Live από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – Απόλλων Σμύρνης 3-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από το Skoda Xanthi Arena ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στον αγώνα Skoda Ξάνθη – Απόλλων Σμύρνης για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο Skoda Xanthi Arena στα Πηγάδια και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Ποδοσφαιρικό απόγευμα με εξαιρετικά μεγάλη σημασία για την Ξάνθη το αποψινό. Ντεμπούντο του Μάουρερ σε εντός έδρας παιχνίδι, θέλει να διατηρήσει για την Ξάνθη το απόλυτο στην έδρα της. Δυο παιχνίδια μέχρι τώρα και δυο νικες απέναντι σε Ξάνθη και Άρη μετράει η Skoda, που ωστόσο δεν έχει και την καλύτερη δυνατή βαθμολογική συγκομιδή, αν και οφείλει κανείς να αναγνωρίσει ότι είχε δύσκολο πρόγραμμα με τέσσερα εκτός έδρας ματς, μεταξύ των οποίων σε Τούμπα με ΠΑΟΚ και Καραϊσκάκη με Ολυμπιακό.

Ωρα 17:40  Μάθαμε μόλις τις συνθέσεις των δύο ομάδων

SKODA ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Πάιτο, Χοσεμι, Γούτας, Μπαξεβανίδης, Ντε Γκουζμαν, Ντιε, Καλβο, Μάνταλος, Σολτάνι, Σολάρι

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ:Τόρβας, Διαμαντής, Δεληζήσης, Παπαζαχαρίας, Αργυρόπουλος, Ζουέλα, Κόρρμπος, Καμαρά, Φαρινόλα, Πετρόπουλος, Μπάρκογλου

Ωρα 17:48  Λίγος κόσμος στα Πηγάδια, αλλά απομένει μισή ώρα για την έναρξη του αγώνα

Ωρα 17:53  Αξίζει να σημειωθεί ότι η προϊστορία είναι συντριπτική υπέρ της Ξάνθης, που μετρά εννιά νίκες στην Ξάνθη έναντι δυο ισοπαλιών και καμιάς ήττας. Η τελευταία ισοπαλία από τα χρόνια του Ντέμη, δυο δεκαετίες πίσω.

Ωρα 17:59  Τον αγώνα θα διευθύνει ο Γιώργος Λιαχούδης του συνδέσμου Μακεδονίας, με βοηθούς τους Μερκενίδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και Καραβασίλη του Συνδέσμου Καβάλας. Τέταρτος διαιτητής είναι ο Φωτιάδης του Συνδέσμου Καστοριάς και παρατηρητής διαιτησίας ο Τεροβίτσας του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας.

Ωρα 18:04  Αίσθηση προκαλεί στους περισσότεερους η χρησιμοποίηση του Ζαρόπουλου ως βασικού. Είχε πλέξει το εγκώμιό του ο Μάουρερ στο ματς κυπέλλου με τον Ηρακλή, ας μην ξεχνιόμαστε.

Ωρα 18:08  Επίσημη είσοδος των δύο ομάδων με τους διαιτητές. Δεν πρέπει να ξεπερνούν τα χίλια άτομα οι θεατές

Ωρα 18:13  Πάμε για την έναρξη του αγώνα, δυο λεπτά πριν την προγραμματισμένη ώρα…

1′  Εναρξη του αγώνα

5′ Διακοπή στο ματς λόγω τραυματισμού του Δεληζήση

9′ Φάουλ απο δεξιά για την Ξάνθη με τον Κάλβο, επιθετικό φάουλ του Γούτα τελείωνει η φάση

12′ Γκολ ο Απόλλωνας. Ο Κόρμπος σκόρερ. Ο Φαρινόλα μπήκε στην περιοχή απο δεξιά μετα απο την μπαλιά του Μπάρκογλου, έσπασε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Κόρμπος που ακολουθούσε με δυνατό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα. Skoda Ξάνθη – Απόλλων 0-1

15′  Πάγωσε και ο Ράινερ Μάουρερ στο γκολ, λίγο μετά προσπάθησε πάντως να εμψυχώσει τους παίκτες του

19′ Kαλή στιγμή για την Ξάνθη. Κούρσα του Μπαξεβανίδη από δεξιά και σέντρα στη μικρή περιοχή, πρόλαβε ο Παπαζαχαρίας και απομάκρυνε προ του Σολάρι

25′ Γκολ ο Απόλλωνας. Ο Γκουέλα ο σκόρερ. Ο Φαρινόλα έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Πετρόπουλος έκανε την προβολή, η μπάλα κόντραρε, με τον Γκουέλα να παίρνει το… ριμπάουντ και να πλασάρει από κοντά για το 0-2.

27′  Σήκωσε Φλίσκα και Εστράντα ο Μάουρερ. Κάποιος από τους δυο θα είναι η πρώτη αλλαγή. Στους τρεις τελευταίους αγώνες δεν έχει πετύχει γκολ, τώρα επιτυγχάνει δύο σε λιγότερο από μισή ώρα.

32′ Γκοοοοοολ η Ξάνθη. Μειώνει σε 1-2 ο Κάλβο. Γκολάρα, για την ακρίβεια. Με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αφήνοντας άγαλμα τον Τζόρβα. Πρώτο γκολ του Κάλβο με την Ξάνθη, πανηγυρίζεται έξαλλα. Skoda Ξάνθη – Απόλλων 1-2

33′  Στην γειτονική Κομοτηνή ο Πανθρακικός έχει ανοίξει το σκορ και προηγείται του ΟΦΗ 1-0. Δείτε το live αυτού του αγώνα ΕΔΩ

34′  Σωτήριο τάκλιν του Χοσέμι μπροστά απο τον Πετρόπουλο που ηταν έτοιμος να σουτάρει απέναντι απο το Ζαρόπουλο

40′  Γκοοοοοολ η Ξάνθη. Ο Μάνταλος εκτελεί γήγορα ένα φάουλ με κοντινή πάσα, ο Σολτάνι μπαίνει μόνος μέσα στην περιοχή, πιάνει στον ύπνο την άμυνα του Απόλλωνα, δίνει στον Σολάρι που πλασάρει τον Τζόρβα και ισοφαρίζει. Μέσα σε οκτώ λεπτά, αλλά ζουν τα πάντα. Skoda Ξάνθη – Απόλλων 2-2!!!

42′  Ξανακάθονται στον πάγκο Εσντράντα και Φλίσκας. Αλλαξε γνώμη ο Μάουρερ, μετά την ανατροπή από την ομάδα του

45+1′  Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Χορταστικό ματς, με τέσσερα γκολ και φοβερή ανατροπή από την Ξάνθη. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Ξάνθιη – Απόλλων 2-2

46′ Εναρξη του δευτέερου ημιχρόνου με αλλαγή για την Ξάνθη. Εξω ο Ντε Γκουζμάν, μέσα ο Φλίσκας.

51′  Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά για σκληρό μαρκάρισμα στον Ντιέ. Την απευθείας κόκκινη θα έπρεπε να δει ο παίκτης του Απόλλωνα, καθώς πήγε με τα δυο πόδια στον αντίπαλό του. Κίτρινη και στο Φαρινόλα για διαμαρτυρία.

52′  Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Χατζηζήσης, εξώ ο Αργυρόπουλος.

53′  Καλή στιγμή για την Ξάνθη με τον Σολάρι να πιάνει την κεφαλιά απο το πέναλτι και να φευγει άουτ

59′ Πολύ καλύτερη η Ξάνθη στο δεύτερο ημίχρονο, πιέζει τον Απόλλωνα και ψάχνει το 3ο γκολ για την ανατροπή

70′ Σουτ του Μάνταλου, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

71′ Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Ρούμπεν Σουάρες Εστράδα αντί του Ντιέ.

74′ Κίτρινη κάρτα στον Διαμάντη για μαρκάρισμα στον Μπαξεβανίδη.

78′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Γκουέλα γύρισε στον Κόρμπο, αυτός άφησε στον Πετρόπουλο, που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ζαρόπουλου.