Νέα ήττα για την Εθνική των 4 Εβριτών στο Βαλκανικό Εφήβων

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Γιώργος Πανταζίδης

–  Η Εθνική Παίδων των 4 Εβριών που αγωνίζεται ως Εφήβων στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα του Κλάντοβο, κοίταξε στα μάτια τη Βοσνία για περίπου ένα σετ και… κάτι και έδειξε ικανή να πάρει τη νίκη στην αναμέτρηση για τις θέσεις 5-8, όμως, τελικά γνώρισε την ήττα με 3-1 (25-19, 24-16, 25-20, 25-14) και έτσι το Σάββα θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Μαυροβουνίου στις 14:00 περιορίζοντας τις βλέψεις της για τις θέσεις 7-8, δηλαδή για να αποφύγει την τελευταία θέση.

Η Εθνική ξεκίνησε δυνατά, έχοντας βασικούς τους εβρίτες Παπάζογλου, Κασαμπαλή και τους Τζιουμάκα, Ιωαννίδη, Σπυριούνη, Κωστόπουλο και Καρασαβίδη. Ο Κασαμπαλής έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (0-6!) από τη θέση του σερβίς. Οι Βόσνιοι στη συνέχεια με ένα σερί 5 πόντων ισορρόπησαν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (12-12). Το σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπι μιας και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν έως το 18-18, όμως με δύο συνεχόμενα λάθη, έγειραν την πλάστιγγα και χάρισαν το σετ στους Βόσνιους με 25-19.

Νευρικά μπήκαν στο δεύτερο σετ οι Έλληνες διεθνείς με αποτέλεσμα να βρεθούν από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ (11-5). Οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου αύξησαν την πίεση προς στους Βόσνιους και «ψαλίδισαν» τη διαφορά στους 2 (20-18) πόντους. Από το σημείο εκείνο, η Εθνική ανέβασε «στροφές» και με πρωταγωνιστή τον Τζιουμάκα αλλά και τα δυο συνεχόμενα λάθη των Βόσνιων έδωσε στην Εθνική μας την ευκαιρία να ισοφαρίσει 1-1 στα σετ με 24-26.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, οι Βόσνιοι πήραν και πάλι μια διαφορά τεσσάρων πόντων (9-5) και στο σημείο εκείνο ο Σωτήρης Δρίκος πήρε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρίες και έτσι η διαφορά αυξήθηκε στο +6 για τους αντιπάλους.

Οι διεθνείς αντέδρασαν αρχικά με τον Σπυριούνη στο σερβίς και στη συνέχεια με τους Τουρνάκη και Κασαμπαλή να βελτιώνουν αισθητά το μπλοκ, οδήγησαν την Εθνική κοντά στην «ανατροπή» (20-18), όμως, τα συνεχόμενα λάθη και η έλλειψη ψυχραιμίας έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους Βόσνιους με 25-20. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ η Εθνική «παρέδωσε πνεύμα», με αποτέλεσμα να το χάσει με σχεδόν κατεβασμένα χέρια (25-14).