Live από τα Χανιά: Πλατανιάς – Πανθρακικός 1-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Κρήτη ο Λάζαρος Φιλιππίδης

– Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στον Πλατανιά και τον Πανθρακικό για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, που διεξάγεται στο Δημορικό Γήπεδο Περιβολίων. Ο ανταποκριτής μας στην Κρήτη Λάζαρος Φιλιππίδης μεταδίδει…

Καλησπέρα. Θα παρακολουθήσουμε μαζί ζωντανά τον αγώνα Πλατανιά – πανθρακικού, ιδιαίτερα κρίσιμου και για τις δύο ομάδες, για την έκτη αγωνιστική της Σούπερ Λιγκας. Ειναι η τέταρτη έξοδος για την ομάδα της Κομοτηνής, που μετρά μια ήττα στο “Ελ Θράκικο” της Ξάνθης και δυο ισοπαλίες με Πανιώνιο και Λεβαδειακό. Ωστόσο αν κερδίσει, θα δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στο μέλλον της συνεργασίας του Πλατανιά με τον Μαρίνο Ουζουνίδη, η σχέση των οποίων έχει κλειδωνιστεί εξαιτίας των κακών αποτελεσμάτων αλλά και των διαμαρτυριών των οπαδών του Πλατανιά.

Ωρα 16:25  Νεφελώδης ο καιρός στα Χανιά με θερμοκρασία που ξεπερνά όμως τους 30 βαθμούς κελσίου και αρκετή υγρασία, συνθήκες σίγουρα δύσκολες για τους ποδοσφαιριστές.

Ωρα 16:29  Μόλις έγιναν γνωστές οι ενδεκάδες. Πάμε να τις δούμε

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Γιωργαλλίδης, Φαΐσκα, Ζουμπουλάκης, Φερνάντες, Ράφαελ, Αγκιλέρα, Τετέ, Κατάι, Ναζλίδης, Γουνδουλάκης, Τόρες.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο, Μίκουλιτς, Ζος, Μπαϊκαρά, Λαδάκης, Εμπό, Κάσες, Ρομέου, Ιγκόρ.

Ωρα 16:35  Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο Χρήστος Μήτσιος από τον Σύνδεσμο Ηπείρου. Βοηθοί του είναι οι Γιώργος Πασχάλης, επίσης, από τον Σύνδεσμο Ηπείρου και Βασίλης Καμπούρης του Συνδέσμου Ευβοίας.

Ωρα 16:41  Στον πάγκο για τον Άκη Μάντζιο είναι οι Κουτσόπουλος, Καθάριος, Κατσικοκέρης, Πόποβιτς, Τζάνης, Ζεκίνια, Χρήστου. Στον πάγκο για τον Μαρίνο Ουζουνίδη, υποψήφιες αλλαγές είναι οι Περιστερίδης, Στόλερ, Γιακουμάκης, Ιντζίδης, Σιώπης, Δημήτρης και Μπέλιτς.

Ωρα 16:47  Διπλάσιους βαθμούς έχει ο Πανθρακικός από τον Πλατανιά, οκτώ έναντι τεσσάρων. Η ομάδα της Κρήτης δεν έχει ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα, έχει όμως τέσσερις ισοπαλίες και οι τρεις ήταν εδώ, στα Χανιά. Είναι στην προτελευταία θέση, μαζί με τον έτερο κρητικό, τον ΟΦΗ. Πίσω τους βρίσκεται μόνο ο Άρης.

Ωρα 16:50  Αν προσθέσουμε και την ισοπαλία στο κύπελλο με τον Απόλλωνα Σμύρνης, αντιλαμβανόμαστε ότι μιλάμε για πέντε ισοπαλίες σε έξι ματς!!!

Ωρα 16:52  Πέρυσι ο Πλατανιάς είχε κερδίσει με 2-0 στο μοναδικό ματς που υπάρχει στην προϊστορία των δύο ομάδων.

Ωρα 16:55  Ο Ρομέου έσπευσε να αγκαλιάσει και να φιλήσει τον Μαρίνο Ουζουνίδη. Ο θρακιώτης τεχνικός τον είχε φέρει στην Ελλάδα, όταν ήταν προπονητής της Λάρισας

Ωρα 16:57  Είσοδος των δύο ομάδων. Με τον διαιτητή, πάμε για την σέντρα χωρίς καθυστερήσεις. Ηλιοφάνεια πλέον, υψηλή θερμοκρασία, ευτυχώς έχει πιάσει ένα αρκετά δυνατό αεράκι. Πάμε για την έναρξη του ματς

1′  Εναρξη του αγώνα

6′  Κίτρινη κάρτα στον Ρομέου, η πρώτη στον αγώνα

8′  Χωρίς ευκαιρία στο ματς, αλλά με τον Ιγκορ να πιάνει το πόδι του και μάλλον να περνά εκτός αγωνιστικού χώρου. Ετοιμάζεται ο Ζεκίνια

11′  Υποψία ευκαιρίας για τον Πλατανιά. Ο Γουνδουλάκης έβγαλε τη σέντρα για τον Τόρες, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

15′ Συμπληρώσαμε τέταρτο, με καλό ρυθμό το παιχνίδι αλλά χωρίς σπουδαία φάση μέχρι στιγμής. Οριακά την κατοχή και την πρωτοβουλία δείχνει να έχει ο Πλατανιάς

18′  Ο Ιγκορ ακόμα παίζει, αλλά εξακολουθεί να έχει πρόβλημα. Για να δούμε αν θα αντέξει. Πάντως η αλλαγή δεν έχει γίνει, δέκα λεπτά μετά τον τραυματισμό του

20′ Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Ζουμπουλάκης πάσα στον Τόρες, αυτός πήγε να πλασάρει από κοντά, πρόλαβε ο Ζος  και παραχώρησε κόρνερ.

21′ Εκτελέστηκε το κόρνερ από τον Ράφαελ, ο Ζουμπουλάκης έκανε το σουτ, μετά από κάποιες κόντρες, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει εκ νέου κόρνερ.

23′  Ο Κατάι δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ στην κίνηση, ενώ αυτό του Ναζλίδη έφυγε ψηλά άουτ.

25′ Αναγκάστική αλλαγή για τον Πανθρακικό. Εξω ο Ιγκορ, μέσα ο Ζεκίνια. Για την ακρίβεια, ο Ιγκορ έχει βγει εδώ και κανα δίλεπτο και ο Πανθρακικός έπαιζε με δέκα, μέχρι να γίνει η αλλαγή. Και καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο.

26′  Δοκάρι για τον Πανθρακικό σε μια περίεργη φάση. Ο Ζεκίνια παραλίγο να χρηστεί σκόρερ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Ο Γιωργαλλίδης προσπάθησε να διώξει την μπάλα, ο Ρομέου με τον Ζεκίνια έσπευσαν πάνω του, έβαλαν την κόντρα αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ του Πλατανιά, ενώ επέστρεψε εντός αγωνιστικού χώρου αλλά από την άλλη πλευρά που δεν υπήρχε κανείς. Μεγάλη ευκαιρία από το πουθενά.

30′  Ημίωρο στο ματς χωρίς σκορ, με ρυθμό και κορυφαία ευκαιρία το δοκάρι από το πουθενά του Πανθρακικού

35′ Ευκαιρία για τον Πλατανιά. O Τόρες έπιασε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σέρεμετ.

40′ Υποδειγματική η άμυνα του Πανθρακικού, που κλείνει τους χώρους χωρίς να αφήνει περιθώριο στους αντυιπάλους για να κινηθούν ελεύθερα

45′  Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+1′ Σουτ του Κατάι από το ύψος της περιοχής, χωρίς να ανησυχήσει ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού

45+2′  Τέλος του πρώτου μέρους. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Πλατανιάς – Πανθρακικός 0-0

46′  Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου με δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Πανθρακικό. Εξω ο Ζος, μέσα ο Χρήστου.

48′  Κίτρινη κάρτα στον Ντιόγκο

49′  Γκοοοοοοοολ ο Πανθρακικός. Με τον Κάσες σκόρερ!!! Γύρισμα της μπάλας από τον Ζεκίνια από δεξιά, η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος αλλά έφτασε στον αμαρκάριστο στην καρδιά της άμυνας Κάσες, που με κεφαλιά σημάδεψε σωστά και άνοιξε το σκορ. Πλατανιάς – Πανθρακικός 0-1

52′ Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μπέλιτς αντί του Κατάι

53′ Σουτ του Λαδάκη αρκετά έξω από την περιοχή, ψηλά άουτ.

54′ Ο Ναζλίδης έκανε ένα σουτ, άουτ δίχως να ανησυχήσει ο Σέρεμετ.

56′ Ο Ζεκίνια άφησε στον Κάσες, που έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με το Γιωργαλλίδη να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

58′ Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Γιακουμάκης αντί του Τόρες.

59′ Κεφαλιά ο Ναζλίδης, πέρασε επίσης άουτ.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Χρήστου για μαρκάρισμα στον Μπέλτς. Αλλά και στον Ζουμπουλάκη αμέσως μετά για μαρκάρισμα στον Ρομέου

65′ Στο 62% η κατοχή για τον Πλατανιά, ήταν 65% στο ημίχρο έναντι 35% για τον Πανθρακικό. Αλλά το σκορ είναι 0-1 για την ομάδα της Κομοτηνής, που είχε και δοκάρι

69′ Εκτέλεση κόρνερ του Μπέλιτς, ο Φαΐσκα έκανε την προβολή με το τακουνάκι, αλλά η μπάλα κατέληξε  στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σέρεμετ.

71′  Νεύρα και συμπλοκή στο γήπεδο. Μετά από πλάγιο που δόθηκε από τους παίκτες του Πλατανιά σε αυτούς του Πανθρακικού, ο Ναζλίδης πίεσε και κέρδισε κόρνερ, προκαλλώντας την αντίδραση των Κομοτηναίων για τη μη τήρηση του ευ αγωνίζεσθαι. Αποτέλεσμα να έχουμε επεισόδιο αλλά και τους οπαδούς του Πλατανιά να φωνάζουν “Αίσχος”, μάλλον προς τον δικό τους παίκτη

74′ Κίτρινη κάρτα σε Σέρεμετ και Μίκουλιτς.

75′  Ο Ντιόγκο δείχνει να κουτσαίνει. Τρίτη αναγκαστική αλλαγή για τον Πανθρακικό;

77′ Δυνατό σουτ του Γουνδουλάκη έξω από την περιοχή και από αριστερά, ο Σέρεμετ έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

81′ Τρίτη αναγκαστική αλλαγή για τον Πανθρακικό με τον Εμπό. Μέσα ο Τζάνης.

82′  Κόκκινη κάρτα στον Χρήστου. Πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, δέχτηκε δυο κίτρινες, η δεύτερη για σκληρό μαρκάρισμα. Εξαλλος ο Χρήστου, τρέχει να τον μαζέψει ο Μαυρομάτης. Με δέκα στα τελευταία λεπτά ο Πανθρακικός.

83′  Συγκλονιστικές στιγμές και φάσεις διαρκείας στην άμυνα του Πανθρακικού, λύθηκε η πολιορκεία. Άλλα έξι λεπτά

84′ Κεφαλιά του Ναζλίδη, ο Σέρεμετ απέκρουσε εντυπωσιακά και παραχώρησε κόρνερ.

85′ Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Στόλερ αντί του Ζουμπουλάκη.

87′  Γκολ ο Πλατανιάς. Ισοφαρίζει ο Ναζλίδης. Σέντρα του Μπέλιτς, ο Ναζλίδης την κεφαλιά, ο Σέρεμετ δεν μπορεί να αντιδράσει και ο Πανθρακικός για άλλη μια φορά ισοφαρίζεται λίγο πριν το τέλος. Πλατανιάς – Πανθρακικός 1-1

90′  Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων. Δραματικό το παιχνίδι τα τελευταία λεπτά, έχει αποκτήσει άγρια ομορφιά. Αλλά και πολλά σκληρά μαρκαρίσματα.

90+1′  Κίτρινη στον Τζάνη για σκληρό φάουλ. Ο έβδομος παίκτης του Πανθρακικού που κιτρινίζεται. Απίστευτα πράγματα. Και η μπάλα στα καρέ του Σέρεμετ

90+3′  Εντονες και μάλλον δικαιολογημένες διαμαρτυρίες του Πανθρακικού. Ο Κάσες έβγαινε μόνος σε αντεπίθεση, τον σταμάτησαν ως οφσάιντ αλλά έφυγε πίσω από την σέντρα. Και έβγαινε μόνος, μισό γκολ δηλαδή…

90+4′  Μαντάρα τα έκανε ο διαιτητής στο τέλος και ακριβώς μόλις συμπληρώθηκαν τέσσερα λεπτά και ενώ το ματς είχε ανάψει, σφυρίζει την λήξη. Για ακόμα μια φορά σε εκτός έδρας ματς ο Πανθρακικός ισοφαρίζεται στο τέλος. Φτάνει πλέον τους εννιά βαθμούς με τρεις εκτός έδρας ισοπαλίες στα τέσσερα εκτός έδρας ματς που έχει δώσει. Ο Πλατανιάς πάει στους πέντε βαθμούς, με πέντε ισοπαλίες σε έξι παιχνίδια, χωρίς ακόμα νίκη! Τελικό αποτέλεσμα: Πλατανιάς – Πανθρακικός 1-1.