Από το χρυσό στους Βαλκανικούς Εφήβων στους… Βαλκανικούς Ανδρών ο Δουλγέρης

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Γιάννης Γιαγκίνης

–  Το Σαββατοκύριακο 27 και 28 Ιουλίου διεξάγεται στη Στάρα Ζαγόρα της Βουλγαρίας το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών, στο οποίο θα υπάρχει και θρακιώτικη εκπροσώπηση με τον σπρίντερ της Ολυμπιάδας Κομοτηνής Γιάννη Δουλγέρη.

Ο Δουλγέρης, που πριν λίγες μέρες αναδείχθηκε βαλκανιονίκης εφήβων μέσα στη Τουρκία (από όπου και η φωτο), θα πάει σε μια ακόμα βαλκανιάδα, αυτή τη φορά ως άνδρας. Θα τρέξει εκτός συναγωνιστμού στα 200 μέτρα, επιδιώκοντας να βελτιώσει το ατομικό ρεκόρ που έκανε στο πρόσφατο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, αλλά θα συμμετάσχει και στην Εθνική Ομάδα Σκυταλοδρομίας 4Χ400.

Για όσους δεν συμμετέχουν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, αυτός θα είναι λογικά ο τελευταίος αγώνας της σεζον, ενώ θα είναι και η τελευταία ευκαιρία για όσους επιδιώκουν το όριο, όπως οι Λάσκαρης, Πατσουκάκης, Σταματόγιαννης και Στεργίου, Κεραμιδά, Γαλένη. Πιο πριν, βέβαια, προηγείται για όλους αυτούς και ο τελικός των ελληνικών γκραν πρι στη Θήβα την Τετάρτη.

Η ομάδα που θα ταξιδέψει για τους Βαλκανικούς Ανδρών – Γυναικών:
100μ. Χρήστος Καλαμάρας (ΑΕ Κρανιδίου Ερμιόνης), εκτός συναγ. Παναγιώτης Ανδρεάδης (ΓΣ Χαϊδαρίου).
200μ. Μιχάλης Δαρδανελιώτης (ΜΕΑΣ Τρίτων), ε.σ. Γιάννης Δούλγερης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
400μ. Πέτρος Κυριακίδης (Ολυμπιακός), ε.σ. Μιχαήλ Δαρδανελιώτης (ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσ/νικης).
800μ. Κωνσταντίνος Νακόπουλος (ΓΕΑ Τρικάλων)
1500μ.: Σπυρίδων Δαβράδος (ΑΟ Λασιθίου)
3.000μ.: Μανώλης Μουστάκας (Ολυμπιακός ΣΦΠ)
5.000μ.: Κωνσταντίνος Γκελαούζος (ΑΕΚ)
110μ. εμπ.: Κωνσταντίνος Δουβαλίδης , ε.σ. Θεόπιστος Μαυρίδης (Ολυμπιακός)
400μ. εμπόδια: Γιάννης Λουλάς (Πυγμή Ευόσμου)
3000μ. ΦΕ: Ιάσων Ιωαννίδης (ΓΕ Φλώρινας)
Ύψος: –
Επί κοντώ:
Παναγιώτης Λάσκαρης (Παναθηναϊκός ΑΟ), ε.σ. Δημήτρης Πατσουκάκης (Ολυμπιακός ΣΦΠ)
Μήκος: Δημήτρης Διαμαντάρας (ΓΣ Κηφισιάς), ε.σ. Μιχάλης Μερτζανίδης-Δεσποτέρης (ΑΕ Λήμνου)
Τριπλούν: Παύλος Μπόφτσης (ΓΕ Νάουσας), ε.σ. Νικόλαος Τσιώκος (ΓΣ Καρδίτσας)
Σφαιροβολία: Μιχάλης Σταματόγιαννης (Αίολος Πατρών)
Δισκοβολία: Γιώργος Τρέμος (ΓΣ Τρικάλων)
Σφυροβολία: Κωνσταντίνος Κωστογλίδης (Ολυμπιακή Δομή)
Ακοντισμός: Κωνσταντίνος Βερτούδος ( Ολυμπιακός)
4χ100μ.: Γιώργος Κουτσοθεοδώρου (Ολυμπιακός), Ανδρεάδης, Καλαμάρας, Δαρδανελιώτης, Μαυρίδης.
4χ400μ.: Κυριακίδης, Δαρδανελιώτης, Δουλγέρης, Λουλάς, Νακόπουλος.

Γυναίκες
100μ.
Γρηγορία Κεραμιδά (ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσ/νίκης).
200μ. Γρηγορία Κεραμιδά (ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσ/νίκης).
400μ. Αγνή Δερβένη (ΑΟ Μεγάρων)
800μ.: Μαρία Κλάδου (Ολυμπιακός ΣΦΠ)
1500μ.: Ελένη Θεοδωρακοπούλου (ΑΕΚ) 4.23.59
3.000μ.: Κωνσταντίνα Κεφαλά (ΑΕΚ)
5.000μ.: Ουρανία Ρεμπούλη (ΓΣ Νέων Λέρου)
100μ. εμπόδια: Ολυμπία Πετσούδη (ΠΑΟΚ)
400μ. εμπόδια: Δήμητρα Φρατζή (Νεάπολη Χαλκίδας)
3000μ. στηπλ: Μαρία Παρδάλου (Πανελλήνιος)
Ύψος: Αντωνία Στεργίου (Κούρος Πατρών), ε.σ. Κατερίνα Κυριακοπούλου (ΓΕ Παναχαϊκή)
Επί κοντώ: Λορέλα Μάνου (Κερκυραϊκός)
Μήκος: Ευαγγελία Γαλένη (Άρης)
Τριπλούν: Μαρία Κοτρούτσου (ΓΣ Βόλου)
Σφαιροβολία: Ευαγγελία Σοφάνη (Πανελλήνιος ΓΣ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΑΕΚ)
Σφυροβολία: Αγάπη Προσκυνητοπούλου (Αίολος Μακεδονίας)
Ακοντισμός: –
4χ100μ. Κεραμιδά, Πετσούδη, Δερβένη, Φρατζή
4χ400μ. Κατερίνα Σύρου (Πίνδαρος Θήβας), Δερβένη, Κλάδου, Φρατζή

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here