Σκορ 32-23.

Ωρα 18:46  Τέλος ημιχρόνου στο Κλειστό της Κομοτηνής. Σκορ 38-26. Καλύτερος ο ΓΑΣ, πολλές λάθος επιθέσεις ο Εθνικός.  Λίγο πριν το τέλος είχαμε και την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (38-24).

Ωρα 18:52  Ο αγώνας της Ξάνθης, εξαιτίας της καθυστέρησης στη λήξη του αγώνα που προηγήθηκε. Σε λίγο θα αρχίσει μάλλον, μια ώρα μετά από τα υπόλοιπα ματς της κατηγορίας και μισή σε σχέση με την προγραμματισμένη του ώρα έναρξης

Ωρα 18:55  Και ο Σοφρώνης Παπούης, προπονητής της ΑΕ Κομοτηνής στο Κλειστό της Κομοτηνής. Αλλά και ο Γενικός Γραμματέας της ΕΚΑΣΑΜΑΘ Τάσος Χαραλαμπίδης.

Ωρα 18:57  Αξίζει πάντως να επισημάνουμε ότι το κλειστό Κομοτηνής είναι σε πολύ κακή κατάσταση. Τέσσερις από τις 15 λάμπες καμμένες, δεν λειτουργεί το ένα χρονόμετρο των 24 δευτερολέπτων, υπάρχουν καμμένα λαμπάκια στον φωτεινό πίνακα με αποτέλεσμα να μπερδεύονται οι θεατές

Ωρα 18:58  Μιας και είπαμε για θεατές. Δεν ξεπερνούν τα 200-250 άτομα. Περίπου δέκα οι οπαδοί των φιλοξενούμενων του Εθνικού

Ωρα 19:00  Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο στο Κλειστό Κομοτηνής ανάμεσα στον τοπικό ΓΑΣ και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Αρχίζει (επιτέλους) και η αναμέτρηση της Αρναίας ανάμεσα στον τοπικό Απόλλωνα και την Ασπίδα Ξάνθης. Θα τα μαθαίνετε όλα από εδω.

Ωρα 19:03  Συνεχίζει με άμυνα ζώνης ο Εθνικός. Πολλά όμως επιθετικά ριμπάουντ από τον ΓΑΣ που αποκτά δικαίωμα για δεύτερες επιθέσεις, αν και είναι άστοχος από τα 6,75.

Ωρα 19:05  Μένουν 6:56″ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και η διαφορά φτάνει στη μέγιστη τιμή των 19 ποντων (45-26). Δεν δείχνει να μπορεί να γυρίσει ο Εθνικός αυτό το παιχνίδι

Ωρα 19:08  Πρώτος πόντος του Λεχουδη νε βολή σκορ 44-28, 5:32 πριν το τελος

Ωρα 19:12  Πολύ κακό παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ 3 λεπτά πριν τη λήξη να είναι 6-4.

Ωρα 19:15  Τρίποντο για τον ΓΑΣ και το σκορ γίνεται 48-30, μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Τάιμ άουτ ο Εθνικος

Ωρα 19:17  Δυνατό ξεκίνημα για την Ασπίδα στην Αρναία. Τέλους πρώτου δεκαλέπτου με τους Ξανθιώτες να προηγούνται 15-21!

Ωρα 19:21  Με τρίποντο του Τελούδη από τα 8 μέτρα κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο Κλειστό της Κομοτηνής με σκορ 49-36 υπέρ του ΓΑΣ. 13 οι πόντοι της διαφοράς που θα κληθεί να καλύψει ο Εθνικός, αν θέλει να φύγει αυτός με το ροζ φύλλο αγώνος

Ωρα 19:24 Άμυνα ζώνης και ο ΓΑΣ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Πολλά επιθετικά ριμπάουντ από την ομάδα της Κομοτηνής.

Ωρα 19:28  Απομένουν 6:26″ πριν το τέλος και το σκορ είναι 53-38. Η διαφορά στους 15 πόντους και τώρα έχουμε τάιμ άουτ.

Ωρα 19:33  Πρώτη αποβολή για τον Κανδύλη του Εθνικού με πέντε φαουλ

Ωρα 19:38  Στην Αρναία, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Ασπίδα προηγείται 28-38!!!

Ωρα 19:43  Κόρνα γραμματείας και λήξη του αγώνα στο κλειστό της Κομοτηνής, που είχε χάσει το ενδιαφέρον του στο τέλος. Τελικό αποτέλεσμα στο ματς της πρεμιέρας: ΓΑΣ Κομοτηνή- Εθνικός Αλεξανδρούπολης 65-47

Ωρα 19:47  Λήξη ημιχρόνου στην Αρναία. Η Ασπίδα είναι με 12 πόντους μπροστά. Στα μισά της διαδρομής, έχουμε Απόλλων Αρναίας – Ασπιδα Ξάνθης 31-43

Ωρα 19:59  Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο στην Αρναία. Φυσικά θα μείνουμε στο live να σας μεταδόσουμε την εξέλιξη.

Ωρα 20:03  Στο μεταξύ τα φώτα κλείνουν στο κλειστό. Ευχαριστημένοι αποχωρούν από τον ΓΑΣ, όχι τόσο από την εμφάνιση αλλά από τη νίκη, μικρή απογοήτευση στον Εθνικό που δεν έδειξε κάτι σπουδαίο

Ωρα 20:07  Να πούμε ότι στο Κλειστό της Κομοτηνής ήταν και το Thraki Photo Agency, οπότε θα έχετε και πλήρες φωτορεπορτάζ από τον αγώνα πιο μετά. Και φυσικά, θα σας έχουμε αναλυτικό ρεπορτάζ από αυτό το παιχνίδι όσο και από εκείνο της Ασπίδας, που είναι σε εξέλιξη

Ωρα 20:14  Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκινά την τρίτη περίοδο η Ασπίδα. Πέντε λεπτά πριν το τέλος της, η διαφορά έχει εκροξευθεί  στους 23 πόντουτς. Η Ασπίδα προηγείται 34-57. Επιμέρους σκορ πενταλέπτου 3-14!!!

Ωρα 20:31  Τέλος τρίτης περιόδου. Η διαφορά έχει εκτοξευθεί. Αποτέλεσμα: 39-72

Ωρα 20:49  Ακόμα μεγαλύτερη η διαφορά και θρίαμβος για την Ασπίδα Ξάνθης στην πρεμιέρα της στην Αρναία. Τελικό αποτέλεσμα: Απόλλων Αρναίας – Ασπίδα Ξάνθης 51-90!!! Παρά έναν πόντο, στους 40 η διαφορά!!!

Κάπου εδώ ολοκληρώνεται η ζωντανή ενημέρωση για τους αγώνες της πρεμιέρας της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ. Επιβλητική εμφάνιση και νίκη για την Ασπίδα Ξάνθης στην Χαλκδική. Άνετη επικράτηση του ΓΑΣ Κομοτηνή, επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης που δείχνει να θέλει ακόμα δουλειά για να μπορέσει να σταθεροποιηθεί στην Γ’ Κατηγορία. Ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας. Αναλυτικά ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ σε λίγο….