Οι Θρακιώτες που κατέχουν ρεκόρ Μεσογειακών Αγώνων!

Ανταπόκριση από την Τουρκία: Σωτήρης Σαρμπεζούδης

–  Με ρεκόρ αγώνων αναδείχθηκε την Τετάρτη Μεσογειονίκης στα 110 μέτρα με εμπόδια ο δραμινός πρωταθλητής Κώστας Δουβαλίδης και η επιτυχία του αυτή στάθηκε αφορμή να αναζητήσουμε αν υπάρχουν Θρακιώτες που τυχγάνουν κάτοχοι ρεκόρ Μεσογειακών Αγώνων στον στίβο, καθώς κυκλοφόρησαν μια λίστα με όλα τα ρεκόρ και τους κατόχους τους. Η αναζήτηση απέδωσε καρπούς αφού η Ελλάδα έχει πλέον με τον Δουβαλίδη οκτώ κατόχους ρεκόρ και από αυτούς οι μισοί (σχεδόν) είναι από την περιοχή μας!

Πριν την έναρξη των αγώνων, συναντούσε κανείς μόνο επτά ελληνικά ονόματα, τρία από τα οποία είχαν άμεση σχέση με την Θράκη. Στο σημαντικότερο ίσως αγώνισμα και το πιο εμπορικό, στα 100 μέτρα, το ρεκόρ κατέχει ο ξανθιώτης βετεράνος σπρίντερ Άγγελος Παυλακάκης με 10.13″ από το 1997. Στην ίδια διοργάνωση, ο Κώστας Γκατσιούδης από το Διδυμότειχο είχε αναδειχθεί μεσογειονίκης με επίδοση 89.22μ. στον ακοντισμό, που εξακολουθεί να αποτελεί ρεκόρ Μεσογειακών Αγώνων. Τέλος, στο ίδιο αγώνισμα αλλά οκτώ χρόνια πριν, στην διοργάνωση του 2005 και στο ακόντιο αλλά στις γυναίκες, χρυσό μετάλλιο είχε κατακτήσει και η Αγγελική Τσιολακούδη, μυτιλινιά στην καταγωγή αλλά γεννημένη στην Αλεξανδρούπολη, με επίδοση  με 62.61μ. που εξακολουθεί να αποτελεί ρεκόρ Μεσογειακών Αγώνων.

Τα άλλα ρεκόρ που κατέχουν Έλληνες (ή… Ελληνίδες για την ακρίβεια) ανήκουν στην Κατερίνα Θάνου στα 100μ. με 11.13″ το 1997, στη Νίκη Ξάνθου στο μήκος με 6.72μ. το 1997, στη Νικόλ Κυριακοπούλου στο επί κοντώ με 4.50μ. στην τελευταία διοργάνωση το 2009 και στην Αναστασία Κελεσίδου στη δισκοβολία με 66.18μ. το 1997. Αναλυτικά, οι λίστες με όλα τα μεσογειακά ρεκόρ που έδωσαν οι τούρκοι διοργανωτές στην Μερσίνη πριν την έναρξη του προγράμματος στίβου των Μεσογειακών Αγώνων (η λίστα δεν είναι επικαιροποιημένη και κατά συνέπεια δεν περιλαμβάνει και το ρεκόρ του Δουβαλίδη):

MEN         
100m 10.13   Angelos PAVLAKAKIS (GRE) 1997
200m 20.44   Giovanni PUGGIONI (ITA) 1997
400m 45.28   Aldo CANTI (FRA) 1983
800m 1:45.2   Dragan ZIVOTIC (YUG) 1979
1500m 3:29.20   Noureddine MORCELLI (ALG) 1993
5000m 13:25.29   Alberto GARCIA (ESP) 1997
10000m 28:05.74   Smaél SGHIR (MAR) 1997
110m hurdles 13.53   Felipe VIVANCOS (ESP) 2005
400m hurdles 49.09   Zeid ABOU HAMED (SYR) 1993
3000m steeplechase 8:13.11   Jamel CHATBI (MAR) 2009
20km walk* 1:22:33   Ivano BRUGNETTI (ITA) 2009
50km walk* 4:21:21.8   Abdon PAMICH (ITA) 1971
Relay 4x100m 38.61   Italy (Nicola ASUMI, Giovanni PUGGIONI, Angelo CIPOLLONI, Sandro FLORIS) 1997
Relay 4x400m 3:02.78   Algeria (Malik LOUAHLA, Kamel TALHAOUI, Ahmed AICHAOUIi, Samir Adel LOUAHLA) 1997
Marathon* 2:18:42   Davide MILESI (ITA) 1993
High jump 2.30   Kyriakos IOANNOU (CYP) 2009
Long jump 8.29   Salim SDIRI (FRA) 2009
Triple jump 17.13   Marios HATZIANDREOU (CYP) 1991
Pole vault 5.70   Hain ANDJI (FRA) 1997
Shot put 21.03   Manuel MARTINEZ (ESP) 2001
Discus throw 65.58   Jennifer Frank CASANIAS (ESP) 2009
Javelin throw 89.22   Konstantinos GATSIOUDIS (GRE) 1997
Hammer throw 79.71   David CHAUSSINAND (FRA) 2001
Decathlon 8127   Romain BARRAS (FRA) 2005

 

WOMEN        
100m 11.13   Ekaterina THANOU (GRE) 1997
200m 22.62   Christine ARRON (FRA) 1997
400m 50.30   Libania GRENOT (ITA) 2009
800m 1:59.87   Elisa CUSMA PICCIONE (ITA) 2009
1500m 4:06.8   Margherita GARGANO (ITA) 1979
3000m 8:45.68   Roberta BRUNET (ITA) 1991
5000m 15:00.69   Roberta BRUNET (ITA) 1997
10000m 31:16.94   Asma LEGHZAOUI (MAR) 2001
100m hurdles 12.82   Patricia GIRARD (FRA) 2001
400m hurdles 55.01   Nouzha BIDOUANE (MAR) 1997
3000m steeple chase 9:44.68   Elodie OLIVARES (FRA) 2001
10km walk* 44:40   Elisabetta PERRONE (ITA) 1997
20km walk* 1:32:44   Elisa RIGAUDO (ITA) 2005
Relay 4x100m 42.63   France (Frédérique BANGUE, Christine ARRON, Patricia GIRARD, Sylviane FELIX) 1997
Relay 4x400m 3:29.98   Italy (Carla BARBARINO, Francesca COLA, Patrizia SPURI, Francesca CARBONE) 1997
Marathon* 2:39:22   Serap AKTAS (TUR) 1997
High jump 1.98   Sara SIMEONI (ITA) 1979
Long jump 6.72   Niki XANTHOU (GRE) 1997
Triple jump 14.98   Baya RAHOULI (ALG) 2005
Pole vault 4.50   Nikoleta KYRIAKOPOULOU (GRE) 2009
Shot put 18.59   Cristiana CHECCHI (ITA) 2005
Discus throw 66.18   Anastasia KELESIDOU (GRE) 1997
Javelin throw 62.61   Angeliki TSIOLAKOUDI (GRE) 2005
Hammer throw 71.17   Ester BALASSINI (ITA) 2005
Heptathlon 6256   Nathalie TEPPE (FRA) 1993
 

 

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here