Live από την Πιερία: Νίκη Αιγινίου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-3 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει ο Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στον αγώνα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με τη Νίκη Αιγινίου για την πρώτη αγωνιστική του Λιγκ Καπ, που διεξάγεται στο Αιγίνιο και αποτελεί την πρεμιέρα του Εθνικού σε επίσημες διοργανώσεις για την φετινή περίοδο. Ο Ζαχαρίας Μπαλτζής παράλληλα μεταδίδει τι γίνεται και στους άλλους αγώνες της διοργάνωσης.

Καλησπέρα. Πρεμιέρα επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων για τον Εθνικό. Είναι για το Λιγκ Καπ με τη Νίκη Αιγινίου, μια ομάδα που είχε νικήσει ο0 Εθνικός και στα δυο φιλικά που έπαιξαν πριν από τρεις εβδομάδες στην Αλεξανδρούπολη, αλλά από την οποία είχε ηττηθεί πέρυσι τέτοιες μέρες, στον μόνο αγώνα που έχουν δώσει μεταξύ τους για την ίδια διοργάνωση. Θα δούμε μαζί την εξέλιξη στο παιχνίδι αυτό αλλά παράλληλα θα σας ενημερώνουμε και για τα άλλα παιχνίδια του Λιγκ Καπ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πέρα από τον αγώνα Νίκης Αιγινίου – Εθνικού Αλεξανδρούπολης, για τον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης θα διεξάγεται την ίδια ώρα και η αναμέτρηση ανάμεσα στους δύο αιωνίου της Θεσσαλονίκης Άρη και ΠΑΟΚ. Μετά τα νέα επεισόδια που είχαμε στην Αθήνα αλλά και τις άδειες που δεν έδωσε η Περιφέρεια Αττικής για τους αγωνιστικούς χώρους, αναβλήθηκαν οι αναμετρήσεις του δεύτερου ομίλου Παναθηναϊκός – ΑΕΚ και Κηφισιά – Ολυμπιακός.

Στον τρίτο όμιλο του Βραχατίου, πριν λίγο ο Φοίνικας Σύρου κέρδισε με 3-0 σετ την Παναχαϊκή (25-11, 25-18, 15-19). Ακολουθεί το παιχνίδι του Παμβοχαϊκού με την Λαμία. Θα σας ενημερώνουμε και για αυτά τα παιχνίδια, κυρίως όμως για το ματς του Εθνικού που μόλις αρχίζει. Πάμε στην μετάδοσή μας, όπου διευκρινίζουμε ότι θα  αναφέρεται πρώτη η γηπεδούχος ομάδα της Νίκης…

1ο σετ: 1-6, 1-7, 2-8 (ιδανικό ξεκίνημα για τον Εθνικό και διαφορά έξι πόντων στο πρώτο τεχνικό τάϊμ άουτ), 4-8, 6-8, 7-9, 8-10, 9-10, 10-11, 11-11, 11-12, 13-12, 13-14, 15-14, 15-15, 16-15, 18-16 (ανέτρεψε την κατάσταση η Νίκη και με ένα σερί 16-8 προηγείται στο δεύτερο τεχνικό τάϊμ άουτ), 19-17, 20-20, 22-21, 22-22, 22-24, 22-25 και τέλος του πρώτου σετ που κατακτά ο Εθνικός σε 26 λεπτά.

Την ίδια ώρα, στο άλλο ματς του ομίλου, ο Άρης με 25-19 κατέκτησε το πρώτο σετ και προηγείται με 1-0 του ΠΑΟΚ.

2ο σετ: 4-0, 6-4, 8-6 (αυτή τη φορά φτάνει πρώτη η Νίκη Αιγινίου στο πρώτο τεχνικό ταϊμ άουτ, με μειωμένη όμως διαφορά σε σχέση με το ξεκίνημά της), 10-10, 12-13, 13-15, 14-17, 15-18 (με τρεις πόντους μπροστά ο Εθνικός στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ άουτ του σετ), 17-20, 18-20, 18-21, 21-21, 23-25 και τέλος του δεύτερου εξαιρετικού ενδιαφέροντος στην διακύμανση δεύτερου σετ που κατακτά ξανά ο Εθνικός σε 29 λεπτά.

Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε τον Άρη σε 1-1, κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 23-25 σε 30 λεπτά.

3ο σετ: 5-2, (χάθηκε για λίγο η σύνδεσή μας και η ενημέρωση από το Αιγίνιο, αλλά η επιστροφή μετά την αποκατάσταση του προβλήματος φέρνει τον Εθνικό μπροστά)  12-13, 13-14, 15-15, (συνεχίζονται τα προβλήματα στην επικοινωνία μας) 18-20, 19-22,  20-24, 21-24, 21-25 σε 25 λεπτά και τέλος του αγώνα με τον Εθνικό να κερδίζει σχετικά εύκολα με 3-0 τη Νίκη Αιγινίου και να κάνει το πρώτο τρίποντο στην διοργάνωση του Λιγκ Καπ, ξεκινώντας με το δεξί.

Την ίδια ώρα, ο ΠΑΟΚ πήρε και το τρίτο σετ με 18-25 και προηγείται 2-1 του Άρη. Στο βραχάτι, Παμβοχαϊκός – Λαμία βρίσκονται στο 1-1. Θα κρατήσουμε ανοιχτό το live για να σας ενημερώνουμε για την εξέλιξη και σε αυτούς τους αγώνες.

Ωρα 21:44  Τέλος των σημερινών αγώνων. Στο άλλο ματς του ομίλου του Εθνικού, ο ΠΑΟΚ τελικά κέρδισε με 1-3 σετ τον Αρη (25-19, 23-25, 18-25, 23-25). Στα ματς του ομίλου του Βραχατίου, ο Φοίνικας Σύρου νίκησε την Παναχαϊκή με 3-0 σετ (25-11, 28-18, 25-19) και ο Παμβοχαϊκός ηττήθηκε από την Λαμία με 1-3 (25-19, 21-25, 21-25, 23-25). Υπενθυμίζεται ότι οι αγώνες ΑΕΚ-Παναθηναϊκού και Κηφισιάς-Ολυμπιακού αναβλήθηκαν μετά από τα πρωινά γεγονότα στην Αθήνα. Αναλυτικό ρεπορτάζ για τη νίκη του Εθνικού σε λίγο…