Live από το Καραϊσκάκη: Ελλάδα – Λετονία 1-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδουναπό το Στάδιο Καραϊσκάκη οι Γιάννης Γιαγκίνης και Βαγγέλης Μαγκώνης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στην Εθνική Ομάδα και την Λετονία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας. Οι Γιάννης Γιαγκίνης και Βαγγέλης Μαγκώνης βρίσκονται στο Στάδιο Καραϊσκάκη και μεταδίδουν..

Καλησπέρα. Βρισκόμαστε στο Στάδιο Καραϊσκάκη. Μέρα Εθνικής Ομάδας η σημερινή. Θέλουμε νίκη για να βρεθούμε πιο κοντά στην Βραζιλία. Αν την ίδια ώρα στραβοπατήσει και η Βοσνία στη Σλοβακία, τι καλά που θα ήταν

Ωρα 21:27  Με την ευκαιρία, αυτό το ματς ξεκίνησε πριν δέκα λεπτά, στο 0-0

Ωρα 21:29  Μέσα ο “δικός μας” Βασίλης Τοροσίδης στο αρχικό σχήμα. Πάμε για τις ενδεκάδες

ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Τζαβέλλας, Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κατσουράνης, Μανιάτης, Νίνης, Σαλπιγγίδης, Σαμαράς, Μήτρογλου.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Μάριανς Πάχαρς): Κολίνκο, Γκάμποβιτς, Μπλούλβιτις, Γκορκς, Μαξιμένκο, Λάζντινς, Λάιζανς, Ρούγκινς, Ζούζινς, Κάουνα, Βερπακόφσκις

Στον πάγκο για την Εθνική βρίσκονται οι: Σηφάκης, Μανωλάς, Τζιόλης, Κονέ, Καραγκούνης, Βύντρα, Χριστοδουλόπουλος, Παπαδόπουλος, Φετφατζίδης, Φορτούνης, Ταχτσίδης  Στον πάγκο για τους Λετονούς οι: Βάνινς, Ρόντε, Τζαγκοντίνσκις, Σινελνίκοβς, Κάμες, Ζιγκάζεβς, Ράκελς, Καρασάουσκς

Ωρα 21:32  Πάνω από 15.000 κόσμος πρέπει να βρίσκεται ήδη στο γήπεδο. Πανό βλέπουμε από διάφορα μέρη της Ελλάδα. Υπάρχει ένα από την Δράμα, το πιο κοντινό στην Θράκη, στο ύψος του κόρνερ. Και ένα Ultras Hellas, αλλά δεν δείχνει να παραπέμπει με κάποιον τρόπο στονμ γνωστό σύνδεσμο του Πανθρακικού, έχει δίπλα και τονν Ήλιο της Βεργίνας.

Ωρα 21:35  Ετοιμες για την επίσημη είσοδο στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες

Ωρα 21:38  Η παράδοση είναι με το μέρος μας, αν και συνήθως δεινοπαθούμε. Στο τελευταίο παιχνίδι που έχουμε παίξει μαζί στο Καραϊσκάκη, πριν δυο χρόνια για τα προκριματικά του Euro 2012 της Πολωνίας και της Ουκρανίας, είχαμε νικήσει άνετα μεν, με 1-0 δε. Και με σκόρερ τον Τοροσίδη.

Ωρα 21:42  Βγαίνουν οι αναμνηστικές φωτογραφίες και πάμε για την σέντρα. Στο ματς που μας ενδιαφέρει πάντα 0-0, αλλά με την Σλοβακία να έχει ένα ακυρωθέν γκολ (δεν ξέρουμε όμως τα πως και τα γιατί)

1′ Εναρξη του αγώνα

10′  Δεκάλεπτο με την Εθνικήνα έχει ξεκινήσει ακρετά δυναμικά, έχασε δυο ευκαιρίες με Μήτρογλου και Σάλπι, δείχνει να πατάει γερά, ελέγχει τον χώρο του κέντρου και προπαντών δεν έχει απειληθεί ούτε στιγμή. Ζήτη,α να έχει ακουμπήσει μπάλα ο Καρνέζης.

14′  Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς με τον Μήτρογλου να δέχεται την μπαλιά από δεξιά αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Μπλόκαρε σε δυο προσπάθειες ο τερματοφύλακας. Εχει ζεσταθεί και η κερκίδα

16′  Γκολ η Σλοβακία στο ματς που μας ενδιαφέρει άμεσα. 1-0 την Βοσνία!!!

19′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα, αυτή τη φορά από τον Σαμαρά (που φοράει μακρυμάνικα!!!), αλλά η μπάλα έφυγε παράλληλα προς το τέρμα και πέρασε άλουτ, λίγο μακριά από το αριστερόι δοκάρι

20′  Ημίχρονο στο Σλοβακία – Βοσνία, 1-0 μπροστά οι γηπεδούχοι. καλά μας έρονται τα μαντάτα από εκεί, το θέμα είναι να κερδίσουμε και εμείς και να είμαστε πραγματικά καβάλα στο άλογο

25′  Τεράστια ευκαιρία από τον Τόρο! Βγήκε η σέντρα από Σάλπι αριστερά, έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ

37′  Εχει πέσει λίγο ο ρυθμός, αλλά λίγο. Η Εθνική έχει τα ηνία του αγώνα, αλλά γκολ δεν έχει βάλει. Την ίδια ώρα, ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στην Σλοβακία με τους Βόσνιους να πιέζουν. Πάντα 1-0 εκεί

45′  Τέλος ημιχρόνου. Αρκετές ευκαιρίες, μηδέν εις το πηλίκο. Κουλουράκια και πάμε για ένα δεύτερο ημίχρονο που πρέπει οπωσδήποτε να σκοράρουμε, αν θέλουμε να εκμεταλλευθούμε το δώρο της Σλοβακίας, αν οι Σλοβάκοι διατηρήσουν το προβάδισμα ως το τέλος. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Ελλάδα – Λετονία 0-0

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Τα μαντάτα άσχημα από την Σλοβακία, ισοφάρισε 1-1 η Βοσνία

49′ Ακόμα χειρότερα τα νέα από την Μπρατισλάβα. 1-2 η Βοσνία, σφιχταγκαλιάζει την απευθείας πρόκριση στο Μουντιάλ

57′  Γκοοοοοολ για την Ελλάδα! Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης σκόρερ, αλλά το μισό γκολ ανήκει στον Γιώργο Σαμαρά. Η όλη φάση εκπληκτική. Περίτεχνη τρίπλα από Κατσουράνη στον χώρο της δικής μας άμυνας, που αξίζει να την είτε, δίνει στον Σαμαρά πίσω από την σέντρα που ελίσσεται από αριστερά, περνά όποιον βρήκει και την στιγμή που κάνει κίνηση ο Σάλπι, του πετά την μπάλα για να πλασάρει με το αριστερό και να στείλει την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα. Ελλάδα – Λετονία 1-0

60′ Μπροστά μας έχουμε βάλει όλοι σε live streaming της Βοσνίας και παρακολουθούμε με αγωνία

63′ Αλλαγή για την Ελλάδα. Εξω ο σκόρερ Δημήτρης Σαλπιγγίδης, μέσα ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος

65′  Tέλος του αγώνα δυστυχώς στην Μπρατοσλάβα.  Σλοβακία – Βοσνία 1-2. Οι Βόσνιοι φτάνουν τους 19 βαθμούς και είναι πλέον το απόλυτο φαβορί για την πρωτιά του ομίλου. Παίζουν με Λιχτενστάιν εντός και με Λιθουανία εκτός. Στους πρώτους μπορεί να ρίξουν και δέκα γκολ, στους δεύτερους όταν θα θέλουν μόνο νίκη και θα είναι αδιάφοροι.

72′  Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα, έξω ο Τζαβέλας, μέσα ο Γιώργος Καραγκούνης

75′  Η αλλαγή σημαίνει και εσωτερική αλλαγή για την Εθνική, καθώς ο Τοροσίδης πέρασε πλέον αριστερά. όπως έχουμε ξαναγράψει, είναι πολυεργαλείο

85′  Κόκκινη κάρτα για τον Ρούμπινς Ρίβας, έκανε κεφαλοκλείδωμα στον Κατσουράνη που εισέπραξε και αυτός μια κίτρινη κάρτα, μετά από ένα μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου σχεδόν που προκάλεσε μίνι σύρραξη. Με δέκα στα τελευταία λεπτά οι λετονοί.

88′  Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Εθνική. Εξω ο Σαμαράς, μέσα ο φετφατζίδης

89′  Πολύ ωραία ενέργεια από τον Κάρα, αλλά έδιωξε ο τερματοφύλακας των Λετονών τον οποίο πήγε να κρεμάσει με ένα έξυπνο τσαφ ο Γιώργος

90′  Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+2′  Δοκάρι για την Ελλάδα με τον Τοροσίδη, που έκανε από αριστερά την σέντρα, ο Κολίνκο προσπάθησε να διώξει και η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι πριν περάσει κόρνερ

90+3  Κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στον Κατσουράνη για επικίνδυνο τάκλιν, με το οποίο προσπάθησε να ανακόψει την αντεπίθεση των λετονών. θα μας λείψει με την Σλοβακία

90+5  Τέλος του αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα: Ελλάδα – Λετονία 1-0. Αλλά δυστυχώς και Σλοβακία – Βοσνία 1-2. Οπότε έχουμε μεν σφιχταγκαλιάσει την δεύτερη θέση και δεν δείχνουμε να κινδυνεύουμε να την χάσουμε, αλλά πολύ δύσκολα θα κατακτήσουμε και την πρώτη για να πάμε χωρίς μπαράζ στην Βραζιλία, αφού ισοβαθμούμε με τους Βόσνιους και αυτοί υπερτερούν στην ισοβαθμία με το γκολ αβερέιτζ που έχουν πετύχει (μετράνε τα γκολ και όχι τα μεταξύ μας παιχνίδια, όπου και εκεί βέβαια θα υστερούσαμε)

Μείνετε μαζί μας για ρεπορτάζ και δηλώσεις από οτιδήποτε ενδιαφέρον εντοπίσουμε στο Καραϊσκάκη για τους Θρακιώτες φιλάθλους…