Νίκη του ΠΑΟΚ επί της Ολίν στην Ανδριανούπολη

Ανταπόκριση από Ορεστιάδα: Γιάννης Βαβαλικούδης

–  Μπορεί να ηττήθηκε στα δύο πρώτα παιχνίδια, αλλά τουλάχιστον ο ΠΑΟΚ εγκατέλειψε την Ανδριανούπολη με μια νίκη, αυτήν επί της γηπεδούχου ομάδας Ολίν Εντιρνέ. Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, επικράτησε τοι απόγευμα με 83-85 ξεπερνώντας στο τελευταίο δίλεπτο τα τρίποντα των Τούρκων και έχοντας ηγέτη τον Χαραλαμπίδη.

Οι γηπεδούχοι με 3/3 τρίποντα στο πρώτο ενάμισι λεπτό προηγήθηκαν 9-2 και με Ουάσιγκτον, Ταπούτο και Φράνσις κρατούσαν διαφορές ως και επτά πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (21-14). Η Ολίν έφτασε σε διψήφιο αριθμό την διαφορά (29-19 στο 12΄), αλλά ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε στην συνέχεια (31-28 στο 17΄) με τον Μπόγρη σε καλή μέρα. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν πάλι με 40-28, κτυπώντας από την περιφέρεια και το ημίχρονο τελείωσε 42-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ολίν Εντιρνέ διατήρησε την διαφορά μέχρι τα μισά (56-43 στο 25′)  αλλά ο δικέφαλος σταδιακά μείωσε (59-52 στο 27΄ και 64-58 στο 28′) για να ισοφαρίσει σε 71-71 στο 35′ με ένα σερί 7-17. Από εκεί και πέρα το ματς πήρε μορφή θρίλερ, με τον Χαραλαμπίδη να αναδεικνύεται μεγάλος πρωταγωνιστής στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 21-14, 42-31 (ημίχρονο), 66-58, 83-85 (τελικό αποτέλεσμα)

ΟΛΙΝ ΕΝΤΙΡΝΕ: Σονγκατσίογλου, Ουάσιγκτον 19π, 7ρ, Ταπούτος 16π, 4/6τρ, 7ρ, Γκιουργκέν 1, Ερτσάν 8, Τσίνκο 31π, 9/12τρ, Ατίν, Φράνσις 5, Γκιουνέι (9ασ), Ατίν 3

ΠΑΟΚ: Λιάπης, Κούπερ 10π, 4ρ, 8ασ, 4κλ, Χαραλαμπίδης 18π, 3/5τρ, 2ρ, 3ασ, Πέιν 12π, 2ρ, 4ασ, Κασελάκης 6π, 4ρ, Τσόχλας 10π, 2ρ, 4ασ, Μπόγρης 8, Τσιαρέλης 12π, 4ρ, Δέδας 6π, 5ρ, Μαργαρίτης 4, Κώττας